Društvo
ZAVRŠENA SEDMA SKUPŠTINA, NAJVIŠE DISKUSIJE O VODOVODU, ZIMSKI BAZEN ĆE NOSITI IME ZORAN DŽIMI GOPČEVIĆ
Danas je završena sedma sjednica Skupštine opštine Kotor.
Odbornici su usvojili sve tačke predviđene izmijenjenim dnevnim redom.
Pored ostalih, usvojen je Predlog Godišnjeg programa obavljanja komunalnih djelatnosti za 2021.godinu D.O.O. "Vodovod i kanalizacija " Kotor, čemu je prethodila duga diskusija i niz pitanja odbornika kada je u pitanju funkcionisanje vodovodnog i kanalizacionog sistema i rada preduzeća.
Vršilac dužnosti izvršnog direktora u kotorskom vodovodu Lazar Kordić je u početnom obraćanju kazao da je evidentno da preduzeće ima određene slabosti ali i da se na unaprjeđenju rada i poslovanja od 27. januara – kada je došao na čelo vodovoda, radi punim kapacitetima.
“Činjenica je da su veliki tehnički i komercijalni gubici na mreži i da na tome treba raditi, a kadrovska struktura je loša. Naša namjera je da registrujemo nelegalne potrošače i naplatimo zaostala dugovanja, plan je zamjena vodomjera ali i kontrola potrošača sa nerealno malom potrošnjom vode” – rekao je Kordić koji je istakao da je 27. januara dug preduzeća bio u iznosu od 2,2 miliona eura. Prema njegovom mišljenju 2021. godina je najbolja kada je u pitanju vodosnabdijevanje. “To su komentari koje mi svakodnevno čujemo od građana” – rekao je Kordić.
Odbornica Demokratske partije socijalista Tatjana Stanovčić zamjerila je što u materijalu koji je dostavljen odbornicima, kako je navela, nema finansijskog plana već pokazatelja. Zanimalo je i što znače termini “fleksibilno zapošljavanje” i “loša kadrovska struktura”, a interesovala se i za povećanje broja zaposlenih.
Sonja Seferović iz Socijaldemokrata pitala je koje su aktivnosti u odnosu na predstavljeni plan realizovane tokom prvih osam mjeseci ove godine, te koliko su smanjeni gubici na mreži u odnosu na plan radova. “Realizacija plana je po mom mišljenju, takođe, upitna jer su prihodi i rashodi u istom iznosu pa se pitam može li to tako da stoji” – komentarisala je Seferović.
Željko Avramović iz Demokratske partije socijalista kazao je da je program sigurno pretrpio određene izmjene s obzirom da je rađen za april ove godine. “Zanima me da li je tačna informacija da su od februara mjeseca ove godine u gradskom vodovodu zaposlene 34 osobe, da li su gubici na mreži 90 odsto, kao i da li je istina da je direktor Kordić angažovao pravnog savjetnika, iako u preduzeću postoji pravna služba” – komentar je Avramovića.
Ljubenko Borović iz Socijalističke narodne partije pitao je da li je formiran program sanacije gubitaka vode odnosno da li je isti u planu, zatim i što je razlog gubitaka na mreži od 83 odsto.
“Zanima me i da li je istina da ste angažovali pravnika koji pritom nije stanovnik naše opštine odnosno da li je moguće da u gradu i u preduzeću nema pravnika koji bi mogao da obavlja taj posao” – pitao je Borović.
Željko Aprcović iz DPS-a je pitao “dokle se stiglo sa postupkom utvrđivanja odgovornosti u vezi sa oštećenjem podmorskog cjevovoda za što se pominje procijenjena šteta u iznosu od 500 hiljada eura”.
Predlog Aprcovića je i da “gradski vodovod napravi predlog mjera za kvalitetnije funkcionisanje ovog preduzeća odnosno u namjeri da se kontrolišu nelegalni potrošači”. Zanimala ga je i sudbina dva, kako je kazao, tehnički nedovršena projekta u vezi sa sistemom za odvođenje otpadnih voda koji tretiraju potez od Peluzice pa u pravcu Muo-Prčanj-Stoliv kao i Risanski zaliv. “Rekli ste da je ovo najbolja godina kada je u pitanju vodosnabdijevanje, a činjenica je da u značajnoj mjeri redovno vodosnabdijevanje zavisi od izdašnosti odnosno kvaliteta izvorišta Gurdić i Orahovac koji su ove godine, srećom, bili na zadovoljavajućem nivou” – kaže Aprcović.
Tatjana Crepulja iz Demokrata je za govornicom pročitala pitanje naše sugrađanke koja tvrdi da već tri mjeseca ne može da zakaže razgovor sa direktorom gradskog vodovoda, a u međuvremenu joj je, kako tvrdi, voda isključena.
Kordić u odgovorima kaže da je u preduzeću trenutno 112 zaposlenih te da nije tačno da je od februara 34-ro novozaposlenih.
“Smatram da je sistematizacija urađena očajno. Tu smo da iznosimo istinite podatke pa se pitam zašto zaboravljate na činjenicu da je tokom prošle godine, a ja sam u preduzeću od kraja januara ove, zaposleno 18 osoba. Od februara ove godine nije zaposleno 34-ro, zaposleno je šest terenskih kontrolora jer je to bilo neophodno kako bi posao obavili onako kako treba. Što se tiče dokumenta za prošlu godinu, trebalo je da se usvoji u decembru. To nije moja niti greška ovog već prethodnog Odbora direktora. Želim da kažem da je ista količina vode u sistemu bila i ove kao i prošle godine, u isto vrijeme kada su na snazi bile restrikcije. Ove godine smo, primjera radi, fakturisali deset i po hiljada kubika vode više nego 2019. godine” – rekao je, pored ostalog, Kordić iznijevši prethodno niz uporednih statističkih podataka koji se vezuju za 2019, zatim narednu 2020. i 2021. godinu. Ovogodišnji gubici na mreži su, kaže, najmanji u posljednjih sedam ili osam godina.
“U preduzeću se vrijedno radi, a da bi postigli rezultate potrebno je vrijeme. Ove godine nije bilo restrikcija na području opštine. Iz poznatih razloga restriktivni plan se, zapravo, sprovodi na području Radanovića i Gornjeg Grblja i to od 3. jula” – rekao je Kordić. Na pitanje o sanaciji podmorskog cjevovoda navodi da ga je prethodno rukovodstvo preduzeća ocijenilo nepotrebnim. “Ja sam uzeo u obzir ovaj problem i razmišljao o sanaciji ali za to nismo imali finansijskih sredstava. Pitam se kako vi koji ste tada bili na vlasti niste vidjeli da je potrebno sanirati ovaj cjevovod? “ – rekao je Kordić. Dug od 2,2 miliona eura je, navodi, višedecenijski. “To vi najbolje znate, struktura dugovanja vam je poznata. Pa ko je prethodno gazdovao preduzećem? Na računu je u januaru prošle godine bilo 900 hiljada eura, dakle – dovoljno sredstava za sanaciju podmorskog cjevovoda ali to niste uradili” – navodi Kordić. Jasno je, navodi, da je ukupni sistem jako loš. “Mi smo zato angažovali nezavisne stručnjake kako bi sagledali cjelokupnu sliku i pomogli da riješimo problem, podijelimo zone, jer se tome prethodno nije ozbiljno pristupilo. Potrebno je utvrditi koje zone nose najviše gubitaka, a za to su neophodni: vrijeme, sredstva i ljudstvo. Istina je da sam angažovao pravnika jer mi je potrebna osoba sa iskustvom kako bi ukazala na sve nepravilnosti koje imamo u sistemu. Što se tiče Izvještaja o radu za prošlu godinu, nije dostupan jer je prvo potrebno završiti reviziju, tek nakon toga ćemo sagledati pravo stanje stvari” – rekao je Kordić. Kada su u pitanju planirani projekti, on ističe da se čekaju kreditna sredstva te da ni jedan neće biti zanemaren. U Kotoru je, navodi Kordić, postojala praksa da pojedinci vodu ne plaćaju. “Došli smo do podatka da 750 korisnika nikada nije platilo vodu, a 3.000 potrošača ima enormno malu potrošnju – od nula do pet kubika. Ta praksa neplaćanja vode i nelogično niske potrošnje više ne može da se toleriše. Vodovod nije firma koja treba da služi isključivo za zapošljavanje ljudi već mora biti servis građana, ali se zato neke stvari moraju mijenjati” – poručio je, pored ostalog, Kordić.
Dodaje i da nije upoznat sa situacijom o kojoj je govorila odbornica Crepulja - da naša sugrađanka već tri mjeseca ne može zakazati razgovor sa njim. Poziva je da se obrati vodovodu kako bi ovih dana organizovali razgovor.
Danas je Usvojen i Predlog Odluke o linijskom gradskom i prigradskom prevozu putnika na teritoriji Opštine Kotor sa Izvještajem sa javne rasprave.
Odbornici su usvojili Predlog Odluke o podizanju spomen obilježja davanjem naziva javnom objektu zimskom bazenu u Kotoru "Zoran Džimi Gopčević", a prethodno i Program podizanja spomen obilježja u opštini Kotor za 2021.godinu.
Sekretearka za kulturu, sport i društvene djelatnosti Tatjana Kriještorac je obrazlažući kazala da je program podizanja spomen-obilježja u opštini Kotor za 2021. godinu u saglasnosti sa članom 11 Zakona o spomen-obilježjima, posebno u dijelu koji se tiče značajnih događaja i istaknute ličnosti, što predstavlja razloge za podizanje spomen-obilježja.
“Odluka o podizanju spomen-obilježja davanjem naziva javnom objektu zimskom bazenu u Kotoru Zoran Džimi Gopčević sadrži odredbe koje su u skladu sa članom 21 Zakona o spomen-obilježjima” – rekla je Kriještorac podsjetivši na biografske podatke.
Zoran Džimi Gopčević kao vaterpolista, potekao je u VK „Borac“ iz Orahovca , sa kojim je uspio da se plasira u II saveznu vaterpolo ligu 1971. godine. Od 1972. godine je član VK „Primorac“ u kome je kao dugogodišnji kapiten i najbolji igrač uspio da osvoji: Prvenstvo i Kup SFRJ u takmičarskoj sezoni 1985/86. godine zatim II mjesto u LEN (Evropska asocijacija vodenih sportova) Kupu pobjednika kupova 1977. godine i polufinale LEN Kupa evropskih šampiona 1986. godine. U reprezentativnim selekcijama SFRJ koje je kao selektor predvodio Trifun Miro Ćirković, postigao je izvanredne rezultate i uz odličja u mlađim kategorijama sa seniorkom reprezentacijom („A“) osvojio je: II mjesto na na Evropskom prvenstvu 1977. godine u Jenčepingu, III mjesto na Svjetskom prvenstvu 1978. godine u Zapadnom Berlinu, I mjesto na Mediteranskim igrama 1979. godine u Splitu, II mjesto na Olimpijskim igrama 1980. godine u Moskvi, kada je proglašen za najboljeg igrača turnira; prva mjesta na CANAMMEX turnejama 1979. i 1981. godine, Tungsram kupu 1979. godine i Hungari Kupu 1980. godine u Budimpešti, na Balkanijadama 1977-1981. godine. Kao trener osvojio je Prvenstvo SRJ sa VK „Budvanska rivijera“ 1994. godine. Bio je oženjen i otac dvoje djece. Iznenada je preminuo 30. septembra 2000. godine. Zoran Džimi Gopčević je ostavio dubok trag u svjetskom vaterpolu, kao reprezentativac i kapiten ekipe koja je Kotoru donijela prvu titulu Prvenstva i Kupa države. Cijelu svoju igračku karijeru posvetio je VK „Primorac“, sportsmen koji je pronosio ime Kotora, Kluba, pa i samog velelepnog bazena širom svijeta, kojeg je i otvorio 1984. godine.
Ljubenko Borović iz SNP-a je uz podršku predlogu da se zimski bazen nazove “Zoran Džimi Gopčević” i u ime boračke organizacije kojoj pripada (OBNOR Kotor 1941.-45. godina) istakao da je jako važno da se čuvaju uspomene na istaknute ličnosti iz narodnooslobodilačke borbe ali i one koji su svojim djelovanjem učinili da Kotor bude prepoznatljiv. “Treba naći način da se ime čuvenog Nikše Bućina koji je bio sportista i 'skojevac' u budućnosti veže za adekvatno mjesto odnosno objekat od javnog interesa jer je on to zaslužio. Predlog je i da se neko spomen obilježje ili na primjer park u Rakitama nazove po Matu Mašu Brguljanu. Značajno ime za naš grad je i režiser Zdravko Velimirović koji je priznat i mnogo dalje od ovih prostora, a čiji je otac bio direktor kotorske Gimnazije” – predložio je Borović. Vido Drašković iz Liberala interesovao se za incijativu za izgradnju spomen obilježja knjazu Danilu.
Željko Avramović iz DPS-a je kazao da je pod posebnim emocijama kada govori o Zoranu Gopčeviću sa kojim je, navodi, proveo pola života. “Bilo je u javnosti i određenih saopštenja i komentara, reakcija na temu predloga da bazen nosi Zoranovo ime, u namjeri da se naruše njegovi lik i djelo. Svi mi znamo ko je bio Zoran i kakva je to ljudska veličina. Neke partije i udruge sa hrvatskim predznakom su pokušale da povežu Zorana sa ratnim devedesetim odnosno nekim ružnim radnjama u kojima on sigurno nije učestvovao. Dokaz da naši sportski prijatelji iz Hrvatske ne misle tako jeste turnir “Zoran Džimi Gopčević” koji je u Kotoru organizovan 2013. godine, a na kojem je učestvovao Vaterpolo klub “Medveščak” iz Zagreba. Svi znaju ko je bio Zoran – cijenjen, omiljen i voljen u našem gradu” - poručio je Avramović, dodajući da će Demokratska partija socijalista podržati ovaj predlog te da očekuje jednoglasnu odluku po ovom pitanju.
“Sjećanje na Nikšu Bućina i sve narodne heroje - simbole antifašističke borbe, neće biti izbrisano” – poručio je predsjednik Opštine Vladimir Jokić. On je podsjetio da zimski bazen u Kotoru zapravo nije imao formalno ime. “Za svako ime iz antifašističke borbe će biti pronađen način da ostane u ispomeni svim generacijama” – poručio je Jokić.
Od prisutnih dvadeset troje, za predlog da zimski bazen u Kotoru nosi ime Zorana Džimija Gopčevića je glasalo dvadeset dvoje odbornika, a uzdržana je bila Sonja Seferović iz Socijaldemokrata.
Danas su usvojeni i: Predlog Odluke o davanju saglasnosti na ustanovljavanje prava službenosti za polaganje priključnog podzemnog 10 Kv voda preko katastarskih parcela 508 i 1304 sve K.O. Zagora uz naknadu, zatim Predlog Odluke o utvrđivanju lokacije za postavljenje stubne trafostanice STS 10/0, 4Kv 250kV sa priključkom 10kV kablovskim vodom na kat.parc.678 KO Vranovići, potom Predlog Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o kriterijumima, načinu i postupku raspodjele sredstava za podršku ženskom preduzetništvu sa Izvještajem sa javne rasprave te Predlog Odluke o pravima iz socijalne i dječije zaštite sa Izvještajem sa javne rasprave. Usvojeni su i - Predlog Lokalnog akcionog plana za unaprjeđenje socijalne i dječije zaštite u Opštini Kotor 2021-2024. godine. Odbornici su usvojili i Predlog Programa zaštite i očuvanja Područja Kotora za 2021.godinu, zatim Izvještaj za žensko preduzetništvo za 2020.godinu o podržanim biznis planovima, iznosu dodijeljenih sredstava, realizovanim projektima i njihovim efektima, potom Izvještaj o radu OJU “Muzeji” za 2020.godinu sa Izvještajem o finansijskom poslovanju za 2020.godinu, kao i predlog Odluke o usvajanju Godišnjeg izvještaja o realizaciji godišnjeg programa obavljanja komunalne djelatnosti za 2020.godinu Društva za upravljanje sanitarnom deponijom “Lovanja” DOO Kotor, Predlog Godišnjeg Programa obavljanja komunalnih djelatnosti za 2021.godinu Društva za upravljanje sanitarnom deponijom “Lovanja” DOO Kotor, Predlog Odluke o usvajanju Godišnjeg izvještaja o realizaciji godišnjeg programa obavljanja komunalne djelatnosti za 2020.godinu Društva sa ograničenom odgovornošću za odvođenje i prečišćavanje otpadnih voda za Opštine Kotor i Tivat sa Izvještajem o izvršenoj reviziji. Usvojen je Predlog Odluke o davanju saglasnosti na Statut Turističke organizacije Kotor, Predlog Odluke o Programu rada sa finansijskim planom TO za 2021.godine (sa planom utroška sredstava po osnovu izletničke takse TO za 2021.godine) kao i Izvještaj o realizovanim aktivnostima u opštini Kotor u oblasti omladinske politike za godinu, zatim Izvještaj o realizovanim aktivnostima za unaprjeđenje kvaliteta života LGBT osoba za ovu godinu te Predlog Strategije zapošljavanja opštine Kotor 2021-2024.god sa Izvještajem sa javne rasprave. U okviru tačke Izbor i imenovanja, podržan je predlog da član Savjeta Opštinske javne ustanove "Muzeji Kotor" iz redova zaposlenih, umjesto Biserke Milić bude Nikola Dončić.
Potom su uslijedila odbornička pitanja i odgovori.
Foto Radio Kotor