Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

22.10.2024
524

VUKASOVIĆ: GRADSKA BIBLIOTEKA I ČITAONICA KOTOR-MJESTO GDJE SE ČITAJU KNJIGE, ALI I VODE OZBILJNI RAZGOVORI NA VAŽNE TEME ZA DJECU (AUDIO)

Bibliotekarska savjetnica Jelena Vukasović bila je gošća emisije “Radost” Radio Kotora namijenjene djeci, njihovim roditeljima i svima koji vole mališane.
Govorili smo o brojnim aktivnostima Gradske biblioteke/čitaonice Kotor održanim tokom septembra i oktobra ove godine, a sami početak vrtićke i školske godine označio je i intezivnije druženje sa najmlađima.
 
“Početkom školske godine djeca postaju aktivnija, mahom se traži školska lektira, ali svakako, veliki broj djece je zainteresovan i za beletristiku, naravno za knjige namijenjene njihovom uzrastu”, kazala je Vukasović.
 
Obilježavanje Dječije nedjelje, kako je navela naša sagovornica,  započelo je 01. oktobra posjetom učenika svih drugih odjeljenja Osnovne škole (OŠ) “Njegoš” iz Kotora.
 
“Priča Vuk koji je ispao iz knjige Tijeri Robertha podstakla je naše drugare na priču o bajkama i nestvarnim bićima, te su samim tim poželjeli da što prije nauče slova i tako otkriju svijet knjiga.  U četvrtak, 03. oktobra družili smo se sa učenicima svih petih odjeljenja OŠ Narodni heroj Savo Ilić.  Tada su  pauk Puki i njegov drugar Ognjen, junaci priče Sanje Kovandžić Agatonović, Ljubimac, pokazali kako su djeca i njihovi ljubimci uvijek  spremni za praštanje i razumijevanje drugih. Djeca su aktivno učestvovala u razgovoru i svoje lične priče i događaje podijelili sa nama”, kazala je Vukasović.
 
Interesovanje djece privukle su i edukativno-pokazne radionice ,,Zabacimo udicu” u organizaciji JU Pomorski muzej Crne Gore iz Kotora, a u saradnji sa JU Kulturnim centrom „Nikola Đurković“, Gradskom bibliotekom i čitaonicom, a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture.
 
Vukasović je izdvojila radionicu održanu početkom oktobra u saradnji sa Kancelarijom za prevenciju bolesti zavisnosti i zaštitu prava manjina, sa ciljem podizanja svijesti o problemima mentalnog zdravlja.
 
“Pokazali smo da u biblioteci ne moramo samo da čitamo knjige, već da se vode i jako ozbiljni razgovori na različite važne teme. Tom prilikom, sve okupljene je pozdravila Slađana Mijanović, samostalna savjetnica za prevenciju bolesti zavisnosti i zaštitu prava manjima,  a zatim je slijedilo predstavljanje priče Nil Gejmena Dan kada sam trampio tatu za dve zlatne ribice”, objasnila je naša sagovornica, naglasivši da su se zanimljivim štivom prisutna djeca podstakla na razmišljanje o otuđenosti.  
 
Po njenim riječima, najzanimljiviji dio radionice je bio razgovor sa Jovanom Bulajićem, psihologom i direktorom Nevladine organizacije ( NVO)  „Preporod“ iz Nikšića koji je u dugom razgovoru uputio djecu kako da lakše prepoznaju svoje emocije i budu spremniji za izazove koje život donosi.
 
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana inteligencije, Mensa Crne Gore organizovala  je humanitarnu akciju pod nazivom „Daruj knjigu, obogati um!“, koja je realizovana u gotovo svim gradovima Crne Gore.
Predstavnici Mense za Kotor, Tripo Vuković i Vladan Barović donirali su oko sto publikacija fondu Gradska biblioteka i čitaonica Kotor.

A i ove godine kotorska biblioteka nudi bogat izbor literature za djecu.

Što se tiče novih književnih naslova za predškolce pored već klasičnih bajki, koje imaju vizuelno sve ljepša izdanja sa živopisnim ilustracijama, najmlađima su interesantni “Pingvin Petronije je poseban”, “Mačak beskućnik”, “Medvjed i klavir”, “Vjeverice svađalice”...
 
Za niže razrede osnovne škole, naša gošća izdvaja serijal knjiga o Džeronimo Stiltonu “Zmajevo oko”, “Potraga za sablasnim blagom”, “Slučajni prijatelji”, zatim romane “Hoću kući!”, “Hoću u školu!”, “100 lica stolica”, “Iz svijeta Isidore Mun”, zbirku poema “Zelena krava”…
 
“Za starije  osnovce dobili smo na poklon dva romana Biljane Kordić književnice iz Beograda, Družina iz predgrađa i duhovi sa reke i Družina iz predgrađa i ptičija zavera, koji prate dogodovštine dječaka i djevojčica uzrasta 14 i 15 godina. Morea Banićević i njeni Demon školske bibliotekeTragovima Crnog Petra i Dvojnici iz tame, već nekoliko godina su dominantni i jako traženi romani kod nas”, navela je Vukasović samo neke od mnogobrojnih atraktivnih naslova.
 
Za kraj razgovora savjetovala je roditelje da svojim primjerom pokažu djeci važnost otkrivanja svijeta knjige i čitanja.
 
“Ako oni čitaju i djeca će slijediti njihov put. Neka knjiga bude stalno u rukama, time se bogati riječnik, stvara se lijepa navika i stičemo iskustva dragocjena za budućnost”, zaključila je Vukasović.

Cijeli razgovor možete poslušati na linku Radost.

 
Tekst: Nataša Jotić
Foto: Radio Kotor

Podijeli na: