Društvo
VASILJEVIĆ ZA NEDJELJNI RAZGOVOR: MASLINA KAO INSPIRACIJA, LIKERI-ZANIMACIJA
Kreativnost i praktičnost Zorice Vasiljević inspirisani su jakom emotivnom vezom sa rodnim krajem-Podgoricom, iz kojeg je u Boku sa svojom porodicom došla prije 36 godina.
Danas živi u Pržicama, pravi 24 vrste likera od organskog voća kojeg uzgaja u svojoj bašti, ljekovitog i začinskog bilja.
Maslina i proizvodnja maslinovog ulja su joj inspiracija, ali ne i prioritet. Na svom imanju od 500 kvadrata ima i ovu plemenitu voćku od koje pravi rijedak i veoma ukusan liker od grčkih maslina.
Za emisiju “Nedjeljni razgovor” Radio Kotora kaže da veliku zahvalnost duguje predsjednici Maslinarskog društva “Boka” Vesni Đukić od koje je mnogo toga naučila.
“U Podgorici smo imali veliki maslinjak i redovno ga održavali. Sticajem okolnosti preselili smo se u Tivat i tamo smo takođe imali nekoliko stabala koja smo redovno orezivali. U to vrijeme iščitavala sam dostupnu literaturu od autorke Đukić i konsultovala stručnjake iz ove oblasti kako bi naša stabla zadržala kvalitetan plod. Tako sam imala neko predznanje kada je u pitanju briga o maslinama, rezidba i održavanje, što mi je pomoglo i kada smo se doselili u Pržice”, priča nam Vasiljević.
Godišnje uberu između 200 i 300 kilograma maslina.
“Od tolike količine, dobijemo oko 60 litara maslinovog ulja, koje je žuto-zeleno, voćno, gusto, pikantno i gorko. Međutim, zbog malih količina koje proizvodimo, ne plasiramo ga na tržište, već je isključivo za naše potrebe”, rekla je Vasiljević.
Sa zadovoljstvom ističe da im od prvog dana dolaska u Boku komšije pomažu u svim poslovima koji se tiču ubiranja ploda i mljevenja maslina.
“Zajedno radimo i nosimo masline u mlin. Ti trenuci su nam dragocjeni, jer smo svi na okupu, razmjenjujemo mišljenja sa drugim maslinarima, degustiramo prve kapi ulja, družimo se i uživamo”, navodi Vasiljević.
Brojni sajmovi koji se održavaju u gradovima na Primorju i u Podgorici, kaže, dobra su prilika za nova poznanstva.
“Sa mnogim izlagačima sam u stalnoj komunikaciji, razmjenjujemo iskustva i razgovaramo o kreiranju novih proizvoda. Oni koji su lokalni, svakako moraju biti značajno više zastupljeni na policama trgovina i u turističkim objektima. Ono što je moje iskustvo sa sajmova na kojima sam se dosad predstavljala jeste, da su potrošači spremni da više novca izdvoje za kupovinu domaćih proizvoda u odnosu na uvezene. Imam već stalne mušterije koji kupuju likere i kozmetiku od prirodnog bilja koje pripremam i veoma su zadovoljni”, napominje Vasiljević i zahvaljuje Opštini Kotor, odnosno Sekretarijatu za razvoj preduzetništva komunalne poslove i saobraćaj, što organizuje ovakve susrete.
Pravi više vrsta likera od organskog voća: mandarine, narandže, limuna, fortunela, jagode, dunje, ali i od pelina, ruže, nane, koprive, lovora, ruzmarina, kantariona. Ipak, liker od grčkih maslina posebno je prepoznat od strane mušterija, a ovogodišnji će moći da se degustira tek za šest mjeseci.
“Nedavno sam u veliku staklenu teglu stavila zrele, crne, grčke masline i šećer. Sipala sam i domaću rakiju i u prvih nekoliko dana stalno miješala dok se šećer ne istopi. Sada mora odstojati na suvom i tamnom mjestu oko 60 dana. Onda ću ga procijediti i ostaviti na polici do juna. Tek tada će biti spreman za konzumiranje. To je recept za pripremu ovog neodoljivog, aromatičnog napitka koji se konzumira u malim čašama i u posebnim prilikama”, zaključila je Vasiljević.
Ovonedjeljno izdanje emisije “Nedjeljni razgovor” uređuje i vodi Sanja Čavor, a reprizu možete poslušati večeras u 19.30.