Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

15.12.2023
339

ĐUROVIĆ: OSTAJEMO NA VIŠEDECENIJSKOM PUTU PROUČAVANJA I ZAŠTITE BIODIVERZITETA JUŽNOG JADRANA (AUDIO)

Institut za biologiju mora proslavio je 62. godine od osnivanja.

Direktor ove naučne ustanove dr Mirko Đurović, u emisiji “Svijet nauke” Radio Kotora, sumirajući ostvarene rezultate u 2023. godini, kazao je da je zadovoljan postignutim.

,,Daleke 1961. godine, Institut je osnovala Skupština Crne Gore sa misijom da se bavi proučavanjem i zaštitom Južnog Jadrana. Kada napravimo taj presjek poslije 62. godine, naš utisak je da smo ipak ostali na tom putu, iako suočeni sa mnogobrojnim izazovima koje nose kako klimatske promjene, tako i veliki pritisak na morski ekosistem, sa različitih aspekata. Tu prije svega mislim na turizam, gradnju na obali i antropogeni uticaj, kao što je plastika u moru i sve ono na čemu pokušavamo zajedno sa kolegama iz regiona da radimo, kako bismo došli do zajedničkih rješenja i dali preporuke nadležnim institucijama koje se bave zaštitom, u cilju očuvaja našeg dijela Jadrana, od svih mogućih negativnih uticaja“, kazao je Đurović.

Kako ističe, tokom 2023. godine realizovan je veliki broj aktivnosti,  koje nagovještavaju da  će u godinama koje slijede imati puno dobrih rezultata i inovativnih rješenja, koje planiraju da predlože za implementaciju, u cilju povećanja biodiverziteta.

,,Ono što nas je na kraju godine obradovalo su tri projekta koja su odobrena iz fondova Evropske unije, a koji će se realizovati u naredne tri do četiri godine. Prije svega, to jedan veliki projekat koji smo dobili od programa Južni Jadran. Riječ je o strateškom projektu u kome smo po prvi put i lideri. Ukupna vrijednost će biti oko milion i po eura za Institut za biologiju mora. Glavna aktivnost ovog projekta je formiranje novih kurikuluma za studente odnosno svvršene srednjoškolce, iz oblasti plave ekonomije što obuhvata ribarstvo, akvakulturu, turizam i brodogradnju. Zajedno sa kolegama iz Italije i Albanije radićemo na formiranju jedinstvenog modela studiranja“, navodi Đurović.
Takođe, u okviru vodećeg programa EU za doktorska obrazovanja i postdoktorske obuke istraživača „MSCA – Doctoral network“ koji se finansira u sklopu H2020, kako dodaje, prihavćeno je finansiranje projekta pod nazivom „MEDiverSEAty“.

,,Institut za biologiju mora će imati priliku da zaposli dva doktoranta sa evropskog istraživačkog prostora, koji će obavljati doktorska istraživanja pod mentorstvom naših kolega, u trajanju od četiri godine. Budžetom su opredjeljena značajna sredstva od skoro pola miliona eura, koja se odnose na zapošljavanje doktoranata, finansiranje naučno-istraživačkog rada i mobilnosti u toku realizacije projekta. Nadam se da ćemo opravdati očekivanja naših partnera.

Takođe, kroz Interreg Med  program prihvaćen je projekat „Mediterranean Sea Level Rise Trend Coastal Risks Climate Change Support Adaptation Understanding – MedSeaRise” u trajanju od tri godine. Riječ je o projektu koji će kapitalizovati rezultate u oblasti problematike podizanja nivoa mora na području Mediterana“- zaključio je Đurović.

Emisiju možete poslušati na linku Svijet nauke.

Tekst: Tamara Vuković
Foto: Univerzitet Crne Gore

Podijeli na: