Društvo
ŽIVKOVIĆ ZA NEDJELJNI RAZGOVOR RADIO KOTORA: UZ FLAUTU SE LJEPŠE RASTE
U Školi za osnovno i srednje muzičko obrazovanje “Vida Matjan” Kotor (matična škola i tri područna odjeljenja), odsjek za flautu pohađa 41 učenik u nižoj i jedan učenik u srednjoj školi, u klasama profesorica: Zorane Jovanović, Angele Mijušković, Anđele Vukčević i Andree Živković.
Kako je za današnje izdanje emisije “Nedjeljni razgovor” kazala mr Andrea Živković, upisni rok traje do 18. juna putem online prijave koja se nalazi na sajtu muzičke škole www.vidamatjan.me. Popunjena prijava se šalje ma mejl adresu koja se nalazi na sajtu.
“Učenici koji prvi put upisuju muzičku školu polažu provjeru sluha i ritma. Djeca koja u ovoj godini navršavaju sedam godina, mogu se direktno upisati u II razred, kada i počinju sa učenjem instrumenta. Na odsjeku za flautu, učenici nakon III razreda, pored obaveznog predmeta solfeđa i instrumenta, prate duvački orkestar, gdje stiču određene kompetencije za grupno sviranje. Nakon završene niže škole mogu nastaviti srednje muzičko obrazovanje i /ili postati član gradske muzike”, pojašnjava Živković.
Razvijanjem muzičkih sposobnosti kod djeteta, napominje, uvećava se niz sposobnosti, od kojih će nakon završene muzičke škole imati koristi.
“Ulazeći u svijet muzike, dijete počinje aktivno da razvija estetsko rasuđivanje i odnos prema umjetnosti. Moderna metalna flauta vodi porijeklo od prostih instumenata koje su primitivne zajednice koristile prije nekoliko hiljada godina. Danas, ovaj sofisticirani instrument od metala, tečnog i jasnog zvuka, zauzima najviše mjesto među duvačkim instrumentima. Drvene flaute nježnijih tonova i dalje se koriste za izvođenje starijih muzičkih komada. Moderna flauta ima nešto više od tri oktave i obično je u C- tonalitetu”, kaže Živković i dodaje da su, osim osnovne veličine, zastupljene još i alt flauta i pikolo, koje se mogu obično čuti u orkestarskoj i kamernoj muzici, ali i u džezu. Flauta je vrlo jednostavna za sviranje i napisano je mnogo kompozicija u okviru kojih flauta može da se svira i uz druge instrumente, kao što su klavir, violina, saksofon, klarinet, harmonika.
“Od marta prošle godine, kao i u ostalim osnovnim školama, nastava u našoj muzičkoj školi odvijala se na daljinu, a kasnije putem Teams platforme i to vrlo uspješno. Moram istaći ovom prilikom da značaj rada u učionici ništa ne može zamijeniti. Djeca su bila uskraćena za javne nastupe, jer su na snazi bile posebne mjere. Nakon popuštanja mjera, u aprilu ove godine, učenici su nakon godinu dana mogli da nastupaju pred publikom, na nedavno održanom školskom takmičenju u koncertnoj dvorani muzičke škole, uz ograničen broj publike”, podsjetila je Živković.
U njenoj klasi, nagrade su osvojili sljedeći učenici: Danilo Vičević III razred – I nagrada 97 poena, Matea Grgurević IV razred – I nagrada 98 poena, Jovana Vukšić IV razred – I nagrada 99 poena, Monika Nedović IX razred – specijalna nagrada 100 poena.
Osim školskog takmičenja, dvije učenice iz njene klase su se prijavile na dva internacionalna takmičenja koja su se odvijala online, zbog pandemije korona virusa.
To su: “A TUTTO FLAUTO 2021” (Italija) na kojem je Jovana Vukšić, učenica IV razreda osvojila III nagradu osvojivši 88 poena i Jovana Šujica, učenica I razreda srednje škole, kojoj je pripala II nagrada i 92 poena, zatim, “Sirmiun fest" (Sremska Mitrovica) na kojem je Jovana Vukšić osvojila I nagradu sa 95 postignutih poena i Jovana Šujica kojoj je takođe pripalo I mjesto i 96 poena.
Živković naglašava da trema nerjetko djeci blokira proces razmišljanja i značajno utiče na njihove rezultate.
“Manja trema može biti korisna, jer nas motiviše i pokazuje da nam je do nečega stalo. U školi se trudimo da sa učenicima pravovremeno pronađemo način da se trema prevaziđe i stvorimo preduslove da se na nastupima i takmičenjima djeca opuste i raduju, te pokažu maksimum naučenog”, zaključila je Živković.