Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

27.10.2023
520

UDRUŽENJE POMORSKIH KAPETANA: PROŠIRENJE LUKE UTIČE NA SIGURNOST POMORSKE PLOVIDBE

Prenosimo saopštenje Udruženja pomorskih kapetana Crne Gore.

Povodom plana Luke Kotor, u vezi sa ispunjavanjem uslova koncesionog ugovora, da proširi svoju infrastrukturu postavljanjem samostalnog pilona i bova za privez u akvatorijumu Kotorskog zaliva, nedavno smo se obratili Ministarstvu kapitalnih investicija (MKI). U tom obraćanju smo naveli da se tim planiranim proširenjem omogućava boravak mega kruzera uz obalu i na sidrištu te da to značajno utiče na sigurnost pomorske plovidbe odnosno znatno povećava rizik od pomorskih nezgoda i zagađivanja morske okoline. Takođe smo ponovili da se mi, iz navedenih razloga kao i zbog tehničkog stanja Luže, protivimo tom eventualnom proširenju.
Tražili smo i da nam saopšte da li su, u skladu sa Zakonom o sigurnosti pomorske plovidbe čl. 23, izdali odobrenje Luci Kotor za ove eventualne radove.
Takođe, tražili smo da se, u cilju izdavanja odobrenja kao uslov, uradi simulacija manovri odlaska i dolaska mega kruzera i njihovog boravka uz rivu i na bovama. Takođe da se uradi i procjena rizika. Za te poslove smo predložili da budu urađeni od strane stručnjaka sa Pomorskog fakulteta.
U vezi sa navedenim a na incijativu MKI nedavno smo imali sastanak u Luci Kotor kojoj su prisustvovali pored pomenutih i predstavnici Uprave pomorske sigurnosti i lučke uprave iz Bara. 
Na tom sastanku je zaključeno da Luka Kotor traži odobrenje za planirano proširenje svoje infrastrukture od MKI a da će im MKI u najkraćem roku, nakon sagledavanja svih relevantnih aspekata, uključujući i sigurnost pomorske plovidbe, dati odgovor. Takođe je dogovoreno da Luka Kotor zatraži od Pomorskog fakulteta pomenute simulacije kao i procjenu rizika sigirnosti plovidbe u Kotorskom zalivu sa postavljenim pilonom i bovama za privez.
Na pomenutom sastanku smo pokrenuli pitanje plovnog puta, sidrišta, morskih struja i ruže vjetrova u akvatorijumu Kotorskog zaliva i podvukli da su to, pored ostalih, osnovni ulazni parametri na osnovu kojih se procijenjuje sigurnost plovidbe odnosno manovra dolaska i odlaska iz Luke Kotor i boravka kruzera na sidrištu. Sa žaljenjem smo konstatovali da svi ti parametri nedostaju odnosno da nijesu dostupni.
U vezi sa plovnim putom i sidrištima, obratili smo se Upravi pomorske sigurnosti i lučke uprave, čija je ovo nadležnost, da urgentno označi plovni put i šeme odvojene plovidbe, i da odredi sidrišta i zone zabranjenog sidrenja u Boki Kotorskoj odnosno Kotorskom zalivu.
Takođe, obratili smo se i Zavodu za hidrometeorologiju i seizmologiju za utvrđivanje smjerova i intenziteta lokalnih morskih struja, vremena i visine nastupa visokih i niskih voda i praćenja promjena nivoa mora uzrokovanih morskim mijenama i utvrđivanja lokalne ruže vjetrova u Boki Kotorskoj odnosno Kotorskom zalivu.
Sve navedene radnje i svi ovi podaci bi morali biti uzeti u obzir prije donošenja odluke MKI o tome da li izdati odobrenje za proširenje lučke infrastructure ili ne.
Traženi podaci bi, i pored pitanja Luke Kotor, morali biti dostupni našim pomorskim organima, navigatorima, zainteresovanim pomorskim privrednim subjektima u cilju kreiranja njihovih održivih politika razvoja kao i široj javnosti.

Upravni odbor

Foto: naslovna strana portala Udruženja pomorskih kapetana Crne Gore

 

Podijeli na: