Društvo
U ZAVRŠNOJ FAZI REALIZACIJE PROJEKAT RECIKLAŽA JE SPAS ZA SVIJET I NAS
Osnovna škola “Ivo Visin” iz Prčnja finalizuje projekat “Reciklaža je spas za svijet i nas”, čiju je realizaciju omogućio Crnogorski elektrodistributivni sistem u okviru konkursa “Energija podvučeno zelenom”. Specijalnom nagradom za izuzetan projekat na pomenutom konkursu, uz opredijeljena novčana sredstva, školi “Ivo Vizin” se dao vjetar u leđa da napravi svoju mini baštu sa kompostiranim đubrivom.
„ Zahvaljujući CEDIS-u naša mala bašta je u završnoj fazi realizacije na radost učenika i zaposlenih u školi. Svi smo dali doprinos što idejama, što radom tako da je zadovoljstvo veće jer je ovo zajednički projekat svih nas.
Projektom je previdjeno da djeci organski otpad predstavimo kao vrijedan resurs od kojeg mogu da dobiju najbolje djubrivo za cvijeće i bašte. To će biti inovativan način uklanjanja organskog otpada u školi, vtiću i MZ Prčanj upotrebom kalifornijskih glista” – kazala je Petra Ćetković, direktorica OŠ “Ivo Visin”.
Dodala je da su do sada realizovali najveći i najteži dio projekta. Završena je priprema terena za leje u kojima će saditi voće i povrće. Nabavljena je zemlja za leje a organizovana je i realizovana akcija raznošenja zemlje i priprema komposta za gliste. Počelo je i sakupljanje organskog i neorganskog otpada za kompostiranje.
„Ove sedmice nam stižu i gliste. Formiraćemo kompostere sa kalifornijskim glistama gdje ćemo lišće, grančice, pokošenu travu i sakupljeni organski otpad reciklirati. Škola će postaviti nekoliko kanti sa natpisom organski otpad i šta u njega spada , gdje će učenici moći da odlože karton, papir, kore od banana, ostatke od voća i slično. Uz dobru volju i želju roditelja i drugih ljudi iz lokalne zajednice, obezbjedili smo zemlju za tri umjesto planirane jedne leje. Tako će svaki razred naše škole imati svoju brazdu u leji gdje će pratiti rast posađene biljke. Svi učenici su na neki način podstaknuti na rad i uključeni u samu realizaciju projekta. Ono što svi jedva čekamo a što će se desiti naredne sedmice je da u spremnim lejama zasadimo jagode, peršun, salatu, spanać i ostalo povrće” - s radošću govori o projektu Petra Ćetković.
„Do sada smo iz školskog dvorišta uz pomoć Komunalnog preduzeća iz Kotora odvozili viškove lišća, granja i trave a sada ćemo sve to reciklirati sa glistama. Ove gliste su poznate po tome što naprave jedno od najboljih organskih đubriva na svijetu a dnevno mogu da pojedu koliko su i same teške pa ih često i zovu ,,mašine’’ za reciklažu organskog otpada.
U toj našoj mini bašte ćemo posaditi mladi luk, salatu rotkvicu i jagode. Djeca će moći da isprate sve procese kroz praktična predavanja i biće uključeni od početka do kraja.
Ova mini bašta će moći svoje proizvode pokloniti vrtiću JPU ,,Radost’’ koji se nalazi nadomak naše škole. Vrtić će moći svoj organski otpad, takođe, da reciklira u našem dvorištu.
Iz istog vrtića škola dobija hranu za učenike u dnevnom boravku škole pa će tako moći da jedu sopstvenu, proizvedenu zdravu hranu. Vaspitačice iz ovog vrtića će našu mini baštu posjećivati sa svojim polaznicima, držati predavanje o reciklaži i uzgoju povrća čime ćemo pomoći i njima i proširiti djelovanje i na predškolsku djecu. Dobijamo, zahvaljujući CEDIS-u, jedan lijepo uvezan sistem, zaključuje Ćetković.
Podsjećanja radi, Crnogorski elektrodistributivni sistem je, u saradnji sa Zavodom za školstvo Crne Gore koji sprovodi Međunarodni program “Eko-škole”, raspisao 20. septembra konkurs za projekat iz oblasti zaštite životne sredine “Energija podvučeno zelenom”. U projektu su mogle učestvovati obrazovno–vaspitne ustanove koje implementiraju Međunarodni program “Eko škole”, odnosno koje su nosioci međunarodnog priznanja “Zelena zastava”, kao i ustanove koje su se prijavile za pilotiranje programa.
CEDIS ovim projektom želi da pruži podršku opredjeljenju Crne Gore da korača zelenim putevima kao ekološka država. Kao odgovorna kompanija, CEDIS nastoji da strategiju zaštite životne sredine, koja je jedan od najvećih izazova današnjice, uključi u proces poslovnog planiranja kako bi upravljanje uticajima na okolinu bilo sastavni dio poslovanja Kompanije.
Projekatom “Energija podvučeno zelenom” želi se uticati na svijest učenika, nastavnika i zajednice o značaju životne sredine. Kroz realizaciju projekata obrazovno-vaspitne ustanove omogućavaju učenicima da se uključe u rješavanje problema i daju doprinos poboljšanju životne sredine na nivou na kojem mogu da se vide opipljivi rezultati.
Partneri na Projektu „Energija podvučeno zelenom” su Udruženje za ekološki konsalting u Crnoj Gori (ECOM) i Fondacije za obrazovanje o životnoj sredini (FEE) koji sa Zavodom za školstvo realizuju Program „Eko škole“ u Crnoj Gori.
Služba za korporativne kominikacije – CEDIS