Društvo
U KOTORU STANUJE HUMANOST – URUČENA PRIZNANJA DOBROVOLJNIM DONORIMA KRVI
Klub dobrovoljnih donora krvi u okviru Opštinske organizacije Crveni krst Kotor, a u susret 41. godini postojanja, danas je u palati Bizanti dodijelio 27 priznanja za doprinos Klubu. Priznanja su dobili: predsjednik Opštine Kotor Željko Aprcović, potpredsjednica Sonja Seferović, kolektiv Službe zaštite i spašavanja Kotor, komandir Maksim Mandić i Eduard Kovačić, Ilko Marović i Anet Marović ispred OO Crvenog krsta Kotor, MUP Odjeljenje bezbjednosti Kotor, načelnik Živko Ćorić, Melhudin Lukodžić, direktor Uprave policije Crne Gore Veselin Veljović, predsjednik Kluba dobrovoljnih donora krvi prof. dr Danilo Đurović, potpredsjednica Romana Janković, “Sandrella” Dobrota, DOO “Piper”, “Spinel” labaratorija, Zoran Dender, Danijel Antonio Đurović, Darko Tripković, Slavko Piper, Marko Rašković, Neđeljko Bulatović, Saša Marjanović, Savo Drašković, Ismaili Ahmeti, Faton Ahmeti i Mira Petrović.
Na samom početku intonirana je himna države Crne Gore, nakon čega se prisutnima obratila potpredsjednica Kluba dobrovoljnih donora krvi Romana Janković.
“Danas smo ovdje da bi sa vama podijelili zadovoljstvo koje gajimo već četrdesetprvu godinu, a koje sija zracima ljubavi prema onima kojima je naša krv potrebna, kako bi mogli nadalje živjeti u zdravlju među članovima svojih porodica” – kaže Janković, podsjećajući da je ova humana organizacija formirana 18. aprila 1979. godine, tri dana nakon katastrofalnog zemljotresa koji je pogodio Crnu Goru.
“Naš građanin Danilo Đurović, tada i dobrovoljac u Vatrogasnom društvu Kotor, formirao je prvi aktiv i svojim aktivnostima, sa humanim drugovima, nastavio da po radnim organizacijama formira aktive. Upornim dobrovoljnim i solidarnim radom, nakon nepunih godinu i po dana, u svim radnim organizacijama formirani su aktivi Dobrovoljnih davaoca krvi. Njih 21 u jedinstvu činili su Klub dobrovoljnih davaoca krvi pri Opštinskoj oprganizaciji Crvenog krsta Kotor, koji je tada brojao 1 276 članova” – kaže Janković.
Ona objašnjava da je donor krvi svaka osoba koja dobrovoljno i anonimno, u skladu sa organizovanim doniranjem, donira svoju krv koja pacijenta čeka, a davaoc krvi daje svoju krv za pacijente kojima je krv potrebna i poznat je javnosti, što nije slučaj sa donorima.
“Mi želimo da krv čeka pacijenta, a ne da pacijent čeka krv. Krv koja se daje ili donira mora biti analizirana po svim nacionalnim i svjetskim standardima, što zahtjeva određeno vrijeme. Gubljenje vremena dok pacijent čeka krv može predstavljati rizik po zdravlje onoga koji krv treba da primi. Danas Klub nema dovoljan broj članova koji bi zaista bili oni pravi donori. Zato i sa ovog mjesta apelujem na sve punoljetne, zdrave osobe da nam se pridruže kako bi nesebično, humano i dobrovoljno donirali krv za spas ili ozdravljenje onih kojima je potrebna” – poručuje Janković.
Odata je pošta preminulima – onima koji su bili članovi Kluba i donirali svoju krv.
Prof dr Danilo Đurović ističe da danas nema dovoljan broj donora krvi, ali da postoji veliki broj onih kojima je donirana krv potrebna.
“Kada se desi neka nesreća svi hrlimo da damo krv, ali tu krv ne prima unesrećeni pacijent. Krv mora odstojati 15, 20 i više sati. Trebamo redovno darovati krv – žene svakih 3, a muškarci svakih 4 mjeseca. Molim sve prisutne da animiraju mlade ljude jer klub Dobrovoljnih donora krvi ne može zadovoljiti potrebe Opšte bolnice Kotor koja je regionalna bolnica za opštine Kotor, Tivat i Budva” – navodi Đurović.
On ističe da će, zahvaljujući dobrovoljnom donoru krvi i predsjedniku Opštine Kotor Željku Aprcoviću, Klub dobrovoljnih donora krvi uskoro dobiti i novu prostoriju za svoj humani rad.
Predsjednik Aprcović ističe da današnji naziv Kluba (dobrovoljnih donora krvi) dovoljno govori o tome da u Kotoru stanuje humanost.
“Zahvaljujem se svim članovima Crvenog krsta koji su prethodna tri, četiri mjeseca iskazali potrebu, želju i volju da, mimo uslova u kojima smo živjeli i u kojima je živjeo cijeli svijet, daju podršku svim naporima i nas iz lokalne samouprave i svih ljudi dobroga srca, dođu do svih onih naših sugrađana koji su bili u stanju socijalne potrebe i uruče im određene male, a za njih velike pakete pomoći, kako bi oni mogli da budu svojim kućama” – navodi Aprcović, ističući da su u lokalnoj samoupravi prepoznali problematiku Crvenog krsta i Kluba dobrovoljnih donora krvi u nedostatku prostorija za rad.
“Ono što mene čini srećnog kao čovjeka jeste više desetine puta darivana krv iz razloga što smatram da smo svi u obavezi, onoliko koliko nam dozvoljavaju mogućnosti, da zajedno učinimo sve kako bi svaki ljudski život barem pokušali da spasimo. To treba da nam bude zvijezda vodilja. Mislim da će aktiv Kluba dobrovoljnih donora krvi raditi puno bolje iz razloga što želimo zajednički da ovoj humanoj akciji pomognemo, ne samo građanima Kotora, već cijele Crne Gore kojima je krv nasušna potreba” – zaključuje Aprcović.