Društvo
ĆETKOVIĆ: PONOSNI ŠTO SMO OD OVE GODINE NOSIOCI ZELENE ZASTAVE (AUDIO)
Povodom Dana ekološke države, 20. septembra, u Skupštini Crne Gore održana je svečana ceremonija na kojoj su uručene Zelene zastave i sertifikati obrazovno-vaspitnim ustanovama koje su uspješno prošle proces akreditacije za sticanje međunarodnog statusa Eko-škola 2024. godine.
Jedna od dobitnica nagrade je i Osnovna škola (OŠ) “Ivo Visin” na Prčanju koja je nakon dvije godine kontinuiranog rada i pilotiranja kroz program Eko-škole dobila vrijedno priznanje, a tim povodom, razgovarali smo sa Petrom Ćetković, direktorkom ove obrazovne ustanove.
“Veoma smo sretni i ponosni što smo od ove godine nosioci Zelene zastave, što smo dobili tu nagradu i priznanje. Zavod za školstvo u saradnji sa Sistemom Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori organizovao je dodjelu Zelene zastave. Priznanje je veliki podstrek, kako za učenike, tako i za zaposlene i njihov budući rad”, kazala je Ćetković.
Međunarodni program Eko-škole pokrenut je 2016. godine u Crnoj Gori i do danas proces akreditacije je uspješno prošlo 53 obrazovno-vaspitnih ustanova, dok su u fazi pilotiranja još njih 50, što govori o velikom interesu i posvećenosti škola održivom razvoju.
Ovaj program doprinosi unapređivanju kvaliteta nastave i učenja na polju obrazovanja za održivi razvoj, te podstiče mlade na aktivno učešće i brigu o svom okruženju. Učenici se uključuju u rješavanje problema životne sredine, te se praktičnim primjerima kod njih razvija osjećaj odgovornosti prema životnoj sredini.
Istrajnost i entuzijazam rezultirali su brojnim eko projektima, akcijama čišćenja i radionicama.
“Ono što mi je najinteresantnije i najsvježije jeste realizacija projekta Reciklaža je spas za svijet i nas”, kazala je Ćetković, objasnivši da cijeli vaspitno obrazovni sistem temelje na osnovama buđenja ekološke svijesti učenika i njihovog obrazovanja,.
Jedna od upečatljivijih akcija bilo je i čišćenje podmorja u kojoj su, pored učenika prčanjske škole, učestvovali i članovi Službe zaštite i spašavanja Kotor.
“Cilj nije bilo primarno očistiti podmorje, već pored čišćenja, prioritet je bio da djeca koja žive na Prčanju osjete svoje mjesto, primijete zagađenost okoline, a kasnije prenesu svojoj djeci dobre navike i znanje. Gledala sam da to prenesu i na odrasle, jer zagađenost dječija ruka nije napravila, nego odrastao čovjek”, naglasila je Ćetković.
Posebno priznanje, Bronzana medalja, po prvi put uručeno je ustanovama koje više od šest godina posvećeno ostvaruju dostignuća u oblasti obrazovanja za očuvanje životne sredine i kontinuirano unapređuju održivi razvoj svojih škola i šire zajednice, a tome streme i učenici, nastavnici, kao i uprava OŠ “Ivo Visin”.
“Mi ćemo dalje da radimo na projektima koje smo realizovali, širićemo ih kroz druge škole gdje će ih naši učenici prezentovati korz radionice. Planiramo čišćenje podmorja, a za emisiju Radio škola, otrkriću vam i jednu tajnu. Apliciraćemo za ekološki projekat koji organizuje CEDIS, a radi se o vazdušnom zagađenju i održavanju životne sredine, odnosno zagađenju atmosferskog omotača. To je jedna jako interesantna priča, s obzirom na to što se dešava oko nas, u našoj atmosferi i vremenskim pogodama i nepogodama. Nadamo se da će biti prihvaćen”, kazala je Ćetković.
Naša sagovornica je istakla da su pred njima brojni izazovi kako bi ostali dio ovog eko tima.
“Imamo male eko reportere koji vode brigu o površinama oko škole i dvorišta i veoma su ozbiljno shvatili projekat Eko škole”, sa povjerenjem u svoje učenike, zaključila je Ćetković.
Cijeli razgovor možete poslušati na linku Radio škola.
Tekst: Nataša Jotić
Foto: Radio Kotor