Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

16.08.2023
1021

VARDA: SREDOZEMNA MEDVJEDICA NAKON VIŠE OD POLA VIJEKA UOČENA U CRNOGORSKOM PODMORJU

Sredozemna medvjedica, vrsta tuljana, za koju se smatralo da je prije više od pola vijeka izumrla u Crnoj Gori, registrovana je ponovo u crnogorskom podmorju, kazao je za Radio Kotor ekolog Dušan Varda iz nevladine organizacije (NVO) Mediteranski centar za ekološki monitoring (MedCEM).

Kako navodi, prošle sedmice na poziv Muzafera Čaušija iz Ulcinja, sa kolegom podvodnim snimateljem Đorđem Kovjanićem, otišao je da provjeri informaciju da je ova izuzetno rijetka i zaštićena vrsta, za koju do sada nisu postojali čvrsti dokazi da postoji u Crnoj Gori, viđena u Ulcinjskom akvatorijumu.

,,To je bila već druga prijava da je na istom mjestu uočena ova vrsta, tako da smo obavijestili Institut za biologiju mora i nevladine organizacije, koje se bave ovim temama. Lokalni ribolovac Nagib Kurti odveo nas je do pećine, gdje je vidio tri dana prije toga. Šanse su bile minimalne da se ona na istom mjestu pojavi, jer sa naučne strane crnogorski akvatorijum je njoj do sada bio samo koridor i nije se zadržavala više od nekoliko dana, bilo je krajnje neočekivano, ali ona je bila bukvano na istom mjestu. Kada smo je uočili na veoma maloj dubini, napravili smo samo nekoliko snimaka, kako je ne bismo uznemiravali”- kaže Varda.

Riječ je o malom primjerku od oko 30, 40 kg, ističe on.

,,To je mladunče koje ima oko godinu dana, pa je velika vjerovatnoća da nije sama u našim teritorijalnim vodama. Zanimljiva je i činjenica da je ona na istom mjestu ostala i nakon tri dana. To je inače vrsta sisara koji ima veliki radijus kretanja, a može da prepliva i do 40 km na dan. Sredozemna medvjedica je najugroženiji sisar Mediterana, vrhunski je predator, svaštojed i u moru praktično nema neprijatelja, hrani se hobotnicama, ribama, rakovima i školjkama. Kao i sve foke fantastičan je ronilac, može duboku da zaroni, a na cijelom Sredozemlju se procijenjuje da ih ima oko 700 primjeraka. To ukazuju da su mjere zaštite ove vrste dale rezultate, jer je vrsta bila na granici izumiranja prije deceniju, kada je bilo oko 500  jedinki”-navodi Varda.

On pojašnjava da ova vrsta može dostići težinu i do 300 kg, da nije opasna za ljude i da je veoma druželjubiva i pitoma, ali da nije preporučljivo prilaziti joj, jer je imunitet ove vrste drugačiji od našeg i često oboljevaju od bolesti koje joj ljudi prenesu.

Tekst: Tamara Vuković

Foto: MedCEM

 

Podijeli na: