Ekonomija
ODRŽANA JAVNA TRIBINA O ELABORATU ZA PROJEKAT IZGRADNJE OBJEKTA ZA SKLADIŠTENJE I PRERADU MASLINA U VRANOVIĆIMA
Javna tribina o Elaboratu procjene uticaja na životnu sredinu za projekat izgradnje objekta za skladištenje i preradu poljoprivrednih proizvoda-fabrika za proizvodnju maslinovog ulja i stambeni objekat za smještaj zaposlenih u Vranovićima, održana je danas u multimedijalnoj sali Kulturnog centra ‘’Nikola Đurković’’, bez interesovanja građana.
Kako je u ime Sekretarijata za zaštitu prirodne i kulturne baštine kazala Jelena Vuković, nosilac projekta ''Čelebić Agrar'' d.o.o. Podgorica, podnio je Zahtjev za davanje saglasnosti na Elaborat o procjeni uticaja na životnu sredinu za ovaj projekat i tokom juna mjeseca je sproveo sve potrebne procedure.
Ana Marđokić iz kompanije ''Čelebić Agrar'' je tom prilikom kazala da predmetni projekat previđa zasade od 37.000 stabala maslina, na parceli od 156 hektara, u naselju Vranovići.
,,Do sada je zasađeno 13.000 stabala, a do kraja avgusta zasadićemo još 10.000 što je druga faza projekta, dok se u tećoj fazi planira sadnja preostalih stabala. Za potrebe ovako velikog maslinjaka neophodna je i izgradnja uljare za preradu plodova. Projektom je predviđeno da ovaj objekat bude udaljen od svih ostalih objekata, kojima bi mogao da šteti. Prilikom izrade projekta vodili smo računa o životnoj sredini, predviđeni su prečišćivači, kao i separator za koštice maslina koji energiju koristi za zagrijevanje pogona, a otpad će biti skladišten na propisan način i kasnije korišćen za prozvodnju đubriva”- navodi Marđokić.
U ime obrađivača Elaborata kompanije “Liming”, govorila je Ana Đonošević.
,,Tokom izgradnje objekta od 1.253 m2 očekuju se izduvni gasovi od građevinskih mašina, ali riječ je o trenutnom zagađenju, koje će trajati dok se radovi ne završe. Takođe, proces proizvodnje traje između 35 i 40 dana u godini, u novembru i decembru, tako da će i uticaj na životnu sredinu tokom proizvodnje biti kratkotrajan. U tehnološkom procesu za zagrijevanje vode koristiće se kotao, a za pogonsko gorivo biomasa, tako da neće biti značajnog uticaja na životnu sredinu”- ističe Đonošević.
Podsjećamo, zainteresovan građani primjedbi i mišljenja u pisanoj formi, mogu dostaviti na adresu Opština Kotor, Sekretarijat za zaštitu prirodne i kulturne baštine, kao i na e-mail: bastina@kotor.me do 27.07.2023. godine.
Tekst i foto: Tamara Vuković