Ekonomija
ODRŽANA JAVNA TRIBINA O ELABORATU ZA PROJEKAT REKONSTRUKCIJE HOTELA TEUTA
Danas je u palati Bizanti održana javna tribina o Elaboratu procjene uticaja na životnu sredinu za projekat rekonstrukcije hotela Teuta u Risnu u opštini Kotor.
Na javnoj tribini nije bilo prisutne zainteresovane javnosti.
“Prema zakonskoj proceduri sve zainteresovane strane obavještene su putem medija, opštinskog sajta i mjesnih zajednica da mogu da ostvare uvid u predmetni elaborat” – kaže Bojana Petković, sekretarka Sekretarijata za zaštitu prirodne i kulturne baštine Opštine Kotor.
Savjetnica za zaštitu prirodne baštine Jelena Vuković pojasnila je dosadašnje sprovedene aktivnosti.
“Zahtjev za odlučivanje o potrebi izrade Elaborata od strane Briv Construction DOO iz Kotora predat je 17. novembra 2021. godine. Shodno projektu i shodno Uredbi o projektima za predmetni projekat donijeto je rješenje da je potrebno raditi elaborat. Trenutno je predat zahtjev za izdavanje saglasnosti na Elaborat” – objašnjava Vuković.
Prema njenim riječima, javni uvid u dokumentaciju traje do 25. marta.
“Obavještenje o javnoj tribini je poslato i Mjesnoj zajednici Risan. Zbor ranije preuzetih obaveza nisu bili u prilici da prisustvuju. Nisu izrazili primjedbe na ovaj dokument.
Nakon ovog koraka formira se komisija koja će stručno da ocjeni i iza toga izda ili ne izda saglasnost” – navodi Vuković.
Elaborat je predstavio ispred obrađivača projekta Aleksandar Dubroja iz Instituta za razvoj i istraživanja u oblasti zaštite na radu, sektor za ekologiju iz Podgorice.
“Elaborat o procjeni uticaja na životnu sredinu za projekat rekonstrukcije hotela Teuta u Risnu u opštini Kotor urađen je shodno Zakonu o procjeni uticaja na životnu sredinu iz 2018. godine, propisima i podzakonskim aktima koji regulišu njegov sadržaj” – ističe Dubroja.
Kako navodi, Elaborat je urađen kroz 14 poglavlja u kojem su sublimirani: opšte informacije, opis lokacije, opis projekta, izvještaj o postojećem stanju segmenata životne sredine, program praćenja uticaja na životnu sredinu, podaci o mogućim teškoćama, itd.
“Hotel Teuta se nalazi na parceli između morske obale i magistralnog puta koji prolazi kroz Risan, a uz jugoistočnu stranu lokacije je ušće rječice Spile, sa čije lijeve strane je luka. U širem okruženju nalaze se individualni stambeni objekti, parking prostori, teniski tereni, itd. Objekat hotela u ranijem periodu je funkcionisao za svoju namjenu, a današnja kategorizacija hotela je dvije zvjezdice” – kaže Dubroja.
Prema njegovim riječima, predmetna lokacija predstavlja urbanističku parcelu 19, u okviru državne studije lokacije (DSL) “Sektor 10 Spila-Risan-Rt Banja”.
“Urbanistička parcela je sačinjena od dvije katastarske parcele koje se nalaze u okviru katastarske opštine Risan I, Kotor i ukupna površna urbanističke parcele iznosi 14 128 metara kvadratnih.
Detaljno su prikazane pedološke, geološke, geomorfološke, hidrogeološke, inžinjersko-geološke, hidrološke i seizmološke karakteristike terena, zatim klimatske karakteristike, opis flore i faune, biodiverziteta, pejzaž, kultuno-istorijskih objekata u okruženju, te naseljenost i demografske karakteristike prostora” – navodi Dubroja.
On ističe da je projektno rješenje rekonstrukcije rezultat intezivnog rada sa ekspertima ICOMOS-a u cilju postizanja najoptimalnijeg rješenja koje će zadovoljiti visoke standarde prostornog ponašanja u senzitivnom kontekstu Boke kotorske.
“Predmetno rješenje je sastavni dio HIA studije, koja je dobila pozitivno mišljenje ICOMOS eksperata i koja je zvanično usvojena Rješenjem Uprave za zaštitu kulturnih dobara.
Novoplanirani objekat se prekomponovanjem volumetrijskog sklopa, promišljenom materijalizacijom i pejzažnim uređenjem, kao i vizuelnim usitnjavanjem mase može uspješno uklopiti u prirodni i kulturni pejzaž, što je i potvrđeno usvojenom HIA studijom” – objašnjava Dubroja.
Novi urbanistički sklop hotela, kaže on, podrazumjeva kompoziciju od 5 građevinskih cjelina i interpretira ambijentalnu situaciju “urbanog sela”, kao i urbanističke situacije svojstvene graditeljskom nasljeđu zaliva.
“Funkcionalna okosnica sklopa je centralni objekat (veći dio postojećeg objekta hotela). U novoplaniranim depadansima locirani su novi smještajni kapaciteti. Ukupno je ostvareno 150 smještajnih jedinica u sobama, apartmanima i studio apartmanima.
Hotel je projektovan shodno zahtjevnim dimenzionalnim i kvalitativnim standardima koji odgovaraju kategoriji od 5 zvjezdica” – kaže Dubroja.
Prema njegovim riječima, na parceli je obezbjeđeno 3567 metara kvadratnih zelenila na slobodnom tlu, od čega je 2756 metara kvadratnih drveća, dok je 814 metara kvadratnih zelenih površina obezbjeđeno kroz planirano popločanje otvorenih parking mjesta raster betonskim zatravnjenim pločama ili sistemom rešetki za travu.
Na krovu prizemlja obezbjeđeno je ozelenjavanje.
“S obzirom da na lokaciji projekta nije izvedena gradska kanalizaciona mreža, predviđeno je izvođenje sistema prečišćavanja sanitarnih otpadnih voda na principu biološkog uređaja za prečišćavanje otpadnih voda, sekvencijalni biološki reaktor. Izabran je uređaj koji zadovoljava 1024 ekvivalent stanovnika. On je u potpunosti koncipiran da može da normira količinu potrošnje vode za 386 planiranih gostiju u hotelu” – objašnjava Dubroja.
Kako kaže, u okviru Elaborata obavljena je procjena uticaja o segmentima životne sredine, kao što su: uticaj na vazduh, vode, lokalno stanovništvo, zelenilo, kulturno-istorijske spomenike, pejzaž itd.
“U Elaboratu su analizirani uticajji tokom izgradnje projekta i uticaji tokom funkcionisanja projekta. Konstatovano je da se ne očekuju značajniji uticaji na kvalitet vazduha.
Tokom izgradnje projekta ne očekuju se uticaji na vode, a tokom funkcionisanja će se zasebno koristititi uređaj za prečišćavanje otpadnih voda.
Tokom izvođenja projekta će se javiti povećana buka i uslijed rada građevinskih mašina i uslijed svih ostalih operacija na izgradnji ovog projekta. Međutim, konstatovano je da proračun buke ne može značajnije uticati na zdravlje i kvalitet života u okruženju” – kaže Dubroja.
Shodno Zakonu o upravljanju otpadom iz 2016. godine, navodi on, potrebno je voditi računa tokom izgradnje o pravilnom postupanju otpadom.
“Pravilnikom o postupanju sa građevinskim optadom, načinu i postupku prerade građevinskog otpada, uslovima i načinu odlaganja cement azbestnog građevinskog otpada mora se postupati u odnosu kako je to predviđeno zakonom.
Ovaj projekat ne može značajnije uticati na infrastrukturne mreže. Biće priključen na gradsku saobraćajnu, elektro i vodovodnu mrežu.
Od postojećeg zelenog fonda na lokaciji čempresi, palme i kamelije će biti zaštićene i inkorporirane u pejzažno uređenje kompleksa.
Posmatrani projekat nakon sprovedene analize može se smatrati kao zahvat koji će imati ukupni pozitivni uticaj na okruženje i kontekst” – zaključuje Dubroja.
Kako ispred investitora navodi Vladimir Mračević, izvršni direktor “Briv Construction” d.o.o. završetak radova na rekonstrukciji hotela “Teuta” u Risnu planiran je tokom sljedeće godine.
On pojašnjava i da postoji mogućnost priključenja objekta na kanalizacionu mrežu, nakon izgradnje kanalizacionog sistema.
Podsjetimo, uvid u dostavljenu dokumentaciju može se obaviti u prostorijama Sekretarijata za zaštitu prirodne i kulturne baštine, radnim danima od 8 do 11 sati i na sajtu Opštine Kotor,
www.kotor.me.
Rok za učešeće u javnoj raspravi i dostavljanje primjedbi i mišljenja u pisanoj formi, na adresu Opština Kotor, Sekretarijat za zaštitu prirodne i kulturne baštine, kao i na e-mail: bastina@kotor.me je 25. mart ove godine.