Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

05.06.2023
608

U PROSTORIJAMA AKVARIJUMA BOKA OTVORENA IZLOŽBA DELFIN JE MOJE IME

Tekst i foto: Biljana Marković

U Institutu za biologiju mora Kotor (UCG), u prostorijama Akvarijuma “Boka”, danas je otvorena izložba "Delfin je moje ime”.

Otvaranju su, između ostalih, prisustvovali i učenici šestog razreda Osnovne škole “Njegoš”.

U ime Instituta obratila se zamjenica direktora dr Milica Mandić, navodeći da se ova naučna ustanova bavila istraživanjima biljnih i životinjskih vrsta Južnog Jadrana i našeg mora, kao i istraživanjem delfina, odnosno morskih sisara i morskih kornjača.

Od oko deset vrsta morskih sisara koje postoje na području Jadranskog mora, kod nas su, kako je kazala, najčešće kljunasti ili dobri delfin i prugasti delfin.

U istraživanjima su se, precizirala je Mandić, koristile dvije metode praćenja delfina snimanjem iz vazduha i foto identifikacija.

Utvrđeno je da je, do dubine od oko 200 metara, brojnost oko 200 odraslih jedinki, koje se nalaze u jatima od po šest do sedam jedinki.

“Kao životinje koje imaju posebno razvijen akustični aparat, te između sebe i sa drugim životinjama komuniciraju eho signalima, delfini su pod velikim su pritiskom od intezivne buke u zalivu izazvane kruzerima, jahtama, trajektnim prevozom itd. S druge strane, zbog prelova ribe, odnosno intezivnog izlova, u potrazi za hranom oni idu ka većim dubinama tražeći mjesta koja su im mnogo povoljnija za rast, ishranu i razmnožavanje”, naglasila je Mandić.

Dodala je da se vrsta obični delfin, koja je bila češći stanovnik naših mora, danas nažalost nalazi na Crvenoj listi kritično ugroženih vrsta, što znači da je skoro pred izumiranjem.

Delfini su izuzetno inteligentne životinje, društvene, dobroćudne, zbog čega se često obučavaju i koriste u različite terapeutske svrhe, posebno na djecu, jer je ustanovljeno da zvuk koji proizvode, način njihove komunikacije, vrlo povoljno utiče na nervni sistem čovjeka.

U Crnoj Gori svi delfini su zaštićeni Rješenjem o stavljanju pod zaštitu pojedinih biljnih i životinjskih vrsta.

“U ime Instituta i u ime Akvarijuma Boka, odnosno Centra za zaštitu biodiverziteta mora, želimo ovom izložbom da apelujemo na posjetioce, djecu, turiste, građane, da svoje ponašanje na obali i u moru više usklade sa prirodom. Da, gledajući očima delfina, koristeći i postavku, shvate da smo zapravo mi trenutni posjetioci u plavim dubinama i da smo mi ti koji remetimo njihovo prirodno okruženje. To uvijek treba imati na umu kada se nalazite na obali ili u moru, da smo mi posjetioci u njihovoj kući i da naše ponašanje treba da bude u skladu sa postulatima ponašanja i u nekim važnim situacijama”, poručila je Mandić.

Izložbu je otvorila direktorica Prirodnjačkog muzeja dr Natalija Čađenović, ističući da je nakon Podgorice, danas postavljena u Kotoru i to na Svjetski dan zaštite životne sredine, koji se prvi put počeo obilježavati 1974. godine.

“Obilježavanje ovog datuma pruža nam priliku da sumiramo dosadašnje i pokrenemo nove aktivnosti kojima možemo uticati na svijest građana, propagirajući odgovoran odnos prema životnoj sredini. Zaštita životne sredine predstavlja jedan od najznačajnih izazova sa kojima se suočava cijeli svijet, pa i Crna Gora, imajući u vidu bogatstvo flore i faune po kojoj je ona prepoznatljiva. Iskoristili smo priliku da na ovaj dan izložbom Delfin je moje ime skrenemo pažnju kako ljudske aktivnosti ugrožavaju morske sisare kitove i delfine, kako u svjetskim morima, tako i u Jadranu”, rekla je Čađenović.
U pitanju je, napominje, prva izložba Prirodnjačkog muzeja nastala u saradnji sa nekom organizacijom koji nije iz njemu bliskih oblasti prirodnih nauka ili kulture.

“Trudili smo se da iz izložbe u izložbu budemo što kreativniji, inovativniji i da uključimo što više digiotalnih sadržaja, tako da smo zahvaljujući našem koorganizatoru na ovoj izložbi –Tehnopolisu inovaciono preduzetničkom centru, uspjeli da pripremimo prirodnjačku izložbzu uz primjenu savremenih digitalnih tehnologija”, podvukla je ona.

Prisutni će se, dodaje, upoznati sa činjenicama zašto su delfini čudo evolucije, ali i zašto im najveća opasnost prijeti od čovjeka.

“Svojim aktivnostima čovjek godišnje ubije oko 300 hiljada jedinki ovih sisara. Za delfine nauka kaže da su jedni od najinteligentnijih bića na planeti koji imaju rijetku osobinu među životinjama – da prepoznaju svoj lik u ogledalu”, zaključila je Čađenović.

Moderatorka je bila Slađana Vučetić.

Kotorski osnovci su danas imali priliku da pomoću virtuelne realnosti isprobaju kako izleda roniti kao delfin.   

Organizatori izložbe su Prirodnjački muzej Podgorica, Tehnopolis i domaćin Institut za biologiju mora, UCG. 

Izložba je trajnog karaktera i u narednom periodu biće dostupna posjetiocima Akvarijuma.
  

 

 

Podijeli na: