Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

13.06.2024
2028

ZAVRŠENA 23. SJEDNICA SO KOTOR, ODBORNICI USVOJILI PREOSTALE TAČKE DNEVNOG REDA

 

Tekst: Predrag Nikolić, Biljana Marković

Foto: Radio Kotor/B.M.

 

U okviru nastavka 23. sjednice Skupštine opštine Kotor u palate Bizanti, odbornici su usvojili: Odluku o davanju saglasnosti za otkup infrastrukture za prenos i distribuciju električne energije od strane ovlašćenog operatera, Odluku o kupovini zemljišta-kat.parc.735/4 KO Škaljari I sa pripadnostima radi privođena namjeni saobraćajnice planirane PUP-om Opštine Kotor („Sl.list CG, br.095/20), 

Odluku o prodaji suvlasničkog dijela nepokretnosti označene kao kat.parc.545 sa objektom 1 i pripadajućim PD1, PD2 i PD3 na istoj, sve KO Prčanj I, Odluku o ustupanju na korišćenje dijela ka.parc.366 KO Perast, Boćarskom klubu Jadran na period od 15 godina i Odluku o ustupanju dijela kat.parc. 1047/1 KO Risan I na privremeno upravljanje i korišćenje RDC-u površine 30 kvadrata.

Prethodno je odbornik DPS-a Željko Avramović  konstatovao da su radovi na izgradnji buster stanice u Orahovcu  počeli 14. februara, od kada put do mjesnog groblja nije u upotrebi. Napomenuo je da za brojne projekte ne postoje na terenu informativne table o radovima, izvođaču, projektantu, nadzoru… Istakao je da radovi u Orahovcu traju već šest mjeseci.

Predsjednik opštine Kotor Vladimir Jokić najavio je da će put do groblja i crkve u Orahovcu biti u funkciji naredne sedmice, a buster stanica i cjevovod uskoro završeni. Na toj investiciji, kako je pojasnio, postoji određen imovinsko – pravni problem koji je pred pravnim riješenjem.

(Tačka 40.) Donesena je zatim i Odluka o davanju saglasnosti za produženje zakupa postojećih, kao i davanje u zakup slobodnih lokacija za postavljanje privremenih objekata do donošenja Programa privremenih objekata za teritoriju opštine Kotor (Izvjestilac Nebojša Mandić sekretar Sekretarijata za imovinsko pravne poslove).

Mandić je kazao da će novi program (priprema počela u februaru 2024.)  važiti narednih pet godina. “Značajna srestva Opština prihoduje od pomenutih poslova. Od izdavanja terasa 233.776 EUR, a od privremenih objekata, kioska, bilborda i dr. 157.000 EUR”, kazao je Mandić.

Nezavisni odbornik Boris Katurić je ukazao na pojavu izmjene izgleda (prenamjena prostora) pojedinih objekata. “Prolazeći kroz Stari grad vidio sam da se jedna suvenirnica protvorila u brzu hranu, druga u prodaju sladoleda i sl.”, kazao je Katurić, koji je pohvalio reagovanje pripadnika Komunalne policije i MUP-a na prijavu buke.

Predsjednik Jokić je ukazao na problem nedostatka policijskog kadra na teritorji opštine Kotor, a nema, istakao je,  ni interesovanja za zaposlenje u Komunalnoj policiji.  Kada su u pitanju poslovni prostori, podvlači, prije početka rada svaki mora dobiti dozvolu nadležnog sekretarijata. Ukoliko je obavljena prenamjena to pitanje se mora riješiti uz inspekcijske službe. “Na novom javnom pozivu namjena prostora će biti jasno definisana”, kazao je Jokić.

Odbornik DPS-a Željko Aprcović je mišljenja da zbog kašnjenja sa donošenjem adekvatne odluke, dio sugrađana ne može da produži rješenja za obavljanje djelatnosti na privremenom objektu. “Nažalost danas u Starom gradu nema nijedan “hand –made” proizvod”, kaže Aprcović, istakavši i da je grad izgubio nekadašnji duh nestankom starih zanatskih radionica. Podsjetio je da je svojeveremeno postojao UP Starog grada koji je između ostalog definisao gdje se mogu obavljati određene privredne djelatnosti. Predložio je formiranje radne grupa koja će razmotriti i sagledati stanje u Starom gradu što se tiče i namjene prostora.

(Tačka 41.) U materijalu koji prati Izvještaj o radu sa finansijskim iskazom i izvještajem utroška sredstava po osnovu izletničke takse za 2023. godinu Turističle organizacije Kotor, koji su odbornici takođe usvojili na današnjem zasijedanju, naznačeno je da je realizovani prihod po osnovu izletničke takse za 2023 .godinu za cca. 63 % veći u poređenju sa 2022. godinom i iznosi 497,750.60 €, uz napomenu da postoje određena dugovanja pojedinih agencija koja će biti naplaćena u prvom kvartalu 2024. godine.

Uz sve kategorije koje su oslobođene plaćanja izletničke takse, ostvareni broj izletničkih dolazaka  pratećih prihoda su najvažnije kategorije u strukturi prihoda TO Kotor.

Na osnovu navedenog, utrošak sredstava od 504.066€ je predstavljen po stavkama: sufinansiranje manifestacija po javnom pozivu 50.000, organizacija manifestacija 454.066. Kada je riječ o izletničkim posjetama, ovaj segment turističkih posjeta odnosno prometa svake godine bilježi porast od par procenata. S tim u vezi Kotor je tokom 2023. godine.

posjetilo 505 031 izletnik, što je za 64.1 % više u odnosu na isti uporedni period prošle godine kada je grad posjetilo 307 795 izletnika. Najveći broj izletnika dolazi iz Turske (17%), SAD-a (14%), Francuske (11%), Velike Britanije (8%), Njemačke (8%), Španije (5%), Poljske (5%), Ruske Federacije (4%), Italije (4%), Izraela (4%).

Izvjestilac po ovoj tački bio je direktor TO Kotor Jovan Ristić koji je između ostalog kazao da je TO minule godine realizovala projekat postavljanja nove turističke signalizacije i svim ulazima u Stari grad , uredila brojne planinarske staze, ostvarila još i značajnu saradnju sa Dubrovačkom regijom. On je najavio da je pri kraju realizacija projekta (Kotor simple pass) započetog prošle godine , koji se odnosi na objedinjenu ponudu grada za turiste koji ga posjećuju. Naznačio je da je prošle godine prebačen planirani prihod od nešto više od 1,8 miliona EUR. Od bedema je 2019. prihodovano preko milion i 730 hiljada EUR, prošle 1,5 miliona, a od početka ove već 650.000 EUR. “Nismo imali prijave na čistoći bedema koji imaju i veoma dobru signalizaciju. Međutim, postoji  negativna praksa uvođenja turista od strane nelegalnih vodiča na bedeme kroz druge ulaze, čemu će se stati na put”, kazao je Ristić, navodeći i da se gosti duže zadržavaju u gradu (sada već prosječno i po šest dana).

Odbornik DPS-a Željko Avramović se interesovao za dugovanja TO prema lokalnoj upravi, konstatutjući i da se prevelika sredstva daju za određene koncerte (“puno koštaju, a malo gradu doprinose”). “Ne vidim ni razlog da samo nekoliko klubova dobijaju stredstva od TO Kotor. Što je sa ostalih 30 i nešto klubova?”, upitao je Avramović, dodavši da podržava davanja za sport “ali ne na ovaj način”. Smatra i da radno vrijeme turističkih punktova u gradu nije adekvatno i da bi trebalo da bude od 12 do 18 h.

Direktor TO Ristić odgovara kako su sredstva izdvojena za sport usmjerena prije svega klubovima u vlasništvu Opštine Kotor, ali i svim ostalim registrovanim, kako klubovima tako i pojedincima. “Povrat od manifestacija rijetko može biti na nivou uloženih sredstava, ali ono što nam je bitno je dalje pozicioniranje grada. Važno je i da sada naši privrednici rade 12 mjeseci (“a ne od aprila do novembra kao nekada”). Mnogo je bočnih efekata, naši programi prilagođeni su regionalnim gostima koji nam se vraćaju. Nisam zadovoljan naplatom boravišne takse i mi ćemo znati kako da nagradimo one koji posluju legalno”, rekao je Ristić.

On je iznio i podatke da je u periodu 2019. -2020. po osnovu boravišne takse ostvaren prihod od 9.000 EUR, 2021. -2022. prihod od 12.854 EUR, 2022.-2023. godina 53.000 EUR, a od decembra 2023. do danas 40.000 EUR.

U vrijeme koncerata apartmani nisu zaključani, neko ih je tada i čistio, a bilo je i mnogo izletnika u tom periodu. Inače, sve je i veći broj kompanija iz Crne Gore i inostranstva koje ovdje posluju”, kazao je Ristić. Za radno vrijeme info-punktova TO po mjesnim zajednicama kazao je da je zadržano isto kao prošle godine, uz mogućnost on-line prijave boravka, na čemu rade petoro zaposlenih. Takođe turisti mogu obaviti prijavu boravka putem vajbera. Najavio je i da će od naredne godine prijava boravka biti omogućena putem aplikacije  na čijoj izradi radi forma “Čikom”, a koja će biti u vlasništvu tri bokeška grada.

“Aplikacija će biti besplatna za korisnike”, precizirao je Ristić.

Predsjednik opštine Vladimir Jokić je pohvalio cijeli kolektiv TO Kotor na čelu sa direktorom Jovanom Ristićem koji je, kako je istakao, za grad uradio “lavovski posao”. Najavio je i kontrolu izdavaoca privatnog smještaja zbog neprijavljivanja turista, koje im je u konkretnom slučaju dovela TO Kotor organizacijom koncerata.

Iznenadili su me ove godine opet organizacijom zatvaranja ljetnje sezone 13. I 14. septembra. Dolaze velika imena regionalne muzičke scene”, rekao je Jokić.

Odbornica DPS-a Biserka Milić je sugerisala kontrolu kvaliteta rada turističkih vodiča, koordinaciju rada sa domaćim vodičima i kvalitet i koordinaciju vodiča u odnosu na grupu. “Sve bi trebalo unaprijediti. Vodići koji vode grupu, bez obzira na broj turista, moraju da imaju dovoljno autoriteta da je formatizuju da se može provući kroz ulice”, kazala je Milić.

Odgovarajući Ristić je podsjetio da je TO protekle godine objavila publikaciju “Vodič za vodiče” koja je koncipirana na način da nema puno prostora za improvizaciju, najavljujući ove godine novi tiraž. Druga važna aktivnost TO je postavljanje tabli o pravilima kretanja kroz grad a koje poštuje veliki broj vodiča

(Tačka 42.) Odbornici su osvojili Odluku o donošenju Programa rada i finansijskog plana Turističke organizacije Kotor za 2024.g. sa planom utroška sredstava po osnovu izletničke takse za 2024.g. (Izvjestilac direktor TO Kotor Jovan Ristić)

Programom rada Turističke organizacija Kotor za 2024, predviđeno je da se Kotor  dominantno usmjerava na kulturni turizam ali i na kvalitetni odmorišni turizam korišćenjem svojih prirodnih i kulturnih potencijala.

Dodatno se Kotor usmjerava na konferencijski turizam, nautiku i događanja posebno u vezi s njegovim kulturnim potencijalom i na razvoj umjerenih nautičkih sadržaja.

Kultura i turizam su osnovni motor razvoja ove opštine. No, razvoj treba da bude zasnovan na disperziji privrednih djelatnosti, koja se ostvaruje razvojem moderne poljoprivrede, trgovine, pomorskep rivrede, građevinarstva i zelene ekonomije. Kako bi se uticalo na kvalitetniju turističku ponudu tokom ljetnjih mjeseci predviđa se intenzivniji razvoj novih vidova turizma kao što su kulturni turizam, nautički

turizam, zdravstveni turizam, avanturistički i sportski turizam, etno, eko i gastroturizam. Takođe se prepoznaje kongresni turizam kao vid turizma koji ima potencijala da se razvija na Crnogorskom primorju. Posebnu pažnju prilikom razvoja turizma treba usmjeriti na revitalizaciju starih istorijskih zgrada kroz tehnološku modernizaciju u vidu lifestyle boutique destinacija. Kvalitetnija ponuda uticala bi i na produženje turističke sezone tokom čitave godine.

Što se tiče statističkih pokazatelja bilježi se porast u gotovo svim segmentima od 15-60% u odnosu na 2022. godinu. Tokom 2023. godine zabilježena je drugačija struktura dolazaka po nacionalnostima u odnosu na protekle godine. Kada govorimo o privatnom smještaju, na prvom mjestu su gosti iz Rusije koji imaju udio u ukupnoj strukturi dolazaka po nacionalnosti od 14,46 %. Zatim slijede gosti iz Srbije koji su sada sa prvog na drugo mjesto sa ukupnim udio u strukturi dolazaka od 13,18%. Na trećem mjestu su gosti iz Turske sa udjelom od 10,45%, zatim gosti iz Velike Britanije sa udjelom od 7,21% i na petoj poziciji gosti iz Njemačke sa udjelom 5,96%. Najznačajni je rast gostiju uz Turkse koji su sa 9. pozicije sada zauzeli treću. Što se tiče aktivnosti na koje ćemo biti usmjereni tokom naredne godine, u najvećoj mjeri će se nastaviti trend iz 2023. godine. Najvećim dijelom odnosiće se na digitalni marketing. Zadržaćemo i princip širenja i razvijanja projektnih aktivnosti kao i unapređenje komunikacije sa svim lokalnim stejkholderima, od opštinskih institucija i gradskih ustanova kulture, preko lokalnih ugostitelja i hotelijera do turističkih vodiča i agencija i njihovih udruženja.

Od posebnog značaja biće i rad na međunarodnim projektima, koji za cilj imaju dugoročne rezultate.

U partnerstvu sa Nacionalnom turističkom organizacijom Crne Gore, sa drugim lokalnim turističkim organizacijama i drugim privrednim i javnim subjektima TO Kotor će održati sajamske nastupe uživo ili virtuelno i mjeriti njihove rezultate. Pored toga, biće nastavljena promocija Kotora i Crne Gore i na manjim događajima, na osnovu podataka i procjene o potencijalnoj tražnji, u cilju ostvarenja novih konekcija.

Program rada TO Kotor urađen je na osnovu djelatnosti predviđenih Zakonom o turističkim organizacijama, Odlukom o osnivanju Turističke organizacije opštine Kotor i Statutom TO Kotor a u skladu sa smjernicama Nacionalne turističke organizacije Crne Gore”, stoji u dokumentu.

Programom rada sa finansijskim planom TO Kotor za tekuću godinu predviđena je obaveza da TO nastavi promociju grada ne samo kroz sajamske i marketinške aktivnosti, već i kroz kontinuiranu komunikaciju sa svim relevantnim subjektima na emitivnim tržištima, kruzing kompanijama i svjetskim medijima.

TO Kotor će podržati inicijative u turizmu koje su od opšteg interesa za grad i zahvaljujući kojima se doprinosi kvalitetu ponude svih mjesta na teritoriji opštine Kotor”, navodi se u dokumentu.

U okviru tačke izbor i imenovanja Skupština je donijela rješenje o imenovanju novog člana OIK. Umjesto Boška Zečevića, koji je podnio ostavku, novi član je dipl. pravnica Evgenija Tomić Crnogorac.

Zasijedanje je okončano odborničkim pitanjima i odgovorima.

 

 

 

 

Podijeli na: