Društvo
VAKCINE I UKRCAJ POMORACA
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) nedavno je uvrstila Sinopharm COVID-19 vakcinu za hitnu upotrebu, dajući zeleno svjetlo za cjepivo koje će se primjeniti na globalnom nivou, saopštavaju iz Udruženja pomorskih kapetana Crne Gore.
Da li će to ujedno značiti i putovanje bez problema prilikom ukrcaja i iskrcaja za naše pomorce, vakcinisane kineskom vakcinom, u Udruženju još nisu mogli da pruže konkretniji odgovor.
Povodom nezvaničnih informacija da kineska ambasada u Podgorici prilikom izdavanja viza za ukrcaj naših pomoraca u lukama ove zemlje, traži i potvrdu o vakcinaciji Sinofaromovom (kineskom) vakcinom, za zvaničnu smo se obratili pomenutom diplomatskom predstavništvu.
Vakcinu Sinopharm proizvodi Pekinški bio-institut za biološke proizvode Co Ltd, podružnica China National Biotec Group (CNBG).
„Dozvola može potencijalno ubrzati pristup vakcinama protiv COVID-19 za zemlje koje žele da zaštite zdravstvene radnike i stanovništvo u riziku“, rekla je dr Mariangela Simao, pomoćnica generalnog direktora SZO za pristup zdravstvenim proizvodima. „Pozivamo proizvođača da učestvuje u projektu COVAKS i doprinese cilju pravednije distribucije vakcina.“
Spisak hitnih upotreba (EUL) SZO je preduslov za snabdijevanje vakcinom COVAKS Faciliti. Takođe omogućava zemljama da ubrzaju sopstveno regulatorno odobrenje za uvoz i primjenu COVID-19 vakcina.
U slučaju vakcine Sinopharm, procjena SZO obuhvatala je inspekcije na licu mjesta u proizvodnom pogonu.
Proizvod Sinopharm je inaktivirana vakcina nazvana SARS-CoV-2 vakcina (Vero Cell). Jednostavni zahtjevi za skladištenjem čine ga izuzetno pogodnim za dostave sa malim resursima. To je takođe prva vakcina koja će imati monitor - malu naljepnicu na bočicama koja mijenja boju ako je izložena toploti, što zdravstvenim radnicima daje do znanja da li se može bezbjedno koristiti.
Strateška savjetodavna grupa SZO-a za imunizaciju (SAGE) takođe je završila pregled vakcine.
Na osnovu svih dostupnih dokaza, SZO preporučuje vakcinu za odrasle osobe starije od 18 godina u rasporedu od dve doze sa razmakom od tri do četiri nedjelje. Procijenjeno je da je efikasnost vakcine za simptomatsku i hospitalizovanu bolest 79%, za sve starosne grupe zajedno.
Nekoliko starijih odraslih (preko 60 godina) bilo je uključeno u klinička ispitivanja, pa se efikasnost nije mogla procijeniti u ovoj starosnoj grupi. Ipak, SZO ne preporučuje gornju starosnu granicu za vakcinu, jer preliminarni podaci i podržavajući podaci o imunogenosti sugerišu da će vjerovatno imati zaštitni efekat kod starijih osoba.
SZO je takođe 31. decembra 2020. godine navela vakcinu Pfizer / BioNTech za hitnu upotrebu; dvije vakcine AstraZeneca / Okford COVID-19 15. februara 2021, koje su proizveli AstraZeneca-SKBio (Republika Koreja) i Institut za serum u Indiji; i COVID-19 vakcinu Ad26.COV2.S koju je razvio Janssen (Johnson & Johnson) 12. marta 2021.
SZO je takođe navela vakcine Pfizer / BioNTech, Astrazeneca-SK Bio, Institut za serum u Indiji, Janssen i Moderna vakcine za hitnu upotrebu”, saopšteno je između ostalog iz Udruženja pomorskih kapetana Crne Gore
(Fotografija preuzeta sa sajta: https://komps.ru/hr/ports-of-china-sea-container-freight-the-largest-cargo-ports-of-china.html)