Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

25.06.2023
873

U STOLIVU ODRŽANA MANIFESTACIJA CAMELLIA TROPHY

Tekst i foto: Biljana Marković

 

Nevladino udruženje (NU) „Kamelija“ Stoliv i Mjesna zajednica Stoliv danas su, u okviru tradicionalne „Fešte kamelija 2023“, organizovali „Camellia trophy“ - manifestaciju koja ima za cilj promociju i očuvanje drvenih barki.

U stolivskom akatorijumu održana je trka veslača sa drvenim barkama u kojoj je pobijedio Nenad Vujošević, dok je najveći ulov u takmičenju ribara udičarenjem iz drvenih barki imao Nemanja Kašćelan.

Takmičenju je prethodio defile drvenih barki, uz jedriličarsku regatu Jedriličarskog kluba „Lahor“ Kotor.

Predsjednik Upravnog odbora NU “Kamelija”, Romeo Mihović, kazao je za Radio Kotor da je cilj manifestacije „Camellia trophy“ da se ukaže na vrijednost drvene barke i potrebu njenog očuvanja. 

„Krenuli smo u postupak inicijative za proglašenje drvene barke kulturnim dobrom Crne Gore i nadamo se da ćemo u tome uspjeti. Već imamo ljude koji će na tome raditi. Biće uključen i Pomorski muzej Crne Gore Kotor, barkarioli i svi činioci koji se bave drvenim barkama. Mislim da je drvena barka zavrijeđuje da bude zaštićena kao kulturno dobro Crne Gore“, saopštio je Mihović.

Ističe da se ne zna tačan broj drvenih barki u Boki Kotorskoj, ali da ih na potezu od Stoliva do Kotora ima 40.

„Međutim, sve one nisu u funkciji, neke se popravljaju. Aktivnih ima 15-tak. Takođe, imamo stručno reparisanih barki, a na sreću i barkariola u Stolivu, na Prčanju, u Perastu. Moramo obnoviti taj stari zanat i refati drvenu barku kao što to rade sve civilizovane zemlje u Evropi i na Mediteranu. Drvena barka je unikatna, neizbježna je i pripada okviru za sliku i bokešku i primorsku. Ona je tradicionalni plovni objekat koji je ovdje othranio sve generacije primoraca, koji su za njega emotivno vezani i sigurno je da će ih oni održavati. Sada to rade zaljubljenici u ta drvena plovila. Ne oni koji žele da sjednu, da se provozaju, da lako iznesu barku na obalu, nego oni koji su zaljubljeni u drvenu barku, koji znaju razliku između takve i plastične barke koja je ogromna“, poručio je Mihović.

Naglasio je da održavanje ovih plovila iziskuje značajna finansijska sredstva, izrazivši zahvalnost Opštini Kotor koja je prošle godine pomogla vlasnike.

„Nadamo se da će se ta pomoć nastaviti i u buduće“, rekao je Mihović.

Nakon takmičenja je uslijedio skup na kojem su razmjenjena iskustava vlasnika drvenih barki i ribara, uz stručne savjete za restauraciju ovih plovila. Na skupu, kojem su prisustvali i predstavnici resornog Sekretarijata za preduzetništvo, je bilo riječi i o formiranju Odbora za saradnju sa Opštinom Kotor u cilju unaprijeđenja održavanja drvenih barki i načina pomoći vlasnicima, vođenju evidencije u saradnji sa Lučkom kapetanijom, ažuriranju podataka, te iznalaženju mogućnosti za proširenje inicijative za zaštitu drvenih barki kao kulturnog dobra Crne Gore. 

U Domu Kulture “Niko Bilafer” otvorena je izložba članova Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore, pod nazivom “Evo nas i tamo đe su barke”. Učesnici manifestacije i gosti druženje su nastavili, uz posluženu priganu ribu i vino, a nastupila je grupa “Castel Nuovo”.

Pokrovitelj manifestacije je Turistička organizacija Kotor.

Podijeli na: