Ekonomija
BOKOVAC: PODRŠKA OPŠTINE ZNAČAJNA ZA GRADITELJE DRVENIH BARKI (AUDIO)
Graditelji drvenih barki Kalafatske radionice “Bokovac” ističu značaj podrške koju lokalne administracije iz Kotora i Bara pružaju očuvanju tradicije izrade ove vrste plovila, a očekuju i nastavak saradnje sa Ministarstvom odbrane Crne Gore u obnovi školskog broda “Jadran”.
Gostujući u emisiji “Život je more” Radio Kotora, direktorica ove radionice posvećene očuvanju pomorske baštine, Miroslavka Bokovac, kazala je da su se nedavno predstavili i na manifestaciji “Dani u Vali” na Hvaru tradicionalnim ojedrenim barkama tipa “pasara”, koje su plod rada familije Bokovac.
“Plovila su utemeljena na nacrtima drvenih barki tipa “pasara” izrađivanih u nekadašnjem tivatskom Arsenalu, ojedrenih klasičnim latinskim jedrima kakva su vjekovima koristila slična manja plovila na istočnoj obali Jadrana”, kaže Bokovac.
Najavljuje i nove projekte.
“Rade se dvije nove barke “betine”. Imaju kabinu i nekada su bile među najljepšim drvenim brodovima, kako su ih zvali, na Jadranu. Počeli smo obnovu dvije. Kako kaže moj suprug, najbolje je da budu zajedno. Nikada nismo radili jednu barku, već uvijek dvije. Pomenute dvije barke su novitet iz naše radionice, a trenutno naše barke, naše jedrilice, spremamo za zimovnik. Poznato je koliko je potrebno spremiti ih za zimovnik, zaštititi, obrusiti, izlakirati, spakovati i čekati sezonu novu. Dakle, ko voli uvijek ima nešto da radi. Inače, nakon sezonskih regatta i manifestacije na Hvaru imamo još neke kulturne manifestacije vezane za naš grad Bar, tako da smo predano uključeni u sav taj posao. Nedavno smo završili i projekat na školskom brodu “Jadran” i to je bila najveća naša referenca. Sada smo u pregovorima i nadamo se da smo zadovoljili i da ćemo zahvaljujući našem radu i umjeću nastaviti saradnju sa Ministarstvom odbrane na obnovi školskog broda “Jadran”, kazala je Bokovac.
Podsjeća i na saradnju NVO „Kalafatska radionica Bokovac“, koja datira od prije pet godina, na realizacije projekta “CattaroSail” čije su aktivnosti obuhvatile obuku mladih jedriličara u Kotoru, organizovanje manifestacije "Dani jedrenja" i regatu na drvenim tradicionalnim jedrilicama u saradnji sa NVO “Kamelija” i Jedriličarskim klubom “Lahor”.
Pohvalila je aktivnosti Opštine Kotor koja već nekoliko godina dodjeljuje sredstva za održavanje i očuvanje tradicionalnih drvenih barki, a javni poziv za 2024. završen je 03. oktobra.
“Prijetila je opasnost da drvena brodogradnja nestane i tada je i došla inicijativa da se graditeljima pomogne. Dosta znače ova sredstva, iako nekima izgledaju mala. U Baru takođe imamo saradnju sa Opštinom i sa lokalnom TO, mada bi to sve moglo da bude na većem nivou, možda i na državnom. Kako treba raditi govori pomenuta manifestacija na Hvaru “Dani u Vali”, na kojoj smo učestvovali. Koliko su samo oni predano radili na tome, kolika su finansijska sredstva uložili. Trud i posvećenost najbolje govore koliko su u Hrvatskoj predani i povećeni očuvanju ove tradicije. Festival je okupio preko 60 brodova iz svih krajeva Hrvatske”, kazala je Bokovac.
Kalafatska radionica Bokovac iz Bara svojim proizvodima prezentuje bogatu maritimnu tradiciju Boke Kotorske i Crne Gore na domaćoj i međunarodnoj sceni.
Podsjećamo, ukupan iznos sredstava opredijeljenih za raspodjelu po Javnom pozivu Opštine Kotor iznosi 5.000,00 EUR. Raspodjela sredstava će se obaviti shodno dužini plovila i to na sledeći način: od 2m do 4m dužine, maksimalni iznos podrške je 300 eura, od 4m do 6m dužine, maksimalni iznos podrške je 400 eura, od 6m do 10 m dużine, maksimalni iznos podrške je 500 eura, preko 10m dužine, maksimalni iznos podrške je 600 eura.
Razgovor sa direktoricom kalafatske radionice “Bokovac”, Miroslavkom Bokovac, možete poslušati na linku Život je more.
(Foto-privatna arhiva Bokovac)
Predrag Nikolić