Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

27.12.2023
1114

U PRČANJSKOJ ŠKOLI ODRŽAN JAVNI ČAS O ZDRAVLJU

Javni čas „Zdravlje je u našim rukama“ održan je danas u Osnovnoj školi „Ivo Visin“ na Prčanju.
Gosti  časa na temu “Zdravlje je u našim rukama” bili su doktor Nebojša Gulić i doktorka Vesna Mačić.
Organizatorka i voditeljka časa bila je direktorka škole Petra Ćetković, koja je istakla da se u pripremi predavanja vodila faktorima koji utiču na zdravlje djece i učenika, a po pokazateljima svjetske zdravstvene oraganizacije i ostalih relevantnih institucija.
“Na zdravlje utiče faktor genetike 20 - 30%, društveni faktori i faktori životne sredine 20 -30 % , kvalitet i pristup zdravstvenoj zaštiti 10-20 % i oblici ponašanja 40-50%. U posljednje su uključeni: ishrana, fizička aktivnost, upotreba duvana i konzumiranje alkohola.”

Činjenica da je sve više djece koja oboljevaju od bolesti  izazivanih lošom, neadekvatnom ishranom i nedovoljnom fizičkom aktivnošću bio je jedan od razloga da Ćetković, koja je i profesorka fizičkog vaspitanja, primjerom ovog časa skrene pažnju i pruži istinitu i pravovremenu informaciju i savjet.
  
Jedna od takvih bolesti je insulinska rezistencija i ulaz u dijabetes.
Anesteziolog i predstavnik roditelja djece sa dijabetesom, doktor Nebojša Gulić je podijelio svoje lično i profesionalno iskustvo sa ovom bolešću.
“Crna Gora je na 18. mjestu u svijetu, mi smo jako visoko  kada govorimo o broju djece koja dobijaju dijabetes. Zašto je to tako, jako je teško objasniti. Posebno kada pogledamo mjesta na kojima su nama najbliže zemlje sa kojima dijelimo dosta zajednićkog. Srbija je na 29. dok je Hrvatska na 43. mjestu.”
Doktorka Vesna Mačić je istakla da je internet napravio sjajnu, svjetsku revoluciju, ali i problem da se u mnoštvu prepozna istinita informacija.
“Nije vam lako. Ali, majke koje su prošle našu školu, poput Petre, koje su se savjetovale sa kompletnom mojom generacijom, sjajnih pedijatara, prenijeće svojoj djeci da je osnov - dojenje, naravno ako je moguće. Posle dojenja ne trčite sa unosom različite hrane u prvoj godini djetetovog uzrasta. To je malo biće čiji imuni sistem nije razvijen. Naravno da će da reaguje na svaki novi i strani  komadić hrane. A posebno je pitanje, gdje je danas zdrava hrana”, kazala je doktorka Mačić.

Da su djeca često primjer odraslima u istrajnosti i hrabrosti pokazale su i dvije djevojčice, učenice škole “Ivo Visin”, Irena i Barabara, koje su disciplinovanom primjenom zdrave i kontrolisane ishrane riješile svoje zdrastvene probleme.

Tekst: Nataša Jotić
Foto: Radio Kotor

Podijeli na: