Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

10.02.2022
699

VJERI RADONIČIĆ STIPENDIJA ZA NAUČNO-ISTRAŽIVAČKI RAD

Naša sugrađanka Vjera Radoničić doktorant bioinžinjerstva na Vrije Univerzitetu u Briselu, dobila je stipendiju Frank De Winne za naučno-istraživački rad o postojanju života u sredinama van planete Zemlje.

,,Cilj moje doktorske disertacije je da napravimo prototip uređaj, koji će služiti za detektovanje života u sredinama izvan planete Zemlje. Riječ je o aktualnoj i zanimljivoj temi, a taj uređaj će se koristi za detektovanje infekcija kod astronauta i mjerenje kontaminacije svemirskih brodova mikroorganizmima. Postoje dva bitna aspekta ovog projekta, prvi je optimizacija svih dijelova uređaja, a drugi je programiranje samog uređaja. Kao model koristićemo mikroorganizme koji žive u ekstremnim uslovima, na primjer na Antartiku. Zanimljivo je da ćemo eksperimente voditi u uslovima mikrogravitacije kao i uslovima hipergravitacije”-kazala je Radoničić za Radio Kotor.

Kako ističe, istraživanje svemira bilo joj je interesantno od malena.

,,Zanimalo me sve što je vezano za svemir, pa su mi roditelji često kupovali enciklopedije na tu temu i časopise “National Geographic” sa izdanjima o svemiru. Stalno sam govorila kako želim da postanem astronaut kad porastem. Nisam postala astronaut ali se bavim istraživanjem svemira, tako da mogu da kažem da živim svoj san iz djetinjstva”- dodala je Radoničić.

Stipendija Frank De Winne traje četiri godine, koliko traju i doktorske studije, ali kako pojašnjava,  nikad se ne zna kojim intezitetom će eksperimenti napredovati i da li će rezultate dobiti  željenom brzinom.

,,Postoji puno izazova sa kojim se susreću mladi naučnici, ali bi istakla radno vrijeme koje nije definisano. Radi se dokle god imate eksperimente i to nekada može da bude četiri sata dnevno, a može biti 12 sati. Zatim, finansije za projekte za koje nikada niste sigurni da li ćete ih dobiti. Epidemija korona virusa uspirila je sve, pa je jedan od izazova sa kojim se susrećemo i to što  hemikalije i reagensi mnogo kasne”-navela je.

Iako je u Belgiji svega šest mjeseci Vjera kaže da je za to vrijeme najviše iznenadila podrška fakulteta u svim pogledima.

,,Koji god problem da imate postoji odjeljenje koje je tome posvećeno. Na primjer za odbranu projekta za stipendiju fakultet je za mene organizovo lažnu odbranu, koja je služila da me pripremi za sva moguća pitanja i potpitanja, koja bi mogli da mi postave na zvaničnoj odbrani. Pored toga moram istaći opremljenost laboratorija i izvrsne predavače”-dodala je.

Kako ističe, u nauci su i teorija i praksa jako bitne i mora puno vremena posvetiti učenju, ali uz dobru organizaciju i disciplinu moguće je imati i društveni život i dobre ocjene.

,,Nakon doktorskih slijede postdoktorske, a da li ću se odlučiti za Institut gdje sam sada ili negdje drugo nisam sigurna, Belgija mi za sada mnogo odgovara i za život i za rad ali vidjećemo šta će se promjeniti za četiri godine. Nauka kod nas je cijenjena i imamo jako kvalitetne i institute i naučnike, kao i kvalitetno naučno obrazovanje, samo su uvijek problem finansije. Kada bi postojao veći budžet za naučne projekte nauka bi mnogo brže napredovala i vjerovatno bi bilo prilike da se mlađi naučnici zaposle. To nije problem samo u zemljama Balkana, ali je kod nas možda više izražena.

Mlađim kolegama poručujem da grabe svaku priliku koju imaju za usavršavanja, da budu uporni i ne sumnjaju u sebe jer se uloženi trud na kraju isplati”- poručila je Radoničić.

Razgovor sa mladom naučnicom Vjerom Radoničić koji je vodila Tamara Vuković možete poslušati danas od 17 sati i 15 minuta u emisiji ”Svijet nauke”.

 

Podijeli na: