Društvo
ŽUNJIĆ: RODITELJSKU SOS LINIJU ZA PSIHOLOŠKO-SOCIJALNU PODRŠKU RODITELJIMA U CRNOJ GORI MJESEČNO POZIVA OKO 300 RODITELJA, NAJVIŠE POZIVAJU MAJKE
Prva besplatna nacionalna SOS Roditeljska linija u Crnoj Gori (080 888 888), otvorena je u februaru 2017. godine kao svojevrstan odgovor na izmjene i dopune Porodičnog zakona u kojem je dodat novi član, a tiče se toga da je u našoj zemlji od te godine zabranjeno svako fizičko kažnjavanje djece od strane roditelja i staratelja koji se o njima brinu.
Kako je za današnje izdanje emisije “Radio škola” podsjetila savjetnica angažovana na SOS roditeljskoj telefonskoj liniji, socijalna radnica iz Podgorice Lepa Žunjić, linija je povjerljiva, besplatna i dostupna svim zainteresovanim roditeljima svakog radnog dana od 9 do 15 časova, a mogu je pozvati roditelji iz bilo koje opštine.
“Linija je uspostavljena u okviru programa Zaštita prava djeteta kroz pozitivno roditeljstvo, koji sprovode Nevladina organizacija (NVO) Roditelji u saradnji sa predstavništvom UNICEF-a u Crnoj Gori i uz finansijsku podršku Evropske unije (EU)”, kazala je Žunjić.
Roditeljska linija, naglašava, nudi roditeljima i starateljima savjete u vezi sa roditeljstvom, odnosima sa djecom i unutar porodice, sa akcentom na vaspitanje djece.
“Željeli smo da napravimo servis podrške roditeljima kako bismo im pomogli u svim razvojim fazama njihove djece, s akcentom na pozitivno roditeljstvo. Da im ponudimo smjernice i odgovorimo na koji način možemo vaspitavati djecu i izgraditi kvalitetan odnos sa njima, a da to ne budu tradicionalne tehnike i načini koje smo nekada koristili, akoje su se pokazale nedjelotvornima. Istovremeno smo htjeli da ponudimo roditeljima alternativne načine odgoja. Ono što želim da istaknem jeste da su na telefonskoj liniji angažovani psiholozi i socijalni radnici, koji su dodatno obučeni za ovakav način komunikacije”, saopštila je Žunjić.
Roditelji bi, smatra, trebali biti otvoreniji prema novim predlozima i servisima podrške i potruditi se da postanemo društvo koje koristi pozitivne metode u vaspitavanju djece.
“Ono što naše iskustvo pokazuje jeste da je za djecu dugoročno funkcionalno isključivo pozitivno roditeljstvo. To podrazumijeva da od najranije dobi kod svoje djece poradimo na emocijama”, poručuje Žunjić.
U početku je broj poziva bio neznatan, a danas, ističe, primaju oko 300 poziva mjesečno.
“Dok ljudi nisu stekli povjerenje savjetnika sa druge strane žice i razumjeli da na liniji imaju obučene i profesionalne ljude, poziva je bilo malo. Kasnije se broj poziva konstantno povećavao”, pojasnila je Žunjić.
SOS Roditeljsku liniju pozivaju uglavnom majke 70 odsto, očevi 30 odsto, ali i bake i tetke.
“Pitanja koja ih najčešće interesuju vezana su za odnose u porodici, prevazilaženje razvojnih faza kod djece, a pitaju nas i gdje i na koji način mogu ostvariti određena prava. Posebno su zainteresovani za teme kao što su prihvatanje obaveza, odgovornosti, uspješno savladavanje školskog gradiva, odnose sa vršnjacima i nasilje u školi. Roditelji mlađe djece često traže savjete u vezi tantruma, uspostavljanja pravilnog načina ishrane, kako da se izbore sa određenim, neprijatnim situacijama, recimo, u parku ili igraonici”, zaključila je Žunjić.