Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

14.03.2023
552

ŽUPANOVIĆ: TURISTIČKA INFRASTRUKTURA NEPRILAGOĐENA POTREBAMA OSOBA SA INVALIDITETOM

Redovni profesor ekonomije i turizma prof. dr Ivo Županović je ocijenio da kotorskoj turističkoj infrastrukturi,  pored receptivnih faktora kapaciteta neophodnih za nastavak sezone i van udarnog „pika“, nedostaje prilagođenost potrebama osoba sa invaliditetom. 

„Prevashodno mislim na objekte u javnoj upotrebi poput trgovačkih, ugostiteljskih i turističkih namjena, zatim na objekte poštanske namjene, za pružanje finansijskih usluga, pojedine objekte zdravstvene, socijalne i druge zaštite, kao i pojedine objekte vaspitno-obrazovne namjene. Takođe smatram da je jako bitno da se prilagodi I infrastruktura, kao što su šetališta, pješački mostovi, određene staze. Potrebno je izgraditi i održive sisteme za ljude sa invaliditetom, po sistemu spuštenih ivičnjaka na trotoarima. Treba izgraditi i sisteme zvučnih semafora i ostalih sadržaja, neophodnih i za određene institucije, kada su u pitanju kulturni i sportski sadržaji. To mislim i kada su u pitanju javni prevoz i sistemi za komunikacije, ali i određeni parking prostori“, kazao je Županović gostujući u emisiji „Život je more“ protekle subote. 

Ističe i da se mora voditi računa da se, ne samo iscrta određeni dio parking mjesta, već i da osobe sa invaliditetom imaju jasnu prohodnost da npr. kad izađu sa parking mjesta, znaju na koji način će pristupiti određenom lokalitetu.  

Na pitanje kako će se inflacija u Crnoj Gori, ali i na emitivnim tržištima, odraziti na turističku sezonu 2023. ukazuje na probleme te vrste u, za Crnu Goru, veoma bitnim zemljama kao što su Njemačka, Francuska, Velika Britanija... 

„Treba povesti računa o inflaciji koja je na određenim emitivnim tržištima primjetna. Tu prevashodno mislim na određene zemlje EU, koje su za nas značajne, ali isto ako mislim i na projekciju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) kada je u pitanju veoma spori ili minoran ekonomski rast na tim tržištima. Tu prevashodno mislim na tržišta Njemačke, Francuske i Velike Britanije, gdje je predviđen minoran rast.

Generalno, po predviđanjime MMF-a rast u euro – zoni je predviđen od 0,5 do 0,7 %. Znači, s jedne strane imamo i dalje projektovanu inflaciju, nešto nižu nego u 2022. godini u tim zemljama, a s druge strane imamo usporen ekonomski rast, što smanjuje diskrecioni dohodak“, kazao je Županović. 

Ono što je bitno za Kotor jeste da se profilisao kao grad koji je u periodu kovid krize i nakon nje, ne u mjeri kao i prije, ali ipak na visokom nivou interesantan za zapadnoevropska tržišta. 

„To je nešto što je, prevashodno govoreći o kolektivnom smještaju, obilježilo taj period. Naravno, tu se mora biti izuzetno oprezan sa cijenama, a s druge strane biti i izuzetno kvalitativno konkurentan, jer u suprotnom nećete imati efekte koje očekujete za narednu turističku godinu. Nekako se to uvijek podrazumijeva da će, kada se normalizuju turistički tokovi, biti konstantan rast iz godine u godinu. Međutim, kao što vidite, ovo je vrijeme nepredvidivosti u geopolitičkom, zdravstvenom i svakom drugom smislu i tu treba voditi računa upravo u ovim segmentima“, kazao je Županović. 

Ukazuje i na značaj domaćeg tržišta. 

„Ne treba zanemariti i zaboraviti domaće tržište koje ima dvocifrenu ekspanziju svake godine kada je u pitanju kolektivni smještaj. Mislim da moramo povesti računa o cjenovnoj diskrepanci kada je u pitanju domaće tržište upravo zbog toga što ogromna unutrašnja inflacija pritiska taj diskrecioni dohodak koji je potrebno izdvojiti za tržište usluga. To kažem jer mi, po zvaničnim podacima Monstata, imamo gotovo nestvarnih 50 % skuplje namirnice kao što su mlijeko i jaja, a u rasponu između 20 i 30 % i sve ostale kategorije životnih namirnica, što je za mene apsolutno nedopustivo. Nedopustivo je da su na današnji dan u susjednoj Hrvatskoj, koja je takođe skupa zemlja, neke osnovne životne namirnice ozbiljno jefitinije nego Crnoj Gori, a  što će zasigurno uticati i na onaj dio koji će domaći gost izdvojiti za turističke usluge. Stoga je potrebno voditi računa o cjenovnim kategorijama u svakom smislu. Ove godine posebno će veoma važno biti da se vode programi lojalnost, odnosno  programi prilagođeni svakom kupcu“, kazao je Županović.   

(Foto – aktuelno.me

Predrag Nikolić    

 

Podijeli na: