Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

16.06.2023
4574

U RISANSKOJ BOLNICI OD POČETKA GODINE URAĐENO 648 ORTOPEDSKIH I 191 NEUROHIRURŠKA OPERACIJA

Tekst i foto: Biljana Marković

Kapaciteti Specijalne bolnice za ortopediju, neurohirurgiju i neurologiju „Vaso Ćuković“ Risan su 135 bolničkih kreveta, a trenutno je na hospitalnom liječenju 101 pacijent, saopšteno je Radio Kotoru iz ove zdravstvene ustanove.

Po riječima direktora ove bolnice, dr Vlada Popovića, riječ je o operisanim i pacijentima koji čekaju na operaciju.
 
On ističe da su proteklih godina 50 posto kapaciteta bolnice popunjavali pacijenti na fizikalnoj terapiji i rehabilitaciji. Budući da je u toku rekonstrukcija zgrade bolnice, njihov broj  značajno je smanjen, jer su u dijelu tih odjeljenja premještene ambulante.

„Povrede pacijenta su ortopedske, neurohiruške, degenerativne promjene kičmenog stuba, neuroonkologija i sve su zahtjevnije, tako da u periodu koji je pred nama ovu bolnicu očekuje značajan iskorak. Zato smo i krenuli sa rekonstrukcijom prijemnog urgentnog bloka“, pojašnjava dr Popović. 

Na ove radove, kaže, naslanja se i neurohirurška, poluintezivna soba koja će rasteretiti centralnu intezivnu jedinicu, s obzirom da je broj operativnih zahvata značajno povećan iz godine u godinu.

„Od 1. januara do danas urađeno je 191 neurohirurška operacija. Prošle godine na isti ovaj dan 146 operacija, što je za 50 operacija više. Ako znamo da smo 2022. uradili 330 neurohirurških operacija, što je najveći broj od kada bolnica postoji, to samo po sebi govori da ćemo ove godine pomjeriti tu granicu. Ortopedi iz godine u godine pomjeraju te granice. Oni su od početka ove godine uradili 648 operacija“, izjavio je dr Popović. 
 
Problemi nabavke materijala, koji pogađaju i druge srodne ustanove u regionu, ključni su za usporavanje odvijanja procesa rada ustanove. Nedostaje, precizira, osteosintetski materijal neophodan za zbrinjavanje traumatizovanih pacijenata, kojih je sve više u turističkoj sezoni.  

„Isto tako nam nedostaje proteza koljena i kuka, sa  kojima kuburimo par godina unazad. Nabavka je usporena već od početka pandemije korona virusa. Nakon toga se naslonio rat u Ukrajini, tako da sve to dovodi do otežanog rada, mada svi mi koji radimo u regionu smo naučili da se snalazimo i da uvijek nešto nedostaje. Da budem iskren ne znam kako bi funkcionisali kada bi svega imali“, navodi dr Popović.

Dodaje da je bolnica na centralnom tenderu u ovoj godini iskazala potrebu za 600 proteza, kojima bi pokrila sve svoje potrebe.

Na listi čekanja za operaciju kuka ili koljena trenutno se, precizira, nalazi između 150 i 200 pacijenata.    
 
„To je broj koji se kreće godinama. Od momenta kada sam došao na čelo ove kuće, moj  motiv je da u svakom momentu imamo na raspolaganju toliko materijala da se mogu operisati svi pacijenti koji su u domenu apsolutne indikacije. Dakle, pacijenti kojima je i radiografski dokazano degerenativno oboljenje, oni koji imaju bol i pacijenti koji žele da se operišu“, kaže dr Popović.

Podvlači da u periodu od 1. januara bolnica imala neophodan broj proteza, jer je urađena hitna nabavka koja je pokrila njene potrebe.

„Te zalihe nam polako ističu. Ovo je bio period kada je trebao biti realizovan centralni tender, međutim još uvijek nije i nemamo naznake kada će biti. U periodu koji je pred nama i mi i Klinički centar ćemo biti u problemu ukoliko se to ne realizuje. Imamo obećanja iz Fonda zdravstva da će se problem riješiti. Ovo su problemi koji ne zavise od nas, već su na mnogo višem nivou. Dobavljači koji su snabdijevali crnogorsko tržište se povlače. Mali smo sistem i tržište, ali definitivno će se morati naći rješenje da se nadomjeste dobavljači koji su ovo tržište do sada pokrivali“, zaključuje dr Popović.    


     

   
 
 

Podijeli na: