Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Ekonomija

29.03.2022
493

KRISTINA KUSOVAC: PREDUZETNIŠTVO MOTIVIŠE, A RAD SA KERAMIKOM IMA ŠIROKU PRIMJENU, ŠTO JE MOTIV ZA PREGRŠT IDEJA

PR tekst 

Lokalno partnerstvo za zapošljavanje (LPZ) sprovelo je intervenciju “Podrška razvoju ženskog preduzetništva: Osnaživanje nezaposlenih žena za preduzetništvo”.

Aktivnosti su dio programske šeme “World of Work in Montenegro: Paving the Road to Recovery”, finansirane od strane fonda za dobro upravljanje, Vlade Ujedninjenog Kraljevstva i u saradnji sa Međunarodnom organizacijom rada (MOR).
 
Dio aktivnosti bila je Obuka za jačanje preduzetničkih vještina nezaposlenih žena po GET Ahead metodologiji koja je održana od 28. februara do 4. marta. 

Ukupno je pet kandidatkinja čiji su biznis planovi najbolje ocijenjeni, a za koje su opredijeljena finansijska sredstva podrške za realizaciju biznis planova do visine najvećeg pojedinačnog iznosa (5997,00 eur).

Najbolje su ocijenjene: Kristina Kusovac, Slavica Siljanoska, Sanja Mihović, Monika Orlando i Violeta Vučetić. 

U nastavku intervju sa Kristinom Kusovac.

Kako se zove vaš biznis plan i što vas je motivisalo da se zainteresujete za preduzetništvo? 

Moj biznis plan se zove Kiro. Kod preduzetništva me uvijek privlačila mogućnost da stvorim nešto više u bilo kojem polju. 

Kako zamišljate realizaciju ideje koja vas je podstakla da se opredijelite za preduzetništvo? Kada pomislimo na keramiku – širok je opseg predmeta i uopšte posla koji se može vezivati za ovaj materijal… 

Pozitivan pogled na budućnost me uvijek motiviše i gura naprijed. Keramika zaista ima široku primjenu i beskonačno novih ostvarivih ideja i eksperimentisanja sa istom, što je i čini uzbudljivom. Uvijek možete drugačije, bolje, uspješnije bez čega ni jedna ideja ne može opstati. 

Zašto ste se opredijelili konkretno za ovu oblast? Da li ste na neki način analizirali tržište, ponudu i potražnju ili se zapravo radi o vašim afinitetima koji su vas podstakli da se oprobate u onome što volite odnosno smatrate da znate da radite? 

Završila sam Fakultet likovnih umjetnosti i za ovu oblast sam se opredijelila jer obuhvata kreativnost i rad koji zaista volim. Povučena afinitetima ideju sam pretvorila u cilj, koji je bio propraćen raznim analizama i sada se polako ostvaruje. 

Kako ste zadovoljni realizacijom GET Ahead obuke i koje od savladanih vještina će vam, po sadašnjem viđenju stvari, biti najkorisnije u budućem radu? 

GET Ahead obuka je premašila svaka očekivanja. Bila je detaljna, korisna, jasna i zaista neophodna za početak. Sve stečene vještine su izuzetno korisne i ne bih mogla izdvojiti najkorisniju. 

Što sprječava žene na našim prostorima da budu aktivnije u pokretanju sopstvenog biznisa? 

Ono što najviše sprječava žene na našim prostorima da se ostvari u preduzetništvu su novac i predrasude i pritisci društva. Umnogome se od žena očekuje da sve mogu i društvo nameće pritisak da žena sve mora, a najmanje da bude uspješna poslovna žena. 

Što bi jedna žena koja razmišlja o pokretanju sopstvenog biznisa u Crnoj Gori morala da zna? Što bi trebalo da bude njena baza i može li se bez “velikog novca” krenuti u ovu vrstu posla? 

Da bi žena osnovala biznis u Crnoj Gori postrebna je ideja i jasan cilj i naravno rad na ostvarenju tog cilja. Na internetu postoji dosta članaka, besplatnih knjiga i videa o svemu važnom za pokretanje svog biznisa. Ukoliko niste sigurni odakle da počnete, počnite od toga kako bi se svi segmeti za ostvarenje cilja formirali.

Ukoliko nemate nikakav početni kapital potrebno je pratiti konkurse i neumorno tražiti prilike jer samo ako se traže prilike dolaze. 

U kojoj mjeri ćete se tokom rada oslanjati na mentorsku pomoć? 

Tokom rada ću se oslanjati na mentorsku pomoć oko tehničkih stvari i daljeg razvitka biznisa. 

Intervju zabilježila Jelena Kljajević

Podijeli na: