Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Ekonomija

30.03.2022
1090

MONIKA ORLANDO: MODA POČIVA NA MAŠTI, KREATIVNOSTI I IDEJAMA, A DRUŽENJE SA SINGERICOM OD MALIH NOGU OPREDIJELILO JE MOJ PUT

PR tekst

Lokalno partnerstvo za zapošljavanje (LPZ) sprovelo je intervenciju “Podrška razvoju ženskog preduzetništva: Osnaživanje nezaposlenih žena za preduzetništvo”.

Aktivnosti su dio programske šeme “World of Work in Montenegro: Paving the Road to Recovery”, finansirane od strane fonda za dobro upravljanje, Vlade Ujedninjenog Kraljevstva i u saradnji sa Međunarodnom organizacijom rada (MOR).
 
Dio aktivnosti bila je Obuka za jačanje preduzetničkih vještina nezaposlenih žena po GET Ahead metodologiji koja je održana od 28. februara do 4. marta.

Ukupno je pet kandidatkinja čiji su biznis planovi najbolje ocijenjeni, a za koje su opredijeljena finansijska sredstva podrške za realizaciju njihovih biznis planova  do visine najvećeg pojedinačnog iznosa (5997,00 eur).

Najbolje su ocijenjene: Kristina Kusovac, Slavica Siljanoska, Sanja Mihović, Monika Orlando i Violeta Vučetić.

U nastavku intervju sa Monikom Orlando.

Kako se zove vaš biznis plan i što vas je motivisalo da se zainteresujete za preduzetništvo?

Naziv mog biznis plana je "Osnivanje modnog ateljea MORLANDI". Motivacija da budem sam svoj gazda je prisutna dugi niz godina, ali zbog raznih životnh okolnosti je tek sada dovela do sprovođenja ideje u djelo.

Kako zamišljate realizaciju ideje koja vas je podstakla da se opredijelite za preduzetništvo? Koliko vidim, radi se o kreativnoj oblasti, zahtjevnoj, a istovremeno i inspirativnoj, a koja nas žene itekako može da "usreći".…

Realizaciju svog biznis plana zamišljam kroz mukotrpan rad i stvaranje osnova

da zaposlim još jednog radnika. U pravu ste, modna priča je oblast koja počiva na stvaralačkoj mašti i kreativnosti i koja traži ljude sa idejama. Realizaciju mi u određenoj mjeri otežava činjenica da planiranu opremu ne mogu nabaviti u Crnoj Gori, već u okruženju.

Zašto ste se opredijelili konkretno za ovu oblast? Da li ste na neki način analizirali tržište, ponudu, potražnju ili se zapravo radi o vašim afinitetima koji su vas podstakli da se oprobate u onome što volite odnosno smatrate da znate da radite?

Nisam ja "izabrala" modni dizajn, već je on "izabrao" mene. Odrastajući uz mamu i bake koje su nevjerovatne šnajderke, pletilje i čipkarice, mislite li da je bilo moguće da odaberem nešto drugo? Takođe, sa sedam godina sam išla na sekciju ručnog rada i već tada izvezla svoj prvi goblen. Otprilike tada sam počela druženje sa starom bakinom Singericom.

Kako ste zadovoljni realizacijom GET Ahead obuke i koje od savladanih vještina će vam, po sadašnjem viđenju stvari, biti najkorisnije u budućem radu?

Vrlo sam zadovoljna realizacijom same obuke i vještinama koje sam usvojila. Na obuci sam upoznala divne žene koje će osnovati svoje biznise, a naša poslovna i umjetnička saradnja će mi najviše koristiti u daljem radu.

Što sprječava žene na našim prostorima da budu aktivnije u pokretanju sopstvenog biznisa?

Žene sprječava - za početak, nedostatak podrške porodice i sistema. Na drugom mjestu, naš pravni sistem ne pruža dovoljnu pravnu i ekonomsku podršku ženama koje imaju ideju, ali ne i novca da je sprovedu u svoj biznis. Kada se na tom planu stvari budu počele mijenjati, vjerujem da će se i više žena ohrabiti da krenu u preduzetničke vode. U ovom dijelu je neophodna konstantna mentorska pomoć kao i saznanje da bar "jedna osoba vjeruje u njenu ideju".

Što bi jedna žena koja razmišlja o pokretanju sopstvenog biznisa u Crnoj Gori morala da zna? Što bi trebalo da bude njena baza i može li se bez “velikog novca” krenuti u ovu vrstu posla?

Za početak biznisa treba novac. Nekad veći, nekad manji, zavisno od ideje. Moje razmišljanje ide u pravcu da žene upravo kroz ovakve obuke (koje bi se održavale barem dva puta godišnje) usvajaju od nule sva neophodna znanja i vještine. I opet navodim-stalna dostupnost mentora savjetnika u Sekretarijatu za preduzetništvo, kao i mnogo bolje promovisanje ovakvih obuka.

U kojoj mjeri ćete se tokom rada oslanjati na mentorsku pomoć?

U mjeri u kojoj mi bude potrebna.

Intervju zabilježila Jelena Kljajević

Podijeli na: