Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

12.12.2024
125

UČEŠĆE INSTITUTA ZA BIOLOGIJU MORA NA REGIONALNIM DOGAĐAJIMA O ODRŽIVOJ AKVAKULTURI

 

Predstavnici Instituta za biologiju mora Univerziteta Crne Gore učestvovali su na sastanku Radne grupe za akvakulturu regionalnog programa AdriaMed koji djeluje u okviru Organizacije za hranu i poljoprivredu (Food and Agriculture Organisation, FAO) Ujedninjenih nacija (UN), 3. decembra 2024. godine, kao i na Regionalnoj konferenciji za akvakulturu "Oblikovanje budućnosti održive akvakulture u Sredozemnom i Crnom moru" (Shaping the future of sustainable aquaculture in the Mediterranean and the Black Sea), koju 4. i 5. decembra organizuje Generalna komisija za ribarstvo na Mediteranu (General Commission for Fisheries in the Mediterranean, GFCM), u Heraklionu u Grčkoj.

Tokom sastanka AdriaMed radne grupe, predstavnici Crne Gore, Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Italije prezentovali su dosadašnje aktivnosti iz područja akvakulture, kako morske tako i slatkovodne, kao i naučna istraživanja u kojima učestvuju. Posebna pažnja posvećena je zonama opredijeljenim za akvakulturu (Aquacultire Allocated Zones, AZA), a Institut je najavio uspostavljanje demonstrativnog centra za recirkulacioni sistem akvakulture (Recirculatory Aquaculture System, RAS) za uzgoj rumbača (Scophthalmus rhombus) tokom 2025. godine. Uspostavljanje RAS demonstrativnog centra na Institutu za biologiju mora omogućiće zainteresovanim stranama da se direktno upoznaju s ovakvim sistemom uzgoja koji postaje sve interesantniji marikulturistima diljem svijeta, i to najprije jer omogućava uspostavljanje uzgojnog ciklusa u potpuno ili gotovo potpuno kontrolisanim uslovima, a onda i zbog relativne jednostavnosti uspostavljanja uzgojnog pogona u odnosu na one na otvorenom moru. Djelovanje radne grupe, kao i programa AdriaMed generalno, usmjereno je poboljšanju saradnje između država Jadranskog regiona i stvaranju zajedničkog prostora za dijalog i razmjenu iskustba, znanja i mišljenja. Aktivnosti radne grupe nakon sastanka nastaviće se nizom tematskih sastanaka putem internetskih platformi.

Konferencija GFCM-a obilježava deceniju posvećenosti održivoj akvakulturi, proces koji je započeo u italijanskom gradu Bariju 2014. godine, a dio je strategije GFCM-a do 2030. Kroz konferenciju, tematske sesije su: sistemi proizvodnje hrane u akvakulturi – danas i sjutra; napredovanje prema ekološki održivim sistemima proizvornje hrane u akvakulturi; te strategije u odnosu na sadašnje i buduće izazove. Uz to, biće prezentovane FAO-ve Smjernice za održivu akvakulturu, dio posvećen umjetnoj inteligenciji u akvakulturi, dijeljenje znanja i razvijanje kapaciteta, te osnaživanje žena kao malih proizođača u akvakulturi. Na konferenciji učestvuju neka od najznačajnihih imena Evrope i Mediterana iz polja akvakulture, a njihova izlaganja predstavljaju priliku za razmjenu znanja i ideja za ovu veoma važnu privrednu granu koja se nezaustavljivo širi i razvija.

(IBM)

 

Podijeli na: