Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Ekonomija

04.09.2023
1125

NA PODRUČJU OPŠTINE REGISTROVANA 174 POLJOPRIVREDNA GAZDINSTVA

Tekst: Biljana Marković
Foto: Radio Kotor / B.M.

Na području opštine Kotor registrovana su 174 poljoprivredna gazdinstva, što je 300 odsto više u odnosu na 2019. godinu, kada ih je bilo 54, čulo se na današnjem radnom sastanku predstavnika Sekretarijata za razvoj preduzetništva, komunalne poslove i saobraćaj Opštine Kotor i građana/ki koji se bave poljoprivrednim djelatnostima.

Opština Kotor, odnosno Sekretarijat, svake kalendarske godine objavljuje Javni poziv za raspodjelu budžetskih sredstava namijenjenih finansiranju poljoprivrednih proizvođača sa teritorije opštine.

Kako je prisutne na skupu izvijestila sekretarka, Suzana Radulović, u toku je procedura izrade predloga budžeta za 2024. godinu.

“Voljeli bi da čujemo vaše predloge, osim onoga što se u praksi dešava tokom registracije prilikom konkurisanja za podsticanje ovih mjera. Takođe, ukoliko imate predloge vezano za nove linije koje bi možda mogle da vam pomognu u realizaciji, a vi niste u mogućnosti, da vam Opština kroz ovaj vid subvencija može izaći u susret, u zavisnosti i raspoloživosti budžeta za iduću godinu”, kazala je Radulović. 

Jedan od prisutnih poljoprivrednih proizvođača iz Grblja izrazio je potrebu za subvencionisanjem nabavke mobilnog mlina za svoj maslinjak.

“U pitanju je mlin za hladno cijeđeno ulje, koji može da stoji u maslinjaku. Nije za industriju, njegov kapacitet je mali. Skup jeste, košta 25 hiljada eura u Italiji”, rekao je on.

Za mogućnost ostvarenja subvencije za dovođenje vodovodne i elektro infrastrukture na zemljištu na kojem planira sadnju voćnjaka, interesovao se Božidar Donković iz Grblja.

“Prvenstveno sam fokusiran na voćnjak. Imam plan da u narednim godinama postavim objekat za turiste, ali sve zavisi što je dozvoljeno UT uslovima”, naveo je on.

Sugrađanka koja je prošle godine aplicirala za dodjelu sredstava za nabaku nailona za plastenik, ali je dobila informaciju da to zavisi od kvadrature plastenika, imala je isti zahtjev.

“To mi je veliki izdatak, jer je plastenik čvrsta gradnja, postojeći objekat”, istakla je ona.  

Iz Maslinarskog društva (MD) “Boka” su se interesovali da li se može subvencionisati i nabavka ekoloških sredstava za zaštitu  maslina od štetočina i bolesti, te za đubrenje.

“U Crnoj Gori nemamo proizvođače tih artikala, pa smo morali da ih nabavljamo iz inostransta, uglavnom iz Hrvatske”, podvukla je predsjednica ovog Društva, Vesna Đukić. Predložila je i uvođenje premija po kilogramu proizvedenog ekstra djevičanskog maslinovog ulja, u cilju podsticanja proizvodnje.  

Iz Udruženja pčelara “Kotor” (UPK) predložili su izmjenu stavke po kojoj NVO i fizička lica dobijaju isti iznos subvencije za planiranu investiciju, odnosno najviše 10 odsto.

Predsjednik, Vladan Vuković, precizirao je da ovo udruženja broji oko 50-tak članova, te da svake godine "u pčelarstvo uvede” po nekoliko novih, te da im je “svaka pomoć dobrodošla”.

Predstavnica Sekretarijata, Katarina Šovran, sugerisala je da se proizvođači, u skladu sa obavljanjem svoje djelatnosti, registruju kod nadležnog ministarstva kako bi prilikom apliciranja na sledeći javni poziv imali spremnu potrebnu dokumentaciju.

Na sastanku, kome je u ime Sekretarijata prisustvovala i Valentina Vulović, bilo je riječi i o mjerama za poboljšanje stanja u poljoprivredi, te procesima registracije djelatnosti kod nadležnog Ministarstva i organa Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove. 

Podijeli na: