Društvo
ČARMAK: ARGUMENTI O PROMJENI DEMOGRAFSKE STRUKTURE CRNE GORE SU DEPLASIRANE TEZE
Vršilac dužnosti generalnog direktora Direktorata za krivično i građansko zakonodavstvo pri Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava, Božidar Čarmak, ocijenio je da su argumenti koji govore o tome kako bi se sprovođenjem Evropske konvencije o državljanstvu i crnogorskog Zakona o državljanstvu, promijenila demografska struktura Crne Gore, deplasirane teze.
“Činjenica je da je Crna Gora 2010. ratifikovala Evropsku konvenciju o državljanstvu koja propisuje da je maksimum zakonitog i neprekidnog boravka koji se traži od stranaca za naturalizaciju i prijem u crnogorsko državljanstvo 10 godina i da države članom 6 Konvencije neće i ne smiju propisivati duži rok. Argumenti, koji govore o tome da bi se sprovođenjem ove Konvencije i samog Zakona o državljanstvu koji propisuje isti ovaj rok, promijenila demografska struktura Crne Gore, su deplasirane teze. To je potpuno jedna deplasirana teza i u nekom drugom, možda i političkom cilju, jer i druge, mnogo veće i snažnije države imaju isti ovaj problem sa naturalizacijom. Tamo se brojevi naturalzovanih stranaca mjere stotinama hiljada i milionima”, kazao je Čarmak za Radio Kotor.
Podsjeća i kako su “SAD čak milijarde uložile u projekat izgradnje zida zbog problema priliva migranata”.
“Međutim, uslove za naturalizaciju nisu mijenjali, pa je i tamo pet godina od dobijanja stalnog boravka, a tako je i po Evropi.
Stoga, nije ta Konvecija slučajno pisana nego su uzeti u obzir iskustvo i analize koje postoje na evropskom tlu i na ovom našem, iako se često čuje da je ovo jedna mala sredina i kako to stvara nesnošljiv disbalans. Sve su to u suštini neke vrlo, vrlo uske i političke teze koje zanemaruju međunarodne standarde i naše na kraju krajeva evropske i ustavne obaveze”, rekao je Čarmak.
Podsjećamo, u Liberalnom savezu Crne Gore smatraju da je “Vlada donijela ništavnu Odluku o izmjeni odluke o kriterijumima za utvrđivanje osnova za sticanje crnogorskog državljanstva prijemom bez prijethodne zakonske procedure i time dovela Crnu Goru u veoma opasnu situaciju koja može imati nesagledive posljedice i nemjerljivu štetu”. Opširnije na linku: (https://radiokotor.info/clanak/politika/lp:-opasna-odluka-biv%C5%A0e-vlade-o-dr%C5%BDavljanstvu,-tra%C5%BDi%C4%86emo-krivi%C4%8Cnu-odgovornost-premijera-i-ministara---/0
U saopštenju za javnost koje nam je prethodno proslijeđeno iz Generalnog direktora Direktorata za krivično i građansko zakonodavstvo pri Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava, a povodom objavljivanja Odluke Vlade Crne Gore o kriterijumima za utvrđivanje uslova za sticanje crnogorskog državljanstva u Službenom listu, rečeno je između ostalog da je time “ispravljena sistemska zakonodavna diskriminacija prema velikom broju ljudi koji su objektivno, prema odredbama Zakona o crnogorskom državljanstvu i Evropske konvencije o državljanstvu ratifikovane od Crne Gore 2010. godine, stekli uslove za prijem u crnogorsko državljanstvo i ostvarivanje punopravanog ličnog statusa sa drugim građanima, državljanima Crne Gore”, kao i da je “na taj način ostvaren fantastičan uspjeh na polju borbe protiv diskriminacije i realizacije Evropskih obaveza”.
Nova odluka Vlade Crne Gore o sticanju državljanstva biće na snazi osam dana nakon objavljivanja u službenom listu Crne Gore, pa zahtjev građani mogu da podnesu počev od 19. februara 2022. godine, a na osnovu člana 8 Zakona o crnogorskom državljanstvu i Odluke Vlade o izmjeni odluke o kriterijumima za utvrđivanje uslova za sticanje crnogorskog državljanstva prijemom od 11. februara, 2022. godine.
Predrag Nikolić