Društvo
ŽEGURA: SOCIJALNO PREDUZETNIŠTVO – VAŽNA KOMPONENTA NEPROFITNOG SEKTORA
Sekretarijat za kulturu, sport i društvene djelatnosti Opštine Kotor u saradnji sa Savjetom za mlade, danas je u Omladinskom klubu Kotor organizovao treću radionicu neformalnog obrazovanja.
Predavač je bio Tomislav Žegura, omladinski radnik, trener i projektni menadžer sa više od 15 godina iskustva u radu sa mladima i na različitim projektima (omladinski rad, mediji, produkcija scenskih festivala, kultura).
Na radionici su, ističe Žegura, razgovarali o socijalnom, odnosno društvenom preduzetništvu kao važnoj komponenti neprofitnog sektora koja, kako kaže, i u gradu Kotoru i u državi Crnoj Gori izuzetno nedostaje.
“Cilj radionica je da kroz neformalno obrazovanje pokušamo da saznamo neke teme i neka pitanja koja mlade interesuju. Nije toliko bitna samo tema kada se radi o neformalnom obrazovanju, već je bitan način i proces kroz koji polaznici treba do prođu da bi usvojili znanja ili stekli praksu” – objašnjava Žegura.
Prema njegovim riječima, socijalno preduzetništvo je najrazvijenije u jakim zemljama socijaldemokratije, poput skandinavskih, u Evropi ali i u drugim zemljama svijeta.
“Kod nas, nažalost, postoje dobri planovi, dobre definicije, već dobri impulsi od raznih organizacija i institucija, međutim ne postoji još uvijek dovoljna praksa, niti dovoljni rezultati da bismo nešto izuzetno mogli da istaknemo kao primjer dobrog socijalnog preduzetništva. A to je upravo sektor koji može i treba da spoji poslovni, NVO sektor i uopšte ljude i pojedince” – kaže Žegura.
Prema njegovim riječima, definicija kaže da je društveno preduzetništvo inovativan način da ljudi riješe razne ekonomske, obrazovne, zdravstvene i ekološke prbleme u svojoj zajednici kroz svoj rad udruživanjem i korištenjem održivih biznis modela.
“Dakle, radi se o povezivanju biznisa koji nije u službi isključivog sticanja profita, nego koji treba da bude u službi razvoja zajednice, razvoja konkretnih potreba određene zajednice na način da zadovolji, odnosno riješi određene probleme. To je ono o čemu smo razgovarali na današnjoj radionici. Jako mi je važno da mladi, osim standardnih projekata na kojima rade, počnu da razmišljaju u tom pravcu i da donose neke odluke u tom pravcu, te da se na taj način aktiviraju” – poručuje Žegura.
Podsjetimo, Sekretarijat za kulturu, sport i društvene djelatnosti Opštine Kotor u okviru svojih nadležnosti vezanih za omladinsku politiku radi na unaprijeđenju položaja mladih, promoviše različitosti, toleranciju i solidarnost, te pruža podršku u saradnji sa obrazovnim i kulturnim institucijama i NVO sektorom.
Opština Kotor je usvojila Lokalni akcioni plan za mlade, razvojni dokument koji se zasniva na analizi aktuelnog stanja kroz sagledavanje prioritetnih problema mladih, analizi postojećih strategija, te sagledavanje načina za prevazilaženje aktuelne situacije kroz kreiranje plana akcije. Cilj Lokalnog akcionog plana je aktivno uključivanje mladih u sve aktivnosti iz navedenog plana.