Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

09.03.2024
726

USVAJANJEM LOKALNOG PLANA ZA KONTROLU POPULACIJE PASA MANJE OPTEREĆENJE NA AZIL

U cilju smanjenja broja pasa lutalica na javnim površinama, kao i u Skloništu za napuštene pse, potrebna je veća kontrola populacije pasa u našoj opštini. Rukovoditeljka Azila Sanja Marović podsjeća da Nacrt Lokalnog plana za period do 2029. godine još uvijek nije usvojen u našem gradu. Kada se budu sprovodile tačke iz tog plana, napominje, biće manje opterećenja za Sklonište.

Kao najvažnije tačke iz pomenutog dokumenta navodi identifikaciju i registraciju vlasničkih pasa, te kontrolu razmnožavanja.

“To je ono što bi nam bilo jako važno, što bi Azilu smanjilo broj pasa, ne bi imali štenadi po javnim površinama i slično” – ističe Marović.

Pored toga, napominje da su važni edukacija i podizanje svijesti o odgovornom vlasništvu, smanjenje učestalosti ugriza pasa i kontrola životne sredine.

“U suštini, sve što smo naveli u Nacrtu plana koji je javan, nama je zaista od velikog značaja. Izdvojila bih kontrolu razmnožavanja pasa, jer se na taj način smanjuje broj pasa lutalica” – kaže Marović.

Istakla je dobru saradnju sa komunalnim policijama i inspekcijama Kotora i Tivta.

Ističe da neodgovorni vlasnici predstavljaju veliki problem. Napominje da često pronalaze napuštene pse na javnim površinama.

U zbrinjavanju i pronalasku tih pasa, ističe, pomažu im građani.

“Ukoliko se pas nalazi na javnoj površini, reagujemo istog trenutka. Odlazimo na teren, uzmemo psa, smjestimo ga u Azil. Od dana prijema, treba da bude 15 dana u našem skloništu. Ukoliko postoji vlasnik, ima dovoljno vremena da se javi i preuzme svog psa. Ukoliko ne postoji, nakon 15 dana pas dobija vakcinu protiv bjesnila, čipuje se, obavlja se sterilizacija ili kastracija, u zavisnosti je li mužjak ili ženka” – objašnjava Marović.

Kaže da zainteresovani za udomljavanje uglavnom traže štenad i mužjake. Stariji psi imaju manje šanse za novim domom.

“Nadam se da ćemo promijeniti svijest građana po tom pitanju” – poručuje Marović.

Napominje da su prilikom udomljavanja psi dobrog zdravstvenog stanja, kao i da posjeduju kompletnu  dokumentaciju.

“Prilikom udomljavanja, vlasnik psa dobije pasoš u kojem se nalaze vakcine koje je primio, dvije protiv infektivnih bolesti, protiv bjesnila i čip koji je obavezan. Navedeno je da je pas sterilisan ili kastriran, ukoliko nije štene u pitanju. Ukoliko jeste, a ima dva, tri ili četiri mjeseca, onda je rano za sterilizaciju i kastraciju i to se radi kasnije. Potpisuje se ugovor prilikom udomljavanja“ – objašnjava Marović.

U ugovoru koji se sklapa sa novim vlasnikom psa, kaže, navedene su sve obaveze koje mora da poštuje.

“Životinju treba lično da preuzme iz privremenog Skloništa za napuštene životinje u Kavču, da je prihvati sa punom odgovornošću u skladu sa Zakonom o zaštiti i dobrobiti životinja u Crnoj Gori, da obezbijedi i pruži sve potrebne uslove, trajni smještaj i pravilnu ishranu, zdravstvenu njegu i ostalo, a što je neophodno za kvalitetan život. Životinju mora obavezno da steriliše nakon 6 mjeseci starosti,  obezbijedi da se životinja ne kreće bez nadzora vlasnika, te da je ne napusti ni pod kojim uslovima, osim slučajeva više sile ili uginuća životinje” – navodi Marović.

O svakoj eventualnoj promjeni vezanoj za usvajanje životinja (promjenu prebivališta, uginuće i slično), kaže, mora obavijestiti privremeno Sklonište za napuštene životinje odmah po nastupanju promjene.

“Mora da se pridržava svih pravnih normi Crne Gore i Opštine Kotor na čijoj se teritoriji životinja nalazi, a koje se odnose na zaštitu i držanje životinja, da u roku od 15 dana od preuzimanja životinje, kod svog veterinara prijavi promjenu vlasnika životinje radi evidencije u Bazi podataka čipovanih pasa, da je redovno vakciniše protiv zaraznih bolesti, te da je uredno svaka tri do četiri mjeseca čisti od unutrašnjih i spoljašnih parazita. Tu su i lični podaci udomitelja i psa” – napominje Marović.

Navodi da je u Azilu osam zaposlenih, tri vozača - hvatača pasa i četiri higijeničara.

Azil ima svakodnevne donacije u vidu hrane iz kotorskih vrtića, bolnica i mesara. Takođe, iz Tivta dolaze donacije iz mesara i pekare.

Sklonište za napuštene pse otvoreno je za posjetioce ponedjeljkom, srijedom i petkom od 11 do 13 sati.

Marović najavljuje veliki broj akcija udomljavanja tokom ove godine, od kojih je jedna trebala biti organizovana danas u saradnji sa NVO “Naša akcija”. Zbog loših vremenskih uslova akcija je odgođena, a o narednom terminu javnost će biti blagovremeno obaviještena. 

Sklonište za napuštene pse, kojim gazduju Komunalna preduzeća iz Kotora i Tivta, osnovano je 2010. godine.

Kontakt telefon Azila: 067 635 246 i 067 311 229

 

Tekst: Irena Mačić Đurić

Foto arhiva: Radio Kotor

 

 

 

Podijeli na: