Ekonomija
EPCG - SOLARNI PANELI ZA DOMAĆINSTVA I PRIVREDU
Pored 3.000 domaćinstava, mogućnost da ugradi solarne panele dobiće i 500 privrednih subjekata, odnosno malih proizvodnih pogona i javnih ustanova u Crnoj Gori, odlučio je Odbor direktora EPCG koji je usvojio idejno rješenje i Studiju izvodljivosti projekata za čiju će realizaciju biti odgovoran Projektni odbor. Predsjednik Projektnog odbora je predsjednik Odbora direktora EPCG Milutin Đukanović. Projektni tim čine: Rajko Radusinović- član OD EPCG (zamjenik predsjednika projektnog odbora), dr Ratko Mitrović-Ministar ekologije, prostornog planiranja i urbanizma (član projektnog odbora), Radmila Lainović-v.d. generalne direktorice Direktorata za razvoj u Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma (zamjenik člana), Nikola Rovčanin-izvršni direktor EPCG (član projektnog odbora), Ivan Mrvaljević-rukovodilac direkcije za razvoj i inženjering EPCG( zamjenik člana), Marko Perunović-državni sekretar za energetiku i rudarstvo u Ministarstvu kapitalnih investicija (član projektnog odbora), Aleksa Ćulafić- predstavnik Ministarstva kapitalnih investicija (zamjenik člana projektnog odbora), Rajko Radošević-predsjednik OD CEDIS-a (član projektnog odbora), Vladimir Ivanović-rukovodilac operativne direkcije CEDIS-a (zamjenik člana projektnog odbora),Vladimir Čađenović-izvršni direktor CEDIS-a (član projektnog odbora), Boris Ostojić-predstavnik CEDIS-a (zamjenik člana projektnog odbora), Koča Đurišić-direktor uprave za nekretnine i imovinu (član projektnog odbora), Draško Boljević-v.d. direktora Fonda za zaštitu životne sredine (član projektnog odbora), Andrej Nedović- predstavnik Eko fonda (zamjenik člana projektnog odbora), Bogdan Minić-šef službe za pripremu i realizaciju projekata u CGES-u (član projektnog odbora), Stevan Čanović-predstavnik CGES-a (zamjenik člana projektnog odbora), Branko Knežević- predstavnik CGES-a (član projektnog odbora), Marko Kovačević –predsjednik opštine Nikšić (član projektnog odbora) i Janko Odović-državni sekretar u Ministarstvu finansija (član projektnog odbora).
Bojan Đordan, direktor FC Proizvodnja, je menadžer projekta, a formirano je i više radnih grupa koje će se baviti realizacijom raznih segmenata ovih važnih projekata.
Odbor direktora donio je odluku o raspisivanju javnog poziva za finansiranje projekta Solari 3000+ i Solari 500+ čija je procijenjena vrijednost 30 miliona eura. Pravo na učešće u javnom pozivu će imati domaće i inostrane finansijske institucije.
Projekat Solari 3000+ i Solari 500+ predstavlja početak energetske tranzicije u Crnoj Gori i jednu od najznačajnijih investicija u energetskom sektoru u poslednjih 40 godina. Cilj projekta je da se, kroz energetsku tranziciju, emisija CO2 svede na najmanju moguću mjeru i očuva životna sredina.
Ovim projektom će se omogućiti da 3000 domaćinstava, koja stanuju u indivindualnim stambenim objektima, dobije instalacije fotonaponskih, odnosno solarnih panela i od potrošača i kupca postanu proizvođači i prodavci električne energije.Takođe, investicija će omogućiti da se i 500 pravnih lica, odnosno malih proizvodnih pogona i javnih ustanova kandiduje za učešće u ovom projektu.
U realizaciji Projekta važnu ulogu imaće Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, Ministarstvo kapitalnih investicija, lokalne samouprave, CEDIS, a posebno EKO fond koji će sredstva koja će mu uplatiti EPCG iskoristiti da subvencionira korisnike sa najmanje 20 odsto vrijednosti instalacije, tako da će svaki učesnik u projektu dobiti subvenciju od 1000 do 5000 eura. Na ovaj način, građanima i preduzećima biće omogućeno da im u periodu otplate kredita za opremu, od 5 do 7 godina, rata i račun za električnu energiju ne prelaze dotadašnji iznos računa za električnu energiju. Nakon tog perioda, sledećih 20 godina, električna energija za korisnike biće besplatna.
Kompletan projekat će se realizovati u periodu do 6 mjeseci od momenta potpisivanja ugovora o finansiranju. Planirano je da se u narednih pet godina projekti, Solari 3000+ i Solari 500+, realizuju dva puta godišnje.
U cilju realizacije projekta, šansu da se zaposle u EPCG dobiće veliki broj građana s obzirom da će za projekat Solari 3000+ i Solari 500+ biti raspisan javni konkurs za 500 novih radnih mjesta.
EPCG je, u skladu sa svojim dugoročnim ciljevima, strategijom održivosti i bilateralnom saradnjom sa EU, u cilju smanjenja emisije CO2, inicirala projekte koji se odnose na zamjenu i smanjenje korišćenja štetnih izvora energije. Tako EPCG razvija i projekte, izgradnje vjetroelektrane „Gvozd“, plutajućih solara na našim hidroakumulacijama, solarnih elektrana na neplodnom zemljištu, kao i solarnih elektrana, „Velje Brdo“ i „Briska Gora“. Radi se i na projektu ekološke rekonstrukcije TE „Pljevlja“, realizaciji projekta hidroelektrana „Komarnica“ i „Kruševo“, ugradnji osmog agregata u HE „Perućica“ te projektu regulacije voda u Nikšićkom Polju.
Realizacija ovih projekata učiniće da državna elektroenergetska kompanija, kako je i obećano, postane lokomotiva privrednog razvoja Crne Gore.
ELEKTROPRIVREDA CRNE GORE