Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

23.04.2023
1376

ZNAČAJ I ULOGA LOGOPEDA U JPU “RADOST”

 

JPU “Radost” Kotor je vaspitno obrazovna ustanova, koja je prepoznala potrebu i značaj logopeda/ice, i od nedavno u okviru ove  predškolske organizacije radi stručni saradnik/ca.

Naša sagovornica u emisiji Radost koja se emituje nedjeljom od 9 sati bila je Leda Filipović, magistar logopedije i specijalista defektolog. Sa njom smo razgovarali o ulozi i djelatnosti logopeda u predškolskoj ustanovi.

 “Logoped je član stručnog tima u vrtiću, zajedno sa pedagogom i psihologom. Kao i ostali stručni saradnici, učestvuje u organizaciji rada na svim nivoima, što podrazumijeva osmišljavanje i sprovođenje  redovnih i posebnih programa, sve segmente rada povezane sa djecom sa razvojnim odstupanjima: opservaciju, pisanje obrazovnih planova, vođenje dokumentacije, saradnju sa referentnim institucijama i lokalnom zajednicom. Osim poslova sa stručnim timom, logoped je u predškolskoj ustanovi primarno zadužen za praćenje komunikacijskog i govorno- jezičkog razvoja sve djece od jasličnog do predškolskog uzrasta”- ističe Leda Filipović.

Na pitanje, na koji način se sprovodi praćenje, naša sagovornica objašnjava da se ono “sprovodi kontinuirano posmatranjem djece u grupi i učešćem u vaspitno obrazovnom procesu. Adekvatnim praćenjem se povremeno uočava predispozicija za teškoću ili teškoće. Pravovremeno se djeca upućuju na dijagnostičku proceduru i defektološki tretman van predškolske ustanove. Takav rad, usmjeren na djecu svih uzrasta i praćenje njihovog razvoja omogućava realizaciju djelatnosti logopeda.”

Filipović naglašava da je prevencija nastanka teškoća u komunikacijskom i govorno jezičkom razvoju primarana djelatnost koju logoped obavlja:

“Predškolska ustanova je jedino radno mjesto, ako izuzmemo razvojno savjetovalište, gdje je moguće uočiti znake razvojnog odstupanja, istovremeno i prilika za ranu intervenciju.

Saradnjom sa vaspitačima i roditeljima  ostvarenima kroz roditeljske sastanke, radionice, predavanja, stručna vijeća i individualna savjetovanja, teži se unaprijeđenju nivoa informisanosti i kompetencija svih koji su uključeni u process odgajanja, vaspitanja i obrazovanja djece.”

U cilju adekvatne informisanosti naših sugrađana, logopedica Filipović ističe:

“U predškolskoj ustanovi “Radost”, od naredne sedmice u logopedskom kabinetu, biće na raspaloganju digitalni logopedski set. To je savremena tehnička podrška u radu logopeda, čime će kvalitet rada biti znatno unapređen.”

Leda konstatuje, da je u ovom trenutku, broj upisane djece u njihovoj ustanovi 980, a od ukupnog broja djece koja redovno pohađaju vrtić čak 45% djece ima odstupanja izgovora glasova maternjeg jezika.

“ Kontinuirano i višesatno izlaganje ekranima, generalno, lose utiče na rani razvoj djece i treba izbjegavati upotrebu digitalnih medija kod djece mlađe od 18 mjeseci, pogotovo. Postoje višestruki razvojni problemi kod male djece, koja prekomjerno koriste sve oblike digitalnih medija. To nam je poznato i dokazi su dovoljni da se preporučuje vremensko ograničenje upotrebe digitalnih medija, i za djecu od druge do pete godine, na ne duže od sat vremena dnevno. S obzirom da upotreba ekrena ne pruža mogućnost dvosmjerne komunikacije, suvišno je govoriti u kojoj mjeri je loš uticaj na razvoj govora kod djece”- zaključuje Leda Filipović, magistar logopedije i specijalista defektolog.

 

 

Tekst: Nataša Jotić

Foto: Privatna arhiva

Podijeli na: