Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

29.03.2025
354

ŠKOLA IVO VISIN NASTAVLJA PROJEKAT RECIKLAŽA SPAS ZA SVIJET I ZA NAS: OD KOMPOSTIRANJA DO ZEMLJE ZA SOPSTVENU BAŠTU

Tekst: Biljana Marković

Foto: Radio Kotor Arhiva / T.V.

Osnovna škola“ Ivo Visin” Prčanj nastavila je sprovođenje projekta “Reciklaža spas za svijet i za nas” koji je započet u septembru predstavljanjem u okviru manifestacije “Dani nauke i inovacija 2024”, saopštila je Radio Kotoru direktorica ove obrazovne ustanove Petra Ćetković.

Projekat, koji se odnosi na recikliranje organskog otpada, finansiralo je Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija.

Ustanova ima svoju baštu, a proces proizvodnje komposta odvija se u dvorištu škole.

Reciklira se organski otpad. Kompost, kaže Ćetković, prave od zelenila koje se pokosi, kao i grana koje odsijeku prilikom oblikovanja žbunova i stabala, dok se druga vrsta komposta proizvodi od organskog otpada iz obližnjih hotela i restorana.

Dobijeni kompost škola koristi za svoju baštu, uzgoj povrća i cvijeća.

Na početku projekta smo imali jako veliki posao da postavimo sve - od materijala, zemljišta, radne snage, edukatora. Tada je bila jako velika posjećenost. Sa učenicima i kolegama dogovorili smo da nastavimo sa projektom. Lično sam se založila da ove godine bio otpad taložimo i skladišimo, pri čemu najviše posla ima nenastavno osoblje, domar i kafe kuvarica. Oni vode računa o kompostiranju, taloženju hrane, a sada smo već počeli sa sječom biljaka, suvog otpada. Domar, zajedno sa našim učenicima, odradi sjeckanje i sav taj kompost se stavlja u posebne kofice, gdje se taloži. Sljedeća faza je sijanje, miješanje sa pijeskom i sa drugom zemljom, tako da mi imamo najkvalitetniju zemlju koja će da se koristi za sadnju bašte koja se nalazi pored škole”, pojasnila je Ćetković.

Proces je, napominje, zahtijevan, ali je koristan za učenike.

Sprovođenje projekta, ističe Četković, podržavaju pojedini roditelji.

Oni na neki način pomažu da ovaj projekat opstane, da živi dugi niz godina”, navodi naša sagovornica, te podsjeća da je u pripremi projekta kupljena mašina za siječenje bio otpada.

Kada pokosi školsko dvorište, domar takođe odsječe grančice lovorike, masline i drugog drveća, te zajedno sa našim učenicima uključi mašinu i sav taj bio otpad isjecka. On zatim bude spreman za taloženje i skladištenje u prostor za bio otpad”, zaključila je Ćetković.

Podsjetimo, kompostiranje je proces hemijske i mikrobiološke razgranje organske materije iz otpada, pri čemu se kao krajnji produkt dobija đubrivo odnosno kompost.

Gotovo sav biljni otpad iz kuhinje, vrta, voćnjaka i travnjaka može se kompostirati.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podijeli na: