Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

28.03.2025
158

U OKVIRU PROJEKTA CRADLES INTERREG IPA ADRION: INSTITUT ZA BIOLOGIJU MORA ZAPOČEO TERENSKE AKTIVNOSTI NA UŠĆU BOJANE

 

Prve terenske aktivnosti u okviru projekta Cradles Interreg IPA Adrion , koji sprovodi Institut za biologiju mora Univerzitet Crne Gore započele su 20. marta 2025. godine na ušću rijeke Bojane!

Ušće Bojane jedna je od dvije pilot-lokacije u Crnoj Gori, uz područje Tivatskih solila, na kojima će Institut sprovoditi redovni monitoring sastava i brojnosti riblje mlađi. Svjedoci smo generalnog trenda opadanja brojnosti ribljih populacija u svim svjetskim morima, ali i pada broja vrsta koje se mogu naći u prirodi. Uvid u sastav i brojnost riblje mlađi kroz godišnji ciklus može biti vrlo koristan indikator stanja vrsta. Riblja mlađ i nedorasli primjerci okupljaju se u rastilištima, odnosno područjima u kojima se mlade ribe zadržavaju jer tu imaju više hrane, manje grabljivica i bolje uslove za rast. Takva područja su važna jer iz njih dolazi veliki broj odraslih riba koje kasnije postaju dio ribljih populacija.

Institut će riblju mlađ uzorkovati posebno izrađenom obalnom mrežom potegačom, konstruisanom za optimalno prikupljanje mlađi i nedoraslih jedinki. Zbog male veličine otvora oka, mreža ne cilja odrasle jedinke, a zbog svojih manjih dimenzija, ne predstavlja opasnost po brojnost mlađi i nedoraslih jedinki u rastilištu.

Uz to, Institut će tokom redovnih godišnjih monitoringa mjeriti i fizičke parametre vode u donjem dijelu toka rijeke Bojane u cilju monitoringa prodora morske, slane vode u korito rijeke — tzv. linija na kojoj voda prestaje biti postojano slana ili engl. „salt front“.

Projekat CRADLES („Creating Resilient Areas to Develop Lifecycles and Ecosystem Services“ – Stvaranje otpornijih područja za razvoj životnih ciklusa i ekosistemskih usluga) je kolaborativni projekat u okviru EU IPA ADRION programa, koji se fokusira na holistički pristup obnovi i očuvanju rastilišta u Jadransko-jonskoj regiji. Ove oblasti su od ključnog značaja za opstanak brojnih vodenih vrsta, kao i za ukupno zdravlje ekosistema. Nažalost, takva područja su ugrožena različitim ekološkim i antropogenim pritiscima.

Tekst i foto: Institut za biologiju mora Univerziteta Crne Gore

 

 

 

Podijeli na: