Društvo
ĆETKOVIĆ: RIBA RANJENA RAMPINOM NAJČEŠĆE UGINE
U Škurdi je već nekoliko dana, najvjerovatnije radi mriješćenja, prisutno veće jato cipola.
Međutim , nesavjesni pojedinci sa obale, pa čak i sa bedema sa visine od 20-tak metara, odakle jato bolje vide, za izlov koriste rampin – improvizovanu spravu od tri ili više uvezanih većih udica, zakačenih na jači najlon, odnosno pingvin.
Zabacivanjem u jato, a zatim i nasumičnim povlačenjem „na skos“, nerijetko dolazi do ranjavanja ribe koja zatim najčešće ugine.
To nam potvrđuje i saradnik u istraživanju laboratorije za ihtiolohiju i morsko ribarstvo - Instituta za biologiju mora, magistar Ilija Ćetković.
„Riba ugine od infekcije koju izaziva sam rampin. Iako cipol na organizmu ima izraženu zaštitnu služ, koja mu može pomoći, kada je u pitanju rampin, najčešći epilog je uginuće“, kazao je Ćetković za Radio Kotor.
Cipoli su ribe koje žive u jatu, a primjerci mogu izrasti i do 6-7 kg.
„Iz mora često zalaze u slatke vode kao što su rijeke Bojana ili Škurda, a mogu se vidjeti i u Skadarskom jezeru. Značajna su komercijalna vrsta koja se lovi ciljano radi prodaje. Hrane se zoo i fitoplanktonom, morskim algama, travama... Za okupljanje u veća jata, razlog može biti mrijest“, kazao je mr Ćetković.
Kako saznajemo, u rijeci je nelegalno i ribanje uobičajenim ribolovnim alatom (karolama, blinkerima, mrežama...).
O krivolovu uz pomoć rampina, mišljenje smo zatražili od nadležnog Direktorata za ribarstvo pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Njihov odgovor očekujemo, a za sada informacija da po Zakonu o morskom ribolovu, kazne za pomenute vrste krivolova, za fizička lica, iznose između 250 i 500 EUR.
Na fotografijama, pored one sa ranjenim primjerkom cipola, su ostaci jata koje je vjerovatno izašlo u zaliv, a od kojeg se, kako kažu slušaoci, jutros nije moglo vidjeti dno rijeke.