Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

23.06.2020
1451

ŽEGURA: NEFORMALNO OBRAZOVANJE TRAJAN PROCES

Sekretarijat za kulturu, sport i društvene djelatnosti Opštine Kotor danas je u saradnji sa Savjetom za mlade u Galeriji solidarnosti organizovao radionicu pod nazivom “Uloga i značaj neformalnog obrazovanja”. 

Radionici je prisustvovala predsjednica NVO Naša akcija Patricija Porobić, kao i volonterke - psihološkinja u Kancelariji za rodnu ravnopravnost, bolesti zavinosti i “RE” populaciju Kristina Sestak i savjetnica za mlade u Opštini Kotor Madalena Martinović.

 Predavač je Tomislav Žegura, omladinski radnik, trener i projektni menadžer sa više od 15 godina iskustva u radu sa mladima, na različitim projektima. 

Žegura je kazao da je neformalno obrazovanje trajan proces, koji podrazumjeva da svaki pojedinac u toku života usvaja stavove, vrijednosti i znanja, crpeći ih iz obrazovnih uticaja i izvora sopstvenog okruženja kao i svakodnevnog života. 

,, Prije svega to je proces čiji se benefiti ne stiču preko noći, tek poslije nekoliko godina izađete kao drugačija osoba od one kakva ste bili prije, jer se ono uči iz svih situacija kako životnih tako i opštih. To je cjeloživotni proces o kojem ljudi uče iz svakodnevnog iskustva izvan formalnog obrazovanja. Organizovane i planirane programske aktivnosti koje podstiču individualno i drušrveno učenje dešavaju se izvan sistema formalnog obrazovanja, komplementirane su formalnom obrazovanju u kojem je učešće dobrovoljno odnosno volonterski, a dizajnirane su od strane obučenih edukatora. Što dalje pojašnjava da nije sve neplanirano već i tu postoji plan i program. Iz dosadašnjeg iskustva, ono sa čim nisam saglasan, je da u definicijama o neformalnom obrazovanju ono stoji nasuprot formalnog, jer je jedan od ciljeva upravo da se ova dva oblika obrazovanja sretnu i da se neformalno prožme kroz škole i fakultete”, kazao je između ostalog Žegura. 

Radionica je bila interaktivnog karaktera a kako dodaje, cilj je da se razmijene iskustva a ne da dobije formu predavanja. 

Sekretarijat za kulturu, sport i društvene djelatnosti Opštine Kotor u okviru svojih nadležnosti vezanih za omladinsku politiku radi na unaprjeđenju položaja mladih, promoviše različitosti, toleranciju i solidarnost i pruža podršku u saradnji sa obrazovnim i kulturnim institucijama i NVO sektorom. 

Opština Kotor je usvojila Lokalni akcioni plan za mlade, razvojni dokument koji se zasniva na analizi aktuelnog stanja kroz sagledavanje prioritetnih problema mladih, analizi postojećih strategija i sagledavanje načina za prevazilaženje aktuelne situacije kroz kreiranje plana akcije.  

Cilj Lokalnog akcionog plana je aktivno uključivanje mladih u sve aktivnosti iz navedenog plana.

Podijeli na: