Ekonomija
PROCES REGISTRACIJE U REGISTAR POLJOPRIVREDNIH GAZDINSTAVA
„Na području opštine Kotor trenutno ima 54 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava“ – kazala je sekretarka Sekretarijata za razvoj preduzetništva, komunalne poslove i saobraćaj Tamara Lompar u palati Bizanti na radionici čija je tema upućivanje neregistrovanih poljoprivrednika u sam proces registracije.
Lompar je, između ostalog, navela koja su potrebna dokumenta kako bi se neregistrovani poljoprivrednici prijavili u Registar poljoprivrednih gazdinstava.
„Voljela bih da se nakon ove radionice broj registrovanih poljoprivrednih gazdinstava na području opštine Kotor poveća.
Nakon radionice uslijediće novi Javni poziv za dodjelu subvencija u poljoprivredi. Omogućićemo i onima koji do danas nisu bili registrovani, da učestvuju u novom pozivu za dodjelu podsticajnih sredstava u poljoprivredi“ – ističe Lompar.
Ona je podsjetila da je prošle godine Opština Kotor imala na raspolaganju 80 hiljada eura za dodjelu podsticajnih sredstava u poljoprivredi, ali su, ističe Lomar, podijelili samo 73 hiljade. Zbog toga, sredstva za subvenciju poljoprivrednika u ovoj godini, objašnjava Lompar, ostaju ista i iznose 80 hiljada.
“Ove godine se nadam da će se broj registrovanih poljoprivrednika povećati, a samim tim ćemo povećati i fond sredstava za sljedeću godinu“ – objašnjava Lompar.
Radionicu je održala Mileva Marić, stručna saradnica za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja.
„Sredinom 2016. godine zaživio je Registar poljoprivrednih gazdinstava kao elektronska baza podataka poljoprivrednih gazdinstava i resursa sa kojima raspolaže određeno poljoprivredno gazdinstvo“ – kaže Marić.
A kako dodaje Lompar, svi oni poljoprivrednici koji su se registrovali prije 2016. godine trebali bi izvršiti preregistraciju u registrovana poljoprivredna gazdinstva.
„Registar služi kako bi stekli pravo na subvencije iz budžeta Opštine, kao i sredstva opredjeljena Agrobudžetom. Kako bi stekli to pravo, primarna stavka jeste da budete u Registru poljoprivrednih gazdinstava. To je dobrovoljan i besplatan upis i niste ograničeni rokom. Registracija se vrši na osnovu zemljišta i na osnovu stočnog fonda“ – objašnjava Marić.
U Registar poljoprivrednih gazdinstava, navodi Marić, mogu se registovati pravna i fizička lica starija od 18 godina.
Dokumenta koja predaju fizička lica za upis u Registar poljoprivrednih gazdinstava su sljedeća:
-fotokopija lične karte nosioca poljoprivrednog gazdinstva
-fotokopije ličnih karti članova poljoprivrednog gazdinstva starijih od 18 godina
-potvrda o mjestu prebivališta nosioca
-ugovori o posjedu zemljišta
-potvrda o otvorenom žiro računu
-podaci o imanju iz Veterinarske uprave ukoliko gazdinstvo posjeduje životinje.
Dokumenta koja predaju pravna lica za upis u Registar poljoprivrednih gazdinstava su sljedeća:
-fotokopija lične karte nosioca-odgovorne osobe,
-potvrda o sjedištu pravnog lica,
-dokaz o registraciji pravnog lica i Izvod iz Centralnog registra privrednih subjekata,
-dokaz iz Katastra-posjedovni list za sve prijavljene parcele,
-ugovori o posjedu zemljišta,
-potvrda o otvorenom žiro računu,
-potvrda o broju zaposlenih radnika
-karton deponovanih potpisa.
„Mogu da se registruju sva lica bez obzira da li su zaposlena i da li se bave nekom drugom djelatnošću. Ako ste u radnom odnosu to nije nikakav ograničavajući faktor da ne budete u Registru.
Trebalo bi prijaviti svaku promjenu koja se nakon registracije desi na poljoprivrednom gazdistvu, da bi se to blagovremeno ažuriralo u bazu podataka. Agrobudžet je izašao prije deset dana. Neki javni pozivi su već u toku, za: pčelare, vinogradare i voćare. Svakome je primarno da bude u registar poljoprivrednih gazinstava“ – objašnjava Marić.