Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

20.01.2024
649

VOJINOVIĆ NIKČEVIĆ: UVOĐENJE OGLEDNOG RADA U ŠKOLAMA DOPRINIJELO BI POPULARIZACIJI PRIRODNIH NAUKA (AUDIO)

Glavni cilj Fondacije za promociju nauke u Crnoj Gori- PRONA je popularizacije nauke među mladima, unapređenje naučno-istraživačkog rada i podsticanje tehnološkog razvoja. To je gostujući u emisiji Svijet nauke, kazala koordinatorka edukativnog programa, Marija Vojinović Nikčević.

,,Jedna od naših aktivnosti je međunarodna razmjena istraživača i studenata, jer se trudimo da kroz brojne programe afirmišemo i prepoznamo mlade naučne talente, budemo podrška i pružimo im pomoć u njihovog daljem profesionalnom razvoju. Organizujemo stručne skupove sa različitim edukativnim aktivnostima, podržavamo ekološke biotehnološke, medicinske, razvojne projekte, kao i projekte strateškog značaja, saradnju sa crnogorskim naučnicima u dijaspori i generalno sve oni aktivnosti koje su od interesa za društveni razvoj i promovisanje nauke u našoj zemlji”, kazala je Vojinović Nikčević.

Kako podsjeća, konkurs za Zimsku školu nauke koja će biti održana u martu na Ivanovim koritima, zatvoren je u decembru.

,,Proteklu godinu završili smo tim konkursom za koji je stiglo puno prijava, završena je selekcija i svi učenici su dobili informaciju da li su primljeni. Polaznici koji su dobili priliku da pohađaju Zimsku školu nauke, povezani su sa svojim mentorima iz konkretne naučne oblasti za koju su se opredjeli i trenutno je faza kada učenici uz pomoć mentora rade na izradi naučno-istraživačkih radova, što će trajati do sredine marta, kada će biti održan trodnevni kamp na Ivanovim koritima. Tom prilikom će polaznici u tridestminutnom izlaganju predstaviti svoje radove. Interesovanje kako da zimsku tako i za ljetnu školu nauke iz godine u godinu se povećava, nažalost, broj onih koji mogu da pohađaju naše programe je ograničen na oko 100 učenika na godišnjem nivou.  Radujemo se što je interesovanje mladih veliko za prirodne nauke, jer su to generalno manje popularni predmeti, kada govorimo o školskim programima”, ističe Vojinović Nikčević.

Školama nauke Fondacije za promociju nauke u Crnoj Gori- PRONA, kako dodaje, obuhvaćeno je sedam oblasti, a u pitanju su: matematika, fizika, hemija, biologija, medicina, astronomija i elektronika, a prilikom prijave učenici imaju pravo da odaberu onu naučnu oblast u kojoj žele da se usavršavaju. 

,,Naučno-inovativni sistem je polje na kojem treba dosta raditi. Naša zemlja nije na zavidnom nivou kad je u pitanju ulaganje u mlade i nauku. Mala smo naučna zajednica i itekako trebamo da budemo povezani. Svjedoci smo i koliki je broj onih koji su talentovani, koji su se istakli tokom srednje škole, a koji se odluče da fakultet upišu u inostransvu i nažalost, rijedak je slučaj da se neko od njih vrati. Svakako treba stvoriti uslove da ono što nauče u inostranstvu, imaju priliku da primjene u našoj zemlji. Oni koji se tokom srednje škole istaknu na takmičenjima obično dobiju prestižne međunarodne stipendije. Skoro svi koji prođu kroz naše škole nauke i odluče se da slobodno vrijeme provedu tako što kontinuirano slušaju predavanja i učestvuju u radionicama, definitivno su oni koji su se već odlučili i opredijeli da je ta konkretna nauka, ustvari njihov dalji put i profesionalni razvoj. Tako da oni uglavnom nastavljaju da se bave naukom, ali nažalost, ne u Crnoj Gori”, navodi Vojinović Nikčević.

Ona ističe da djeca uglavnom imaju otpor prema prirodnim naukama, je im se čine teške, nezanimljive, neshvatljive, nerazumljive, a glavni razlog tome je što se one u obrazovnom procesu ne predstavljaju na pravi način.

,,Iz tog razloga i vlada veliko interesovanje za naše škole nauke jer imamo program koji je potpuno drugačiji od onog u trenutnom obrazovnom sistemu. Glavni problem jeste u nedostatku infrastrukturu odnosno u nedostatku opreme i kapaciteta, kada su u pitanju kabineti, šti bi omogućilo učenicima da prirodne nauke izučavaju putem eksperimenta. Prirodne nauke su nešto što je dokazivo, što može da se objasni, što prosto treba vidjeti praktično. Kada bi se uvelo malo više oglednog rada u školama sigurna sam da bi učenici ove nauke doživjeli na drugačiji način”- zaključila je Vojinović Nikčević.

Emisiju možete poslušati na linku Svijet nauke.

Tekst: Tamara Vuković

Foto: Privatna arhiva

Podijeli na: