Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

15.11.2022
437

ZLATNI KORALI SOPOTA I DRAŽINOG VRTA USKORO BI TREBALI BITI U SIGURNOSTI ZAŠTIĆENOG MORSKOG PODRUČJA

Pored Parka prirode Platamuni, koji se nalazi na teritoriji opštine Kotor, u Boki kotorskoj su i dva lokaliteta trenutno pod preventivnom zaštitom, Sopot i Dražin vrt, za koje je u toku izrada studije zaštite i proglašenja ovih područja kao budućih zaštićenih u moru. 

Po riječima saradnika za zaštitu životne sredine u Javnom preduzeću za upravljanje morskim dobrom, Nemanje Malovrazića ova područja u zalivu značajna su prvenstveno zbog prisutnosti Zlatnog korala (lat. Savalia savaglia) i kolonijalnog Zlatnog korala koji su među najbujnijim i na najmanjoj su dubini u odnosu na ostale lokacije u Mediteranu. 

“Dakle, zaista je ovo jedna reprezentativna zajednica zlatnog korala, koja je značajna, ne samo kada je Crna Gora u pitanju, nego i za šire područje, Jadran i Mediteran. Nadamo se da ćemo uskoro imati i ova dva lokaliteta kao morska zaštićena područja“, kazao je za Radio Kotor saradnik za zaštitu životne sredine u Javnom preduzeću za upravljanje morskim dobrom, Nemanja Malovrazić. 

Od 24. do 28. oktobra Crna Gora je bila domaćin stručnih dijaloga na temu efikasnosti upravljanja morskim zaštićenim područjima. 

“Organizator je bila Mreža upravljača morskim zaštićenim područjima u Mediteranu (MedPAN) u saradnji sa Ministarstvom ekologije, prostornog planiranja i urbanizma i JP za upravljanje morskim dobrom Crne Gore. Događaj u Petrovcu okupio je oko 200 međunarodnih stručnjaka iz ove oblasti, a tom prilikom održana je i skupština na kojoj je Morsko dobro primljeno za punopravnog člana mreže MedPAN”, kaže Malovrazić. 

Tokom 2021. Vlada Crne Gore proglasila je prva morska zaštićena područja u Crnoj Gori, koja je do tada bila jedina zemlja na Mediteranu bez svojih zaštićenih područja. 

“Morsko dobro kao upravljač zone morskog dobra u okviru svoje zone, pored morskih zaštićenih područja ima i 20 zaštićenih plaža, jedno močvarno zaštićeno područje i dva pomenuta potencijalna morska zaštićena područja, odnosno područja koja se trenutno nalaze pod preventivnom zaštitom, Sopot i Dražin vrt u Bokokotorskom zalivu”, rekao je Malovrazić. 

Prošle godine proglašena su tri zaštićena područja, parkovi prirode Platamuni, Katič i Stari Ulcinj. 

“Proglašeni su upravo zbog svojih prirodnih vrijednosti. Zajedničko pomenutim parkovima prirode je morska trava Posidonia oceanica (muraja). Kao endemska na nivou cijelog Mediterana i kao stanište brojnih drugih morskih organizama, je i zaštićena. Kao veliki proizvođač kiseonika može se reći da, ono što su šume na kopnu, to je posedionia u moru. Na području Starog Ulcinja je i stanište zaštićene vrste morskog sunđera (Axinella cannabina). Takođe tu su i morske pećine jako značajne za eventualno razmnožavanje nekih morskih vrsta, kao što je morska medvjedica. Značajno je reći da je ovdje riječ o integrisanim morskim i obalnim područjima pa tako mi na obali takođe imamo određene vrste koje su endemične i značajne za zaštitu i očuvanje”, kazao je Malovrazić. 

Riječ je staništima visoke reprezentativnosti, mediteranskoj stjenovitoj obali obrasloj endemičnim vrstama roda Limonium, drvenastom mlječikom (Euphorbia dendroides) i šumama crnike (Quercus ilex).  

“Svrha ovih područja je očuvanje biodiverziteta i staništa na ovim lokacijama, prije svega endemskih vrsta i njihovih staništa, kao i rijetkih i ugroženih vrsta koje imamo na našoj obali. Pored toga, parkovi prirode i morska zaštićena područja su i svojevrsna turistička atrakcija i pod određenim mjerama i uslovima korišćenja mogu se koristiti i u turističke svrhe i zaista su jedna velika atrakcija za posjetioce, ne samo na Mediteranu i u Crnoj Gori, već i širom planete”, kazao je Malovrazić. 

(Foto Wikispecies) 

Predrag Nikolić

 

Podijeli na: