Ekonomija
JANKO MILUTIN: UVIJEK PRAVO VRIJEME ZA POKRETANJE SOPSTVENOG BIZNISA, NAROČITO U DJELATNOSTIMA KOJE SU U DEFICITU I ZA ONE KOJI SU KREATIVNI
PR tekst
Lokalno partnerstvo za zapošljavanje Opštine Kotor (LPZ Kotor) koje čine partnerske organizacije: Opština Kotor, Zavod za zapošljavanje – Biro rada Kotor, Fakultet za turizam i hotelijerstvo, kompanija Expo Commerce, Udruženje Agencija za posredovanje pri zapošljavanju pomoraca Crne Gore i Udruženje hotelijera Kotor, realizuje program podrške razvoju ženskog preduzetnišva. Lokalno partnerstvo za zapošljavanje Opštine Kotor (LPZ Kotor) sprovodi intervenciju „Osnaživanje nezaposlenih žena za preduzetništvo“ u okviru projekta „Podrška razvoju ženskog preduzetništva“ koji se sprovodi u okviru programske scheme „World of Work in Montenegro: Paving the Road to Recovery“, finansirane od strane Fonda za dobro upravljanje, Vlade Ujedinjenog Kraljevstva i u saradnji sa Međunarodnom organizacijom rada (MOR).
U nastavku intervju sa predsjednikom Udruženja agencija za posredovanje pri zapošljavanju pomoraca Crne Gore Jankom Milutinom
Koliko je po vašem mišljenju važno stimulisati žene da neke svoje ideje, talente ili želje usmjere ka sopstvenom biznisu?
Vrlo je važno. Ne mora to da bude samo finansijski stimulans. To mogu da budu i razne radionice i organizovani informativni razgovori žena koje imaju poslovne ideje sa predstavnicima Opštine koji su zaduženi za preduzetništvo kao i sa poslodavcima koji su društveno odgovorni. To nam pokazuje i ovaj projekat. Sve žene koje su imale biznis ideju i koje su učestvovale u ovom projektu su čule nešto novo, saznale nešto više, uvjerile se u ispravnost ideje ili su spoznale na čemu još treba da porade i tako dalje.
Da li je, na neki način, u današnjem izazovnom periodu (u kojem platežna moć stanovništva slabi usljed različitih nameta) hrabrost odnosno rizik posvetiti se preduzetništvu ili je možda, sa druge strane, pravi momenat da svu svoju energiju i kreativnost usmjerimo ka onome za što imamo afiniteta?
Mislim da je uvijek pravo vrijeme za preduzetništvo, pogotovo za one ideje koje su kreativne odnosno za one djelatnosti koje nam nedostaju ili ih nemamo dovoljno. Čovjek kroz rad otkriva i sebe i neke afinitete za koje, možda, do tada nije znao. Imamo puno slučajeva uspješnih preduzetnika koji su započeli sa jednom djelatnošću, a uspjeli u sasvim drugoj. Važno je vjerovati u sebe i pokrenuti se.
Projekat podrške ženskom preduzetništvu na području naše opštine jedan je od načina da nezaposlene žene stimulišemo da se usredsrede na kreiranje sopstvenog biznisa. S obzirom da je žensko preduzetništvo “stidljivo” kao ideja “ušlo u uho žena”, koji su, po vašem mišljenu, još načini da žene koje razmišljaju o preduzetništvu ohrabrimo?
Imamo puno žena koje neke svoje proizvode plasiraju preko društvenih mreža. I to je dobro. To je početak. Za iskorak te žene mogu da razmisle i o udruživanju na interesnim osnovama i pojavljivanju na zajedničkom tržištu. Sa druge strane, lokalna zajednica bi morala prepoznati žene početnice u preduzetništvu te ih na konkretne načine podržati i stimulisati – na primjer, osloboditi ih plaćanja poreza prvu godinu poslovanja, zatim davanjem u povoljan zakup svojih prostorija i slično, pa na primjer pokretanjem i učešćem kao partnera u projektima koji se odnose na podsticanje ženskog preduzetništva, kao što je slučaj i sa ovim projektom. Potrebno je da se pokaže mnogo više društvene odgovornosti za ohrabrivanje žena u preduzetništvu.
Tokom info dana koji je organizovan u februaru ste, pored ostalog, govorili o pravilima “za utrošak granta”. Je li učesnicama po ovom pitanju sve jasno? Da li je bilo dilema, dodatnih pitanja i koliko su ovi benefiti dobra podloga za pokretanje vlastitog biznisa?
Da, svim učesnicama su jasna finansijska pravila. Poznato je da su žene puno odgovornije, realnije i pragmatičnije od muškaraca, tako da ne sumnjamo da će se učesnice i u ovom finansijskom dijelu tako i ponašati. Smatramo da je namijenjeni iznos finansijskih sredstava za one učesnice čiji su biznis planovi ocijenjeni najboljima - odlična podloga za pokretanje njihovih planiranih djelatnosti.
Finansijeri ovog projekta su ozbiljne institucije: Međunarodna organizacija rada, Britanska ambasada i UK Aid. Mi kao partneri imamo veliku odgovornost da se i ovaj finansijski dio do kraja i u potpunosti ispoštuje. Uspješno odrađen projekat nam daje velike šanse da idemo dalje i da dobijemo i druge slične projekte koji se odnose na zapošljavanje.
Koliko period u kojem se nalazimo, a koji karakterišu pandemija i ratna dešavanja u Ukrajini, čine situaciju u vezi sa zapošljavanjem izazovnom i da li je na globalnom nivou kompleksnija nego što izgleda?
Pandemija Kovid-a 19 negativno utiče na mobilnost pomoraca. To se manifestuje dužim boravkom na brodu ili kod kuće kao i ograničenim kretanjem za vrijeme boravka u luci, što svakako negativno utiče na psihofizičko stanje pomoraca. Pomorci, bez obzira da li se ukrcavaju ili iskrcavaju prolaze rigorozne mjere uključujući karantin, brojne testove i tako dalje. Vakcinacija je uslov za zaposlenje odnosno ukrcaj i taj uslov će sigurno ostati na snazi duži vremenski period. Pandemija nije značajnije uticala na nezaposlenost naših pomoraca. Rat u Ukrajini je, usljed nemogućnosti ukrajinskih pomoraca da se ukrcaju, doveo do disbalansa na tržištu pomorske radne snage. Ovo utiče na veću mogućnost zaposlenja naših pomoraca. Kako kratkoročno tako i na duže staze. Mnogi brodari, koji su imali većinski ukrajinske pomorce sada se opredjeljuju za miješane posade odnosno posade sa više nacionalnosti. Time smanjuju rizik poslovanja.
Intervju zabilježila Jelena Kljajević
Foto Arhiva Radio Kotora