Društvo
ZORICA ČUBROVIĆ ZA NEDJELJNI RAZGOVOR: SVAKA AKTIVNOST KOJA SE U PROSTORU OBAVLJA SA LJUBAVLJU I PAŽNJOM ISTINSKI JE DOPRINOS GRADITELJSKOM NASLJEĐU BOKE
Arhitektica i viša konzervatorka u penziji, mr Zorica Čubrović, danas je u emisiji “Nedjeljni razgovor” pričala o sopstvenom doživljaju dosadašnjeg doprinosa istraživanju i zaštiti arhitekture Boke Kotorske.
Njen dosadašnji rad se, kako navodi, ne može posmatrati odvojeno od ustanove u kojoj se svojevremeno odvijao njen angažman.
“Moje bavljenje poslovima arhitektice konzervatorke u Kotoru traje u kontinuitetu, od osnivanja Opštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture Kotor u ljeto 1980. godine do početka 2020. godine, tj. do odlaska u penziju. Dosadašnje radno angažovanje podrazumijevalo je niz raznovrsnih poslova, počev od onih na prikupljanju i obradi arhitektonske dokumentacije stvarane prilikom terenskih analiza spomenika, preko arhitektonskih istraživanja slojevitih istorijskih građevina, do izrade studija zaštite istorijskih gradova i naselja, zatim, izrade projekata i učešća u izvođenju sanacionih i konzervatorsko-restauratorskih radova. Moj radni vijek neprekidno je bio vezan za ustanovu čiji je osnovni zadatak bio zaštita spomenika kulture Kotora i Boke Kotorske. Zato moj vlastiti doprinos istraživanju i zaštiti arhitekture Boke ne mogu posmatrati odvojeno od ustanove u kojoj se odvijao taj rad”, pojasnila je Čubrović.
Dodaje i da se s ponosom može govoriti o uspješnim decenijama rada te ustanove, o njenoj posvećenosti poslovima, kvalitetu rada, visokim kriterijumima kojima se rukovodila, o razvijenoj saradnji sa stručnjacima i ustanovama iste vrste, ekspertima iz više centara ex Jugoslavije i ekspertima Uneska.
“Sve pobrojano su komponente koje su podrazumijevale moje vlastito usavršavanje i širenje horizonata u poznavanju spomenika kulture Kotora i Boke. Stečena iskustva, znanja i njihova razmjena kroz saradnju sa brojnim učesnicima u poslovima očuvanja i zaštite graditeljske baštine, omogućili su mi široko polje rada, a isto tako zadovoljstvo bavljenja svojom profesijom”, naglasila je Čubrović.
Teško joj je, kaže, da izdvoji prostore djelovanja koji su joj posebno bliski.
“Ovo iz razloga što sam do sada nalazila smisao u svim poslovima koji podrazumijevaju posvećeno bavljenje spomenicima kulture, bilo da su to gradovi ili istorijska naselja, njihov urbanizam, kuće, palate, kapele, crkve utvrđenja. Što je još važnije, posmatrala sam sve te građevine, njihove uređene vrtove, pločnike, obalu, ambijente i graditeljstvo, te iskonsku prirodu koja ih okružuje, kao dio jedinstvene cjeline čiji visoki rang je priznat upisom na Listu svjetske baštine Uneska”, rekla je Čubrović.
Ipak, arhitektonska istraživanja imaju za nju poseban značaj, jer se, kako ističe, arhitekta konzervator nalazi na samom izvoru saznanja proučavajući podatke koje pruža sam graditeljski spomenik. Od tih podataka se kreće u sticanje spoznaja o nekoj istorijskoj građevini, sklopu ili pak o urbanizmu neke istorijske graditeljske cjeline.
“U istraživanjima se stiču saznanja koja pružaju uvid u nepoznato i otkrivaju slojeve prošlosti ili samo elemente koji će dovođenjem u vezu sa nekim poznatim podacima, omogućiti novu sliku prošlosti. Međutim i najmanji posao koji se obavlja sa ljubavlju, stručnim oprezom, posvećenošću i pažnjom, predstavlja za mene osjećaj istinskog doprinosa”, zaključila je Čubrović.
Ovonedjeljno izdanje emisije “Nedjeljnji razgovor” uređuje i vodi Sanja Čavor, a reprizu možete poslušati večeras u 19 sati i 30 minuta.