Društvo
UČENICI IZ OŠ NARODNI HEROJ SAVO ILIĆ POBJEDNICI PETOG TAKMIČENJA IZ KODIRANJA NA MIKRO BIT UREĐAJIMA
Osnovci iz OŠ “Narodni heroj Savo Ilić” iz Kotora pobijedili na petom takmičenju iz kodiranja na mikro:bit uređajima, saopšteno nam je iz organizacije “British Council”. U nastavku njihovo saopštenje.
Na petom jubilarnom takmičenju iz kodiranja na mikro:bit uređajima pobjedu je odnio tim OŠ “Narodni heroj Savo Ilić” iz Kotora sa projektom Mikro:bit asistent u nastavi . Takmičenje je organizovano u sklopu programa „Škole za 21. vijek“ koji u Crnoj Gori implementira British Council u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke, kulture i sporta, a koje finansira britanska vlada.
British Council izuzetno brine o zdravlju i bezbjednosti svih učesnika takmičenja tokom pandemije, te se takmičenje danas po prvi put održalo onlajn. Škole su bile pozvane da predaju svoje radove u digitalnom formatu, nakon čega je stručni žiri odabrao 10 najboljih radova da se predstave u finalu na video konferenciji. Djeca su još jednom pokazala da su jako prilagodljiva i da se izuzetno dobro snalaze kada su u pitanju digitalne tehnologije.
Pobjednički projekat zove se „Mikro:bit asistent u nastavi“ a kreirali su ga učenici Nikolina Dževerdanović i Nikola Kovač, pod mentorstvom nastavnice Dijane Milošević. Projekat za cilj ima pomoći učenicima/cama i nastavnicima/cama u svakodnevnoj praktičnoj nastavi. Drugo mjesto je osvojio projekat „Zalivanje cvijeća putem mikro:bita”, OŠ Đerđ Kastrioti Skenderbeg iz Bara, a treće OŠ “Narodni heroj Savo Ilić” iz Kotora sa svojim projektom “Prijateljska ruka”.
U svom uvodnom obraćanju prisutnima, direktorka British Council-a u Crnoj Gori Vanja Madžgalj rekla je: "Kodiranje nije samo digitalna vještina, ono razvija i niz drugih važnih vještina, kao što su analiza problema, osmišljavanje rješavanja problema, timski rad i primjena znanja iz drugih oblasti. Rad na kodiranju mikro:bitom obogaćuje i razvija neke od najvažnijih vještina koje su potrebne modernoj ekonomiji."
Takođe se zahvalila na prisustvu članovima žirija Sanji Bešović, Tariku Zaimoviću i Neveni Čabrilo. Sanja Bešović iz Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma je naglasila da joj je posebno drago da su se neki projekti bavili upravo zaštitom životne sredine. Tarik Zaimović iz ICT Cortexa je rekao: "…drago mi je da mogu da budem dio ovog projekta i nadam se da je ovo samo jedan u nizu projekata koji se bave ovom tematikom i smatram da kolege iz British Council-a obavljaju sjajan posao." Nevena Čabrilo iz Zavoda za školstvo je podijelila svoje iznenađenje i oduševljenje kreativnošću projekata i inovativnošću crnogorskih osnovaca i njihovih nastavnika i nastavnica, imajući u vidu na kontekst u kojem trenutno škole rade.
Takmičenju je prisustvovala i britanska ambasadorka u Crnoj Gori g-đa Karen Medoks. Ambasadorka je u svom govoru prilikom dodjele nagrada rekla „COVID pandemija nas je prisilila da koristimo tehnologiju više i na pametnije načine. Digitalne vještine će biti veoma važne svima nama u budućnosti. Britanska Vlada je preko programa Škole za 21. vijek British Council-a obezbijedila opremu za podučavanje digitalnim vještinama, ali što je još važnije i za podsticanje učenika da budu inovativni, da razviju kritičko mišljenje i prije svega da učenje učine zabavnijim! Ove vještine su važne za bilo koje polje rada koje odaberete u budućnosti.”
Više o samom programu saznajte na: https://www.britishcouncil.me/programi/obrazovanje/skole-za-21-vijek