Ekonomija
BUDŽET ZA PODRŠKU POLJOPRIVREDNICIMA, RIBARIMA I MARIKULTURISTIMA 75.000 EURA
U skadu sa Odlukom o podsticajima u razvoj poljoprivrede („Sl. List CG – opštinski propisi“, br 050/17, od 07.12.2017., 010/20 od 12.03.2020.) Opština Kotor će raspisati Javni poziv za raspodjelu budžetskih sredstava namijenjenih finansiranju poljoprivrednih proizvođača za 2023. godinu.
Tim povodom, Sekretarijat za razvoj preduzetništva, komunalne poslove i saobraćaj organizovao je danas u Palati Bizanti informativni sastanak za registrovane poljoprivredne proizvođače, kao i one koji se bave marikulturom i ribarstvom.
U ime Sekretarijata, prisutne je pozdravila Katarina Šovran.
,,Budžetom Opštine Kotor svake godine se opredjeljuju sredstva za poljoprivredu, a ove godine taj iznos je 75.000 eura, što je za 25.000 eura više u odnosu na prošlu godinu, a najveći podsticaj koji može ostvariti pojedinac je 10 odsto od ukupnog budžeta, odnosno 7.500 eura. Podrška se obezbjeđuje u iznosu 50% od prihvatljive investicije, odnosno kada su u pitanju žene poljoprivrednice ili mladi od 18 do 30 godina, ta podrška iznosi 80%. Odlukom je propisano da se podrška u poljoprivredi odnosi na: voćarstvo, maslinarstvo, stočarstvo, cvjećarstvo, povrtlarstvo, pčelarstvo, organsku poljoprivredu, ribarstvo i marikulturu, podršku razvoju uzgoja i prerade ljekovitog i aromatičnog bilja, kao i podršku za organizaciju ili učešće na sajmovima”, navodi Šovran.
Kao najavljuje, javni poziv za raspodjelu budžetskih sredstava namijenjenih finansiranju poljoprivrednih proizvođača za 2023. godinu biće raspisan u ponedjeljak, 20. marta i trajaće deset dana, odnosno do 31. marta.
,,Potrebna dokumentacija predaje se Građanskom birou, a za sve nedoumice zainteresovani/e se mogu javiti zaposlenim u opštinskom Sekretarijatu za razvoj preduzetništva, komunalne poslove i saobraćaj. Kada je u pitanju voćarska proizvodnja, sredstva se mogu opredijeliti za finansiranje i nabavku sadnica, đubriva, sistema za navodnjavanje, mašina i uređaja. Ono što je neophodan uslov za dobijanje sredstava za voćarsku proizvodnju je 500 m2 obradive površine. Sredstva za maslinarstvo obuhvataju nabavku sadnica, revitalizaciju starih maslinjaka, nabavka kolčeva, ograda, zaštitnih mreža, te nabavku materijala za izradu podzida i suvomeđa. Neophodan uslov za pravo na podsticaj kada je maslinarstvo u pitanju je upis u registar poljoprivrednih proizvođača i registar maslinara”, pojašnjava Šovran.
Kada je u pitanju podrška razvoju povrtlarske ili cvjećarske proizvodnje, zainteresovani/e mogu aplicirati za nabavku opreme za pripremu zemlje, sadnju, berbu ili sortiranje proizvoda, za nabavku sadnog i sjemenog materijala, kao i obezbjeđivanje prostora za uzgoj povrća ili cvijeća na zatvorenom, poput satklenika i plastenika.
,,Podsticaji za pčelare se odnose na opremu, poput, košnica, vrcaljki, kao i oprema za očuvanje kvaliteta. Pored upisa u registar poljoprivrednih gazdinstava, pčelar mora biti registrovan u Upravi za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove. Kada je u pitanju stočarstvo, sredstva za podsticaj se odnose na nabavku stočne hrane i opreme, a pravo da apliciraju imaju stočari čija je stoka obilježena i registrovana u resornom ministarstvu. Podsticaji se odnose i na podizanje novih organskih zasada i nabavku organskih đubriva, sadnog materijala i dozvoljenih sredstava za zaštitu. Za oblast ribarstva i marikulture prilikom apliciranja za sredstva koja se odnose na opremu, potrebno je dostaviti dozvolu za bavljenje ovom djelatnošću”, zaključila je Šovran.
Prisutni poljoprivrednici, ribari i marikulturisti su predložili, između ostalog, da se formira radna grupa ili klaster kako bi udruženi na taj način poboljšali svoj položaj. Takođe, imali su primjedbu i na iznos opredijeljenih sredstava, jer kako su kazali, sve cijene sadnog materijala, đubriva, stočne hrane i opreme su značajno uvećane u odnosu na prošlu godinu.
U ime Sekretarijata za razvoj preduzetništva, komunalne poslove i saobraćaj Opštine Kotor, sastanku je prisustvovao i Vladan Todorović.
Tekst i foto: Tamara Vuković