Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Ekonomija

29.10.2021
509

ODRŽANA NAUČNA KONFERENCIJA NA TEMU UMREŽAVANJA IZ OBLASTI TRANSPORTA I LOGISTIKE

Pomorski fakultet Kotor Univerziteta Crne Gore organizovao je danas “Događaj umrežavanja iz oblasti transporta i logistike (4.0 – pametniji, zeleniji i sigurniji pomorski transport”  u hotelu Cattaro (“Networking event in Transport and Logistics 4.0 – Smarter, Greener and Safer Maritime Transport”), u okviru projekta “PORTS 4.0 (Partnership for prOmotion of a maRiTime cross-border Strategy” (ITALME 496) finansiranog kroz program Interreg CBC Italija-Albanija-Crna Gora 2014-2020.

Ovaj naučni skup je dio projektnih aktivnosti, koje imaju za cilj kreiranje održivog pomorskog klastera, na nivou programskih zemalja.

Osnovni cilj je promovisanje mogućnosti razvoja zelenije, pametnije i bezbjednije pomorske industrije u skladu sa konceptom 4.0 industrije, potencijalima plavog rasta kroz istraživanje i regionalnu povezanost.

Prisutnima se na početku obratio dekan Pomorskog fakulteta Kotor prof. dr Špiro Ivošević:

,,Pomorski fakultet je osnovan 1959. godine kao Viša pomorska škola, a 2000. su uvedene četvorogodišnje studije na dva smjera, nautika i brodomašinstvo. Sada se studije organizuju u tri ciklusa i imamo četiri studijska programa na osnovnim studijama - nautika i pomorski saobraćaj, brodomašinstvo, pomorska elektrotehnika i menadžment u pomorstvu i logistika. Ponosni smo što možemo istaći da su reforme na Fakultetu u skladu sa svim izmjenama i dopunama STC zahtjeva Manila 2010. Učešćem na brojnim međunarodnim projektima, omogućeno nam je da modernizujemo nastavni program i pribavimo sofisticiranu opremu, pomoću koje možemo da obučavamo buduće pomorce u skladu sa međunarodnim standardima i konvencijama. Kvalitet znanja i vještina širokog spektra potvrđenih akreditacija, omogućili su Fakultetu da bude konkurentan na međunarodnom tržištu i da našim studentima omogući zaposlenje širom svijeta”- kazao je Ivošević.

U ime Ministarstva kapitalnih investicija govorio je državni sekretar za saobraćaj i pomorstvo Zoran Radunović, koji je tom prilikom kazao da je razmjena ideja, informacija i iskustava jedini pravi put za kreiranje bolje, kvalitetnije i konkretnije tržišne djelatnosti.

,,Osnovna tema današnjeg događaja se direktno nadovezuje na zadate ciljeve koje je postavilo Ministarstvo kapitalnih investicija. Vlada Crne Gore mora posvetiti veću pažnju sektoru pomorstva, a nesporna je činjenica da se u multimodalnosti nalazi i aktiviranje postojeće i buduće saobraćajne mreže. Dosljedno i savjesno uz prihvatanje međunarodnih standarda i preporuka i sa najvećim stepenom ozbiljnosti, Ministarstvo je prišlo realizaciji definisanog strateškog cilja o razvoju pomorske privrede, a koji se ogleda u povećanju doprinosa privredi i povezanih djelatnosti sveukupnom ekonomskom razvoju. Ovo je moguće samo uspostavljanjem održivog rasta i konkurentnosti naše pomorske privrede u sektoru plave ekonomije, sinergijom i zajedničkim doprinosom svih činilaca pomorske privrede”- poručio je Radunović.

Menadžer Opštine Kotor Ivan Mikijelj podsjetio je da se Luka Kotor, prvi put u istorijskim dokumentima pominje u drugoj polovini 12. vijeka, a da u posljednjim godinama, izuzev perioda pandemije korona virusa, bilježi rast broja uplovljavanja brodova najvećih svjetskih kruzing kompanija.

,,Pandemija je dokazala značaj pomorskog saobraćaja jer je upravo pomorstvo pokazalo veliki stepen otpornosti u odnosu na nove izazove. Sindikati i udruženja poslodavaca u pomorskoj industriji na međunarodnom nivou, pozivali su da se tokom pandemije oda priznanje pomorcima kao prioritetnim radnicima, pored medicinskog osoblja. Proces globalizacije i razvoj inforamaciono-komunikacionih tehnologija, povezali su čitav svijet. Sa druge strane izazovi su mnogo veći, povećanje novoa zagađenosti životne sredine i klimatske promjene su nešto sa čime se moramo boriti na globalnom nivou, a upravo je pomorstvo značajna karika u tom funkcionisanju, a budući razvoj pomorstva treba da bude u skladu sa principima održivog razvoja”- navodi Mikijelj.

On dodaje da Opština Kotor prepoznaje značaj aktivnog učešća sa prekograničnim i transnacionalnim partnerima, u projektima koje finansira Evropska unija.

,,Osjetili smo značajne benefite od implementacije projekata Evropske teritorijalne saradnje i u tom kontekstu vjerujem da će i ovaj događaj ponuditi kvalitetnu razmjenu iskustava, na putu ka pronalaženju efikasnih, pametnih, zelenih i sigurnih riješenja u oblasti pomorskog transporta. Ova projektana aktivnost predstavlja udruživanje najboljih praksi, znanja i stručnosti u regionu i dobar je model u jačanju prekogranične saradnje u oblasti pomorstva”- ističe Mikijelj.

Na ovoj konferenciji govorili su i: prof.dr Danilo Nikolić, kordinatorka za EU fondove Annachiara Stefannucci, Florijan Xhelilaj iz Albanskog institute za transport, Maja Danilović (Luka Kotor), Deda Đelović (Luka Bar), Nikola Banović (Marina Portonovi), Nemanja Petrović (agencija“Allegra”), Dalibor Pelević (Privredna komora Crne Gore), Nexhat Kapidani (Uprava pomorske sigurnosti), Sandra Perić (Privredna komora Crne Gore), Marija Raspopović (Privredna komora Crne Gore) i Aleksandra Huter ( Institut za biologiju mora).

Oni su  predstavili poslovna iskustva i rezultate u vezi sa horizontalnim izazovima, pozitivnim trendovima i razvojnim potencijalima u skladu sa konceptom 4.0 industrije, propisima, inovativnim rješenjima, kao i principima istraživanja i saradnje za održivu pomorsku industriju.

Podijeli na: