Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

23.12.2021
626

ZAVRŠENA PRVA FAZA REALIZACIJE PROJEKTA BRIŽNE PORODICE, NASTAVAK U FEBRUARU

U kotorskom vrtiću završena je prva faza realizacije projekta „Škola roditeljstva za cjeloživotno zdravlje za malu djecu“, odnosno „Brižne porodice“.

Radi se o projektu koji je nastao kao plod partnerstva univerziteta „Oksford“, „Kejptaun Bangor“ i organizacije „Klovnovi bez granica“ iz Južne Aftrike, uz podršku Svjetske zdravstvene organizacije i UNICEF-a.

Glavni cilj programa je podrška roditeljima u njihovoj namjeri da uspostave pozitivne odnose sa djecom, a radionice su vodile zamjenica direktora u Javnoj predškolskoj ustanovi “Radost” Sandra Pasković i vaspitačica Dijana Ševaljević. 

U nastavku intervju koji je sa zamjenicom direktora Javne predškolske ustanove “Radost” Sandrom Pasković zabiležila Jelena Kljajević.

Da podsjetimo čitaoce našeg sajta od kad se realizuje projekat, na koji način i kako ste zadovoljni realizacijom radionica? 

Projekat “ Brižne porodice” u JPU “ Radost” realizuje se od oktobra mjeseca i trajao je ukupno tri mjeseca tj. održavao se kroz dvanaest sesija. Mogu reći da sam jako ponosna na grupu roditelja koji su redovno pohađali sesije, odvojili svoje vrijeme i rado dolazili te im se i ovim putem zahvaljujem na posvećenosti ovom projektu . 

Koliko je roditelja ukupno prisustvovalo radionicama i da li su bili redovni? 

Kroz radionice je prošlo devet roditelja tj osam koji su redovno pohađali radionice i koji su samo izostajali u slučaju bolesti. Nažalost - i ovo doba pandemije je otežavajući factor, ali moram reći da se na radionicama strogo pridržavamo svih epidemioloških mjera. 

Kod kojih tema ste se posebno “zadržali” kada je u pitanju edukacija roditelja odnosno kada su u pitanju smjernice koje će im pomoći da se što jednostavnije izbore sa nekim dnevnim dilemama roditeljstva, koje nas sve muče? 

Već u prethodnom intervjuu, rekla sam da se ovaj program izvodi

kroz dvanaest radionica , da je namijenjen unaprjedjivanju roditeljskih vještina tako da se u svakoj radionici obrađuje po jednu tema. Za svaku od radionica bilo je podjednakog interesovanja. Naime, svaki roditelj je podjednako uključen u diskusiju i obzirom da se radi o konkretnim stvarima tj. učenju na konkretnim primjerima sa kojima se svaki roditelj sreće u realnom životu, sve o čemu se razgovaralo je bilo potpuno zanimljivo i korisno za sve uključene . 

Koje su to roditeljske vještine po vašem mišljenju unaprijeđene nakon završenih radionica?

Mislim da je bolje da roditelji govore o onome što su unaprijedili, ali sigurno da su dobili podršku i razvili vještine za uspostavljanje pozitivnih odnosa sa djecom. Da su naučili da svakodnevne životne situacije i probleme i nedoumice sa kojima se kao roditelji sreću, posmatraju sa više aspekata , bolje razumiju potrebe i reakcije djece i prilagode im svoje reakcije i ponašanje. 

Postoje li neke oblasti koje su za roditelje bile posebno značajne, pa su vam tražili dodatna pojašnjenja i ako ih ima – koje su to? 

Već sam gore pomenula da smo na svakoj radionici obrađivali po jednu temu i da su imali priliku riješiti neke nedoumice. Uvijek ostavljano mjesta za neka dodatna pitanja koja smo prodiskutovali ili ako smo procijenili da je to tema neke naredne sesije onda ga zabilježili i u nekom narednom periodi pomenuli. Neke od tema koje su bile posebno zanimljive “Vrijeme nasamo sa djetetom” kada se daje prilika djetetu da inicira i kreira odnos 1 na 1 sa roditeljem, zatim Kako pohvaliti dječije ponašanje, Kako govoriti o osjećanjima, Kako uspostaviti kućna pravila i Kako preusmjeriti negativna ponašanja. Takođe, tema izbjegavanja i rješavanja konflikta bila je vrlo zanimljiva roditeljima. 

Što ste vi kao predavači u samom procesu rada naučili? 

Bolje razumijem poziciju i problem koji imaju roditelji u odgajanju svoje djece, da su vrlo često zbunjeni i neodlučni - što i kako postupati sa djecom. Takođe, bolje se razumije dijete kad se ima više kontakata sa roditeljima. Svi smo se učili razumijevanju, strpljenju, empatiji…. 

Kada će biti realizovana druga faza projekta odnosno da li je planirana i ako jeste – što podrazumijeva? 

Planiramo još jedan ciklus tokom ove školske godine, tačnije početkom februara. Napominjem da ovaj projekat traje tri mjeseca i da se izvodi kroz dvanaest sesija. 

Hvala vam na razgovoru. 

Hvala i vama što ste uz nas i što pratite aktivnosti koje realizujemo.

foto arhiva Radio Kotora

Podijeli na: