Društvo
VUČINIĆ ZA RADIO ŠKOLU: VAŽNO JE PREPOZNATI SVOJE EMOCIJE, JER UTIČU NA NAŠE FIZIČKO ZDRAVLJE I INTERPERSONALNE ODNOSE
Osnovne emocije opisuju se kroz splet osjećaja, pa je tako tuga emocionalno stanje koje karakterišu osjećaji razočaranja, žalosti i bespomoćnosti, dok je sreća emocionalno stanje koje izaziva osjećaje radosti i zadovoljstva. Ljutnja vodi do neprijateljskih osjećaja, frustracije, a strah je subjektivno neprijatan osjećaj ugroženosti.
Kako je za današnje izdanje emisije “Radio škola” pojasnla psihološkinja Milica Vučinić, izvršna direktorica portala za zapošljavanje Jobzilla, za razliku od osnovnih emocija, one kompleksne se razlikuju u svojoj ekspresiji od kulture do kulture i od čovjeka do čovjeka, a među njima su ljubomora, mržnja, krivica i mnoge druge.
Emocije, napominje, igraju veliku ulogu u tome kako ćemo živjeti ili živimo svoj život, utiču na naše fizičko zdravlje i interpersonalne odnose. Da bi se stekla emotivna zrelost i inteligencija neophodno je prepoznati emocije kod sebe, jer tek tada bivamo spremni ostvariti dubok emotivni odnos i sa drugim ljudima.
Radionica pod nazivom “Upoznaj svoje emocije” održana je nedavno u Omladinskom Centru Kotor, kao dio novog edukativnog ciklusa i projekta Evropske Omladinske kartice. Projekat se realizuje u partnerstvu NVO Centar za omladinsku edukaciju i Ministarstva sporta i mladih, a uz podršku i aktivno učešće Opštine Kotor, koja je obezbijedila nabavku besplatnih EYCA kartica, kao i realizaciju programa neformalne edukacije na teritoriji grada.
Radionica je bila namijenjena srednjoškolcima i studentima.
Vučinić je prisutnima kroz konkretne primjere približila značaj razgovora o sopstvernim osjećanjima i koliko su ona važna za lični mir i razvoj.
Biti emocionalno inteligentan, znači razumijeti osjećanja, znati kako ona nastaju i čemu služe.
“Istraživanja su pokazala da se oko 80% naših vještina može povezati sa emocionalnom inteligencijom. One su presudne za komunakiciju, saradnju, kooperativnost i asertivnost. Prepoznavanje lične emocije i znanje na koji način je iskazati i usmjeriti, jeste početak učenja o emocionalnoj inteligenciji. Radionice su odlična prilika da se mladi zainteresuju, otvoreno razgovaraju i upoznaju svijet unutar sebe. Suočavanje sa duboko skrivenim ja, čini da se na praviian način postavimo u odnosu na konkretnu situaciju i prema ljudima oko sebe. Iskazati emocije, ali ne povrijediti drugog, jeste emocionalna inteligencija. Na radionicama mladi stiču vještine i pružaju im se sjajni alati koje mogu da primijene odmah i u bilo kojoj životnoj situaciji. Samim tim bivaju u prednosti u školi i u ostalim međuljudskim relacijama. Naučiće da se nose sa snažnim emocijama koje ih upravo u mladim godinama vode, a nerijetko i zbunjuju”, rekla je Vučinić.
U narednom periodu, nepominje, biće održane još tri radionice, kako bi se ciklus vezan za emocionalnu inteligenciju kompletirao.
Zainteresovani srednjoškolci i studenti imaće priliku da se upoznaju sa pojmom empatije, značajem aktivnog slušanja, prepoznavanjem i poštovanjem tuđih emocija, različitih misli i stavova”, poručila je Vučinić.
Tekst: Nataša Jotić
Foto: Radio Kotor