Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

15.05.2020
998

UNIJA POMORACA: CRNOGORSKI POMORCI DISKRIMINISANI U ODNOSU NA POSADE STRANIH JAHTI

Crnogorski pomorci u karantinu i izolaciji zbog primjene  mera Nacionalnog  koordinacionog tijela za zarazne bolesti (NKT) protiv širenja COVID-a 19, smatraju da su diskriminisani u odnosu na posade jahti pristiglih u Crnu Goru koje, kako navode u Uniji pomoraca Crne Gore, imaju obavezu na samoizolaciju u trajanju od samo 14 dana, u što se računa i period od isplovljenja iz prethodne luke. 

Na to u Uniji ukazuju i u obraćanju predsjedniku NKT Milutinu Simoviću i ostalim nadležnim državnim  adresama. 

Iz Unije naglašavaju da su naši pomorci na trgovačkim i putničkim brodovima protekli period nesumnjivo proveli u višemjesečnoj izolaciji na ovim plovilima i da su u potpunosti svjesni neophodnosti poštovanja svih, od strane NKT-a novopropisanih, mjera, a koje bi mogle biti efikasna alternativa izolaciji u ukupnom trajanju od 28 dana. 

Pomorci ukazuju i na “izuzetno loše životne, odnosno smještajne, uslove u karantinu Igalo u institutu dr. Simo Milošević”. 

U nastavku obraćanje Unije pomoraca

Poštovani ministre Simović,

Obraćamo vam se povodom svakodnevnih upita mnogobrojnih kolega pomoraca u pravcu revidiranja važećih pravila u uslovima epidemije Covid-19, a koji se odnose na obaveznu izolaciju (karantin) za naše državljane nakon povratka u zemlju.

 I pored najveće naše želje da se što prije obradujemo završetku aktuelne epidemije i da postanemo prva država bez oboljelih od aktuelnog koronavirusa na evropskom kontinentu, zaista ostaje veliko pitanje određene vrste diskriminacije na koju nam uporno ukazuju kolege koje se trenutno nalaze u karantinu odnosno izolaciji. 

Naime, činjenica da posade jahti pristiglih u Crnu Goru, konkretno u marinu Porto Montenegro, imaju obavezu na samoizolaciju u trajanju od samo 14 dana, u što se, kako saznajemo, računa i period od isplovljenja iz prethodne luke, ukazuje na određenu vrstu protekcionizma. 

Zaista ne želimo da vjerujemo da se urgencijama, mimo protokolarnih i za ove uslove epidemije neprimjerenih, došlo do kompromisnih riješenja koja kako primjećujemo nisu primjenjiva i na ostale naše kolege pomorce, pa dalje i na sve ostale građane koji su se vratili u Crnu Goru. Takvi propisi zaista ukazuju na veliki stepen nepovjerenja u odgovornost naših državljana u odnosu na inostrane državljane koji sticajem okolnosti privremeno borave u Crnoj Gori i slobodno se mogu kretati nakon isteklih 14 dana samoizolacije. 

Osim što sprovedene mjere na kopnenim graničnim prelazima, kao ni na putu od granice do opredijeljenog karantina, ne ukazuju na ozbiljnost niti na odlučnost da se pomorci povratnici iz inostranstva tretiraju na epidemiološki primjeren način, tako ni razlike u primjeni propisanih mjera za pomorce sa jahti koje uplovaljavaju u naš akvatorij u odnosu na pomorce povratnike avio/kopnenim putem, ne doprinose najsretnijem prevazilaženju ove situacije. 

Posebno napominjemo spoznaju o tome da sve ove mjere takođe nisu primjenjive na ostale kolege iz sektora međunarodnog teretnog transporta, konkretno drumskog.   

Ovom prilikom još jednom želimo naglasiti činjenicu da su naše kolege na trgovačkim i putničkim brodovima protekli period nesumnjivo proveli u višemjesečnoj izolaciji na svojim brodovima, te da su u potpunosti svjesni neophodnosti poštovanja svih, od vaše strane novopropisanih, mjera, a koje bi mogle biti efikasna alternativa izolaciji u ukupnom trajanju od 28 dana. 

Vjerujemo da je o uticaju i posljedicama, koje tako dugotrajna odvojenost i izolacija može ostaviti na mentalno zdravlje naših kolega, suvišno i govoriti. 

Ako za primjer uzmemo aerodrom u Beču koji nudi mogućnost brzog testa na ulasku u Austriju kao zamjenu za period samoizolacije od 14 dana, ili primjer Hrvatske u koju osim hrvatskih državljana i ostali državljani EU mogu ulaziti bez ograničenja, vjerujemo da je naša sugestija o revidiranju postojećeg sistema kontrolisanja i izolacije povratnika u potpunosti opravdana. 

Uzevši u obzir mogućnost testiranja, te detaljno razrađenih protokola provjeravanja i prijavljivanja zdravstvenog stanja nadležnim službama, vjerujemo da će ova naša urgencija biti razmotrena i da će na sljedećem zasjedanju Nacionalnog koordinacionog tijela biti donijeta racionalna odluka o aktuelnom problemu, odnosno da će period ukupne izolacije biti smanjen na razuman nivo.

 Iskoristili bi priliku da Vam ukažemo i na primjedbe naših kolega na izuzetno loše životne odnosno smještajne uslove u karantinu Igalo tj. dijelu instituta dr. Simo Milošević, za razliku od nekih drugih karantinskih smještaja npr. u Ulcinju, koji je za svaku pohvalu”, poručili su iz Unije pomoraca Crne Gore. 

U nastavku adrese na koje su upućene primjedbe: 

Prima: Nacionalno Koordinaciono Tijelo Crne Gore

Na pažnju: Ministar Milutin Simović, Predsjednik NKT 

CC: Kabinet predsjednika vlade Crne Gore,

CC: Nacionalni koordinacioni tim za zarazne bolesti,

CC: Kabinet ministra saobraćaja i pomorstva,

CC: Kabinet ministra zdravlja,  

CC: Kabinet direktora Instituta za javno zdravlje Crne Gore,

CC: Prof. dr Vesna Miranović, šefica operativnog štaba za koordinaciju realizacije mjera za sprječavanje širenja koronavirusa,

CC: g-din. Muamer Hajdarpašić, državni sekretar MSP.

(Foto : RTV BUDVA)

Podijeli na: