Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Ekonomija

24.04.2024
1333

PREZENTACIJA AGROBUDŽETA ZA 2024. ODRŽANA U KOTORU

Predstavnice Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Marija Tutić, Milica Vukčević i Vladana Despotović, danas su u opštinskoj sali za sastanke predstavile mjere podrške iz Agrobudžeta za 2024. godinu.
Istaknuto je da sredstva koja su Agrobudžetom opredijeljena za ovu godinu iznose 75.064.097,04 eura. Iz nacionalnog budžeta opredijeljeno je 51.354.861,97 eura, iz donacija 15.559.235,07 eura, a iz kreditnih sredstava 8.150.000,00 eura.
Prisutne su bile sekretarka opštinskog Sekretarijata za razvoj preduzetništva komunalne poslove i saobraćaj Suzana Radulović, kao i samostalna savjetnica Katarina Šovran.
Proizvođači su pokazali interesovanje, te imali priliku da postavljaju pitanja i daju sugestije. Posebno su  iskazali zainteresovanost za mjeru koja se tiče nabavke mehanizacije, pitali u vezi rada veterinarske službe i registra životinja, seoske infrastrukture, ali i naveli teškoće zbog nepostojanja otkupne stanice u Opštini Kotor.
Ovogodišnjim Agrobudžetom izdvajaju se sredstva za sistem direktnih plaćanja u oblasti stočarstva i biljne proizvodnje, intervencija na tržištu i za podršku mjerama ruralnog razvoja. Takođe, sredstva su obezbijeđena i za: podršku opštim servisima u poljoprivredi, socijalne transfere seoskom stanovništvu, tehničku i administrativnu podršku implementaciji programa, institucionalni razvoj i jačanje poljoprivrede Crne Gore, ribarstvo, program fitosanitarnih mjera, program bezbjednosti hrane i program obaveznih mjera zdravstvene zaštite životinja.
Današnjim sastankom, kako je saopšteno Radio Kotoru,  nije bilo predviđeno predstavljanje podrške za sektore ribarstvo i marikulturu. 
“Pravo na premiju za direktna plaćanja u stočarstvu mogu da ostvare svi proizvođači koji posjeduju jednu i više krava, takođe za razliku od prethodnih godina kada je bio uslov posjedovanje 20 i više ovaca ili koza, sada je pravo na premiju uslov od 10 koza ili ovaca. Premije su povećane. Prošle godine su premije za krave i junice bile 85 eura, ove godine su 100 eura, dok su se za ovce i koze povećale sa 10 na 13 eura. Isključivo za tovne rase premije su povećane sa 135 na 150 eura. Ono što je glavni uslov za sve mjere u Agrobudžetu jeste da su svi poljoprivredni proizvođači upisani u Registar poljoprivrednih gazdinstava. To je prvi korak i osnovni uslov da bi se mogla ostvariti bilo koja premija ili moglo konkurisati na Javni poziv. Rok za podnošenje zahtjeva je od 20. marta do 15. maja ”, istakla je Marija Tutić.
Na prezentaciji se čulo da je premija po litru prerađenog mlijeka sa 0,10 eura po litru povećana  na 0,12 eura, a mogu je ostvariti proizvođači koji posjeduju rješenje od Uprave za bezbijednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, kojima objekti ispunjavaju minimalne nacionalne standarde, te da im je proizvod mikrobiološki ispravan, što potvrđuju urađene analize relevantnih laboratorija.
Premije za pileće meso ostale su na prošlogodišnjem nivou od 0,10 eura po kilogramu. Novina je da se od ove godine u podršku uvrstilo i ćureće meso.
“Osnovna plaćanja u biljnoj proizvodnji su povećana sa 270 na 300 eura po hektaru. U Agrobudžetu imamo posebne mjere podrške za vino, namijenjene registrovanim proizvođačima grožđa i vina, te udruženjima vinara. Mjere se obezbjeđuju za restrukturiranje i konverziju vinograda, promociju vina i zelenu berbu. Akcenat je na organskoj poljoprivrednoj proizvodnji, gdje su izdvojena sredstva za tekuću godinu u iznosu od 650.000 eura. Takođe, predviđena je i mjera podrške za mlade poljoprivredne proizvođače koji pokreću ili razvijaju svoje poslovanje, gdje je podrška do 10.000 eura”, kazala je Milica Vukčević.
Agrobudžetom za 2024. godinu su sa dodatnom podrškom od 10%, podržana gazdinstva gdje su nosioci žene, kao i poljoprivredni proizvođači koji se bave organskom proizvodnjom.
Ovom prilikom predstavljen je i IPARD program, koji se odnosi na Mjeru 7, podmjeru 7.2 “Podrška investicijama za preradu na gazdinstvu”. Vladana Despotović je prisutnima približila koji su to sektori za korišćenje sredstava podrške, te prihvatljive investicije i troškovi.
“Sredstva podrške iz Mjere 7, podmjere 7.2, mogu se koristiti iz sektora: prerade mlijeka, biljne proizvodnje voće, povrće, žitarice, gajeno i samoniklo aromatično i ljekovito bilje i uzgoj pečuraka, proizvodnje vina, prerade maslina, kao i ribarstva i akvakulture”, navela je Despotović.
Projektom prezentacije aktuelnog Agrobudžeta po opštinama Crne Gore,  Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede ulaže napore da unaprijedi primjenu digitalizacije i inovativnog pristupa u oblasti poljoprivredne proizvodnje u Crnoj Gori.
 
Tekst: Nataša Jotić
Foto: Radio Kotor/ N.J.

Podijeli na: