Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Ekonomija

27.10.2023
1523

MEĐUNARODNI FORUM O MASLINARSTVU DANAS I SJUTRA U KOTORU

Međunarodni forum "Ekonomska isplativost maslinarske proizvodnje u programskom području prekogranične saradnje Hrvatske, Bosne i Hecegovine i Crne Gore” održava se danas i sjutra u hotelu “Cattaro” u Starom gradu u organizaciji Maslinarskog društva (MD) “Boka”.

U radu foruma učestvuju stručnjaci i maslinari iz sve tri zemlje partnera, predstavnici lokalnih uprava, Ministarstva poljoprivrede, savjetodavne službe i drugi akteri u oblasti maslinarstva.

U ime domaćina skupu se obratio Nebojša Ševaljević, potpredsjednik Opštine Kotor, ističući da lokalna samouprava podržava poljoprivredne proizvođače kroz razne programe Sekretarijata za razvoj preduzetništva, komunalne poslove i saobraćaj.

“Imamo razne programe za podsticaj poljoprivrede, a među njima i za masline i maslinarstvo. Takođe, imamo prostora da pričamo o proširenju tog programa, s obzirom da smo stvorili finansijske pretpostavke nakon teškog perioda pandemije. Imamo stabilan budžet koji raste, a shodno tome će da raste i budžet za poljoprivredu. Maslina je simbol mira, zdravlja, u ovom slučaju simbol saradnje” – naglašava Ševaljević.
 
Ističe da će Opština Kotor za narednu godinu izdvojiti veća sredstva namijenjena poljoprivrenim proizvođačima.

“Opština Kotor je prilično razuđena i možda nije prepoznata kao poljoprivredni kraj, ali turizam koji je naša osnovna privredna djelatnost je nezamisliv bez jake poljoprivrede, a prije svega glavne autohtone sorte kao što je maslina. S obzirom da je Crna Gora članica kandidat za članstvo u EU, mislim da period do ulaska u EU treba dobro da iskoristimo kada je u pitanju maslinarstvo” – kaže Ševaljević.

Miroslav Cimbaljevic, generalni direktor Direktorata za poljoprivredu u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede ističe da je Vlada Crne Gore prepoznala maslinare kao važne sudionike u kreiranju agrarne politike.

“Svjedoci smo da su naši poljoprivrednici imali dosta problema kada je u pitanju ekonomičnost i profitabilnost proizvodnje. Kada je maslinarski sektor u pitanju, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede će preduzeti određene korake koji će biti stimulativniji i izdašniji po pitanju kreiranja mjera agrarne politike. To je sektor gdje mi definitivno u narednom periodu moramo raditi kako bi imali 100 posto zadovoljnost proizvodnje” – ističe Cimbaljević.

Orjentacija naše zemlje, kaže, trebala bi biti usmjerena na organsku proizvodnju proizvoda od masline.

“To je i naša obaveza prema EU - da imamo što više površina, odnosno što više organskih proizvoda. Naš cilj do trenutka ulaska u EU jeste da imamo oko 25  posto ukupnuih površina organskih proizvoda” – objašnjava Cimbaljević.

On je pozvao maslinare da se prijave na sljedeći javni poziv za podršku poljoprivrednim proizvođačima koji će, kaže, biti raspisan u decembru.

“Kod kreiranja mjera i planiranja IPA 3 programa (Mjera 7:Diverzifikacija i ruralni turizam), prepoznaćemo maslinarski sektor i to ćemo uraditi u sljedećem javnom pozivu. Do sada je bilo ograničenje kod ove mjere da je nadmorska visina 600 metara. Međutim, mi smo prepoznali maslinare i vinogradare i oni će moći da apliciraju, iako se nalaze na manjim nadmorskim visinama” – kaže Cimbaljević.

Napominje da iznos podrške za ruralni turizam iznosi 65 procenata.

“Mislim da je dobra mogućnost da se na Primorju počnemo baviti maslinarstvom i ruralnim turizmom jer to je naše strateško opredjeljenje i vidimo jako veliki potencijal.
Ministarstvo poljoprivrede će sa posebnim osvrtom pratiti sve vaše aktivnosti uz maksimalnu moguću podršku i osluškivati sve vaše potrebe” – ističe Cimbaljević.

U ime organizatora učesnike Foruma je pozdravio dr Ivan Ilić, predsjednik MD “Boka”.

“Svi smo mi ovdje vezani za maslinu i znamo koliko je ona važna, koliko je ta biljka obilježila naš kraj. Mediteran je tamo dokle raste maslina. Mislim da smo svi mi duhom i dijelom mediteranci i da ćemo se prema maslini i ubuduće tako odrediti” – kaže Ilić.

Ističe da je zadatak Društva upravo učestvovanje u međunarodnim projektima i prikupljanje sredstava, pomoći maslinarima kako bi unaprijedili proizvodnju i postali što  prepoznatljiviji na tržištu.

“Naš zadatak je  uključenje maslinarske proizvodnje u glavnu turističku privredu u smislu razvoja ruralnog turizma, obliska maslinjaka i mlinova. Na ovom području postoje i te kako značajni kapaciteti i sadržaji, samo ih je potrebno obnoviti, prikazati, popularizovati, a nadam se da će naše Maslinarsko društvo u tome uspjeti narednih godina” – poručuje Ilić.

Vesna Đukić, izvršna direktorka MD “Boka” pozdravila je prisutne i poželjela uspješan rad konferencije.

Ona izražava uvjerenje da će dr Ilić kao predsjednik unaprijediti rad Društva i pomoći da se što više uspjeha naniže na listi koja je, kaže, već poprilično dugačka.

“Da i u buduće rastemo sa lijepim projektima” – poručuje Đukić.

Izlagači na Forumu su eksperti iz oblasti agroekonomije, maslinarstva, melioracije, među kojima i dr Marin Čagalj (Institut za melioraciju krša, Split), i dr sc. Josip Tadić (Institut za meloraciju krša, Split).

Moderatorka je Biljana Lazović.

Maslinarsko društvo „Boka“ – Boka Kotorska jedan je od partnera u projektu COOPeR 2020HR-BA-ME371 „Povećanje konkurentnosti maslinarske proizvodnje u programskom području kroz prekograničnu saradnju“.
Projekat je sufinansiran sredstvima EFRR i IPA II fondova Evropske unije, a sprovodi se u okviru Interreg IPA programa prekogranične saradnje Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2014 -2020.

Tekst: Irena Mačić
Foto: Radio Kotor

Podijeli na: