Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

28.11.2020
1556

ČARAPIĆ: NAUČITI DJECU DA SE NOSE SA IZAZOVIMA, IZRAŽAVAJU OSJEĆANJA I UVAŽAVAJU EMOCIJE DRUGIH

Naša osjećanja i većinu emocionalnih vještina u svakodnevnom životu nerijetko uzimamo zdravo za gotovo. Smatramo da se podrazumijevaju i da se njima ne trebamo baviti. Međutim, to je pogrešno mišljenje, ocjenila je socijalna radnica Katarina Čarapić iz Udruženja roditelji.

Ona je gostujući u programu Radio Kotora podsjetila da su početkom ove sedmice Igračkoteka, Razvojni centar i Udruženje roditelji  iz Pogdorice održali još jednu u nizu online radionica u toku koje su djeca uzrasta od četiri do osam godina, putem Zoom platforme, imala priliku da kroz druženje i razgovor sa svojim vršnjacima stiču nova znanja i jačaju svoje samopouzdanje.

“Važno je da prepoznamo svoje emocije, razumijemo ih i ispoljimo. Zato je zadatak roditelja da u ranom uzrastu kod djece razvijaju emocionalnu inteligenciju. Bitno je da vodimo računa o tome šta pružamo djeci i na koji način ih učimo da ispoljavaju svoja osjećanja”, rekla je Čarapić.

Prva i najvažnija stvar, dodaje, svakako je da sami postanemo osobe u kakve bismo htjeli da izrastu i naša djeca. “U svakom kontaktu i interakciji s djetetom ono uči kako je prihvatljivo da se ponaša. Znamo da djeca više uče gledajući nas što radimo nego ono što im pričamo. Ne treba se bojati ni svojih grešaka ako iz njih znamo naučiti i to je veoma bitna lekcija. Moraju znati da smo svi skloni greškama, ali i da je u redu i krenuti ispočetka”, pojašnjava Čarapić.

Učesnici online radionice su imali priliku da  se upoznaju sa bajkom „Zelena šuma“, autorke Snežane Radulović. Konstruktivnim razgovorom, kao i podsticajnim pitanjima obrađivana su vječita pitanja dobra i zla, kao i pitanje ljubomore. U fokusu je, naglašava Čarapić, osim razvoja emocionalne inteligencije, bila i socijalizacija, te vještine komuniciranja.

“Socijalizacija je bitan proces razvoja svakog djeteta. Kontakt sa vršnjačkom grupom, potencijalni izazovi i teškoće, kao i određene frustracije u suočavanju sa novim iskustvima, imaju razvojnu ulogu u odrastanju. Jedan od najučinkovitijih načina socijalizacije jeste igra, jer je ključna za razvoj mozga i motoričkih  sposobnosti. Uz pomoć nje mališani stiču nova znanja, iskustva, razvijaju samopuzdanje i istražuju svijet, a time i stupaju u socijalne odnose, koji su neizostavni dio života”, kazala je Čarapić, ističući da je komunikacija bitan preduslov građenja uspješnih odnosa.

“Upravo na našim radionicama u Igračkoteci, fokus stavljamo na asertivnoj komunikaciji, važnosti strpljenja i slušanja drugih, uvažavanje mišljenja drugara ali i jasno iznošenje svojih stavova i osjećanja. U skladu sa tim, na početku svake radionice imamo određena pravila, kojih se svi pridržavamo, a tiču se upravo komunikacije. S druge strane, svako dijete je priča za sebe, sa autentičnim načinom izražavanja. Zato bih istakla važnost komunikacije, prevashodno roditelja sa svojom djecom ali i svih onih koji su bliski sa njima. Jer smo upravo mi modeli ponašanja svojoj djeci”, navela je Čarapić.

Pandemija korona virusa je, kaže, i kod djece postala veoma bitna tema. “Trenutna situacija im ograničava brojne aktivnosti i uopšte slobodu ponašanja. U svakodnevnoj komunikaciji sa djecom najčešći odgovor koji od njih dobijamo jeste da bi za sljedeću godinu željeli samo jedno, a to je da korona prestane, kako bi, kao nekad, mogli da se druže i igraju. Sasvim je jasno koliko to za njih postaje opterećujuće i da su negdje iscpljeni od svih mjera i novih okolnosti, koje su nažalost, naša nova realnost”, zaključila je Čarapić.

  

 

Podijeli na: