Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

15.03.2024
1360

ĐURĐA RADULOVIĆ NA RADIONICI O MEDIJIMA I KRITIČKOM RAZMIŠLJANJU: VAŽNO JE DA MLADI NAUČE PREPOZNATI NEETIČKO IZVJEŠTAVANJE

Prvi dan obuke na temu "Mediji i kritičko razmišljanje. Validnost izvora informacija", održan je juče u Omladinskom klubu Kotor.

Projekat “ Zajednica je komunikacija” realizuje NVU “Prazan prostor” uz podršku UNDP Crna Gora i Ministarstva sporta i mladih.

Dvodnevnu obuku vodi novinarka Centra za istraživačko novinarstvo Crne Gore, Ðurđa Radulović.

Profesor književnosti, Ilija Gajević je ispred NVU “Prazan prostor” kazao da bi ovaj projekat trebao da osnaži omladinske radnike/ce, odnosno sve one koji rade sa mladima nezavisno od struke i oblasti djelovanja.

“Osmislili smo raznolike obuke. Pored aktuelne dvodnevne radionice o medijskoj pismenosti i kritičkom mišljenju, biće održane još tri radionice u Kotoru koje će se odnositi na prevenciju vršnjačkog nasilja, transgeneracijski jaz i devastaciju životnog prostora. Nakon održanih radionica biće izdat priručnik. Takođe, kada govorimo o Kotoru, koordinatorka Omladinskog kluba Neđeljka Radonjić, moći će samostalno da nastavi sa organizovanjem i vođenjem sličnih radionica”, istakao je Gajević.

Cilj radionice je da se mladi i oni koji rade sa mladima upoznaju i saznaju što znači kritičko mišljenje i medijska pismenost.

“Cilj radionice je da se mladi upoznaju kako mediji i uopše kanali informisanja funkcionišu. To je jako komplikovan sistem. Posebno je bitno probuditi svijest da je izvještavanje rijetko kada objektivno i da često zakulisni igrači npr. na političkoj sceni, koriste medije i razne kanale komunikacije da prenesu neke svoje poruke.Veoma je bitno, u odnosu na to,  znati napraviti selekciju i naučiti mlade da prepoznaju neetičko izvještavanje. Cilj je naučiti da se prepozna medij koji je profesionalan, koji se u najvećoj mogućoj mjeri pridržava standarda u odnosu na onaj medij koji nije profesionalan, čiji tekstovi koriste uvredljiv i nedozvoljeni jezik, govor mržnje, stereotipe, šire dezinformacije ili manipulativno prenose informacije. Na kraju da mladi budu svjesni zbog čega je sve to bitno znati i do čega dovode zapaljivi narativi, do čega dovodi govor mržnje i kako se sukobi iz medijskog prostora prelivaju u stvarni život te kako se kreira atmosfera netolerancije, a ponekad i nasilja”, objasnila je Đurđa Radulović.

Tokom radionice prisutni su učestvovali u praktičnim vježbama, iznosili svoje stavove i iskustva vezano za medijsku scenu Crne Gore, društvene mreže i ostale kanale informisanja.

Nastavak radionice zakazan je za danas, 15. mart, sa početkom u 13 sati i 30 minuta.

Tekst: Nataša Jotić

Foto: Radio Kotor i Omladinski klub Kotor

Podijeli na: